foto

Marcel Iureș

  • nar. 2.8.1951 (68 let)
    Bailesti, Rumunsko

Biografie

Marcel Iures se narodil se 2. srpna 1951 v Bailesti v Rumunsku a je jedním z nejznámějších rumunských divadelních i filmových herců. Iures vstoupil na "Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica" v Bukurešti roku 1974 a graduoval v roce 1978.

Svůj divadelní debut měl v divadle Bulandra v roce 1975 ve hře Ferma, kde hrál George. Mezi lety 1978 a 1981 hrál v Národním divadle v Kluži v nespočetně rolích. Během 80.let se Iures objevoval jak v divadle Bulandra tak i v divadle Odeon v Bukurešti. Nejznámější role byly v Shakespearovských hrách Hamlet, Jindřich IV. a Richard III. Je prezidentem divadla ACT ( první nezávislé divadlo v Rumunsku), kterého byl i zakladatelem v roce 1995, ale i přesto stále hraje v divadle Bulandra.

Kvality Iuresových výkonů jak v rumunských tak i v západoevropských hrách i filmech ho zařadily na místo jednoho z nejlepších herců ve filmové i divadelní historii. Následkem toho obdržel Iures mnoho vyznamenání a nominací. Pokračoval v hledání nových výzev mezi něž patří např. dabování počítačových her a Disneyho filmů. Marcel je prezidentem a porotcem Anonimul International Film Festival a také prezidentem Ideo Ideis Festival (každoroční divadelní festival pro teenagery). V roce 2007 poskytnul pomoc v projektu Verde 003, který má za cíl zřídit lepší životní prostředí v Rumunsku sázením nové vegetace.

Marcel Iures si odbyl svojí filmovou premiéru v roce 1978 ve filmu LEDNOVÁ ROMANCE, kde zobrazil Franze Liszta (klavírní virtuoz a skladatel). Od 80. do 90. let Iures pokračoval v budování své filmové kariéry objevujíc se v mnoha menších i větších rolích v rumunských filmech.

Role Alexandra Golitsyna ve filmu MISSION IMPOSIBLE z roku 1996 byla začátkem jeho karéry na mezinárodní scéně. Další větší filmové role byly např. ve filmech PEACEMAKER, HARTOVA VÁLKA, PIRÁTI Z KARIBIKU 3, GÓÓÓL! nebo EXPERIMENT.

Ondra "oondra" Kolenský

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky