Skryté skvosty - Série 2 (2024) (série)

Raduň (S02E10)

(epizoda)
Česko, 2024, 27 min

Jaroslav Plesl (průvodce)

Pár kilometrů od Opavy leží malá obec Raduň, ta hrála v dějinách Slezska celkem výraznou roli. Dokonce na zdejším zámku byl zaparkovaný nějakou dobu kočár Napoleona I. Bonaparta. A ne ledajaký kočár, ale přímo ten, kterým se snažil císař uniknout z bojiště u Waterloo. Ale časy se mění. Po roce 1945 se ze zámku postupně staly byty, zdravotní středisko, kanceláře národního výboru, kulturák s kinem, ale taky škola a školka... Celkem jej užívalo až dvacet osm různých institucí. Dnes však můžete vidět pohádkový zámek v plné kráse. (Česká televize)

Marze

Vsadim se, ze moc lidi z ceske casti zeme na zapadle Raduni nebylo, pokud neprejeli na kole Oderske vrchy ci oklikou pres Ostravu. Ja byl jen na dobrovolnicke vikendovce na zricenine hradu u Melce. Budova vypada opravdu reprezentativne. ()

rakovnik

Pro vzdálenost od bydliště u mě věru skrytý skvost. Celkem drobná stavba skrývá bohatou a zajímavou historii. Mít na prohlídce nadšeného průvodce, budu určitě spokojený. ()

jungewolf

Divím se, že na tomhle romantickém zámku ještě nebyla natočená nějaká pohádka. V dílu byla i ukázka z retro-filmu Konto separato od D.Kleina (1996). ***Poslední 10.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 16.5.2024, 21.20 . ()