Grécky filmový prepis Euripidovej antickej tragédie. (oficiální text distributora)

sunjata

Viděl jsem někdy v pubertě, kdy je dušička nejcitlivější. Ten boj dvou žen, co uvázly v pastech mužského světa, mě tenkrát tak vzal, že jsem si tenhle příběh postavil ve filmovém žebříčku na první místo. Od této doby, a bude to už nějakých 20 let, jsem ho znovu neviděl. Skoro abych si ho raději nepouštěl znovu, dneska bych možná hodnotil jinak, tak abych ho nemusel sundávat z piedestalu. ()

Soupalka

Velmi silný antický příběh, který, na rozdíl např. od Elektry, je i pro dnešní dobu stále dosti aktuální. Jeden z několika filmů, které mne velmi oslovily v mládí a dojem z nich nikdy nevyprchal ani při opakovaném shlédnutí. Na výkon Irene Papas nelze zapomenout. ()

horskejvlk

Pamatuji si tento 🇬🇷Greko-velkofilm uvedeny ČST na konci letních prázdnin✈️ tuším 1988. Velmi se mi líbilo poznání jak je Homérovo dílo “Iliás a odysea”natolik  nadčasové že  z něj jde vybrat “epizodka” kdy Řekové čekají na příznivý vítr, a natočit o tom Velkofilm. Je úžasný Morální poselství, filosofské přemítání, kdy obětování všeho dobrého pro osobní cíle je nakonec zhouba. Ifigénie jako oběť šla na smrt nakonec né jako loutka ale silná osobnost z vlastní vůle, mě  silně zasáhla. Celý film  jen o této antické tragédii který je zmíněn v rámci “Ilias” natočeno skvěle dobře že to natočili sami Řekové a Ifigénie byť to nebyla žádná Samantha Fox tak byla krásná ()