poster

Umělkyně, dolary a Transylvánci

 • rumunský

  Artista, dolarii si Ardelenii

 • slovenský

  Umelkyňa, doláre a Transylvánci

  (festivalový název)

Western

Rumunsko, 1979, 97 min

 • Brouk
  ****

  Volné pokračování filmu Prorok, Zlato a Transylvánci...(1.11.2004)

 • Dawe.zs
  ****

  Docela napínavá historka o střetnutí s bandou lupičů, maskovanou nejprve za indiány a potom za kočovné herce. Odehrává se na Divokým západě , v někdejším ráji šerifů, pistolníků a hazardních hráčů. Trojice rumunských venkovanů, kteří v Americe představují cizí mentalitu posunují film do polohy parodie,což mu vůbec není na škodu.Film se sice odvíjí jako typický western ..... celkem vzrušující podívaná s honičkami, přestřelkami, ale taky nevázanou crazy - comedií.........(7.3.2009)

 • Kkahunaa
  ***

  Jedná se druhou část tzv. “transylvánské trilogie”, která pojednává o třech rumunských bratrech na divokém západě. Tentokrát se děj točí ne kolem zlata, těsně vedle, kolem peněz. Naši hrdinové musí čelit bandě vychytralých desperátů, kteří vykradou nejprve vlak (maskující se jako indiáni), poté banku (převlečeni za herce a jeden za vojáka). Mozek všech operací není kupodivu nikdo jiný než žena, která padne jednomu z bratrů (Traianovi) do oka – ona umělkyně. Tento film již postrádá westernové napětí jako jeho předchůdce. Děj se line pomalu, provázen spoustou zdržovacích motivů. Avšak dekorace, rekvizity, stylizace prostředí, vše je opět perfektní (např. vlak). Závěrečná přestřelka ve městě, která je uvedena nebojácným šerifem (všem říká, aby se nehýbali a pak hbitě až noblesně natahuje svou pušku), je skoro nejlepší moment filmu z hlediska mluveného slova.(17.10.2015)

 • ripo
  ***

  Už nie také humorné ako jednotka, ale ešte dodnes mám pred očam i toho nešikovného horala v zašpinenej ovčej koži ako vystrihnutého z príručky "Sedlák v meste" ....(31.1.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace