Ako vznikala Ústava SR

(TV film)
všechny plakáty

Ako vznikala Ústava Slovenskej republiky. (RTVS)

Radko

V rámci zakladania Slovenského štátu II (Slovenský štát I existoval z vôle a s požehnaním "veľkého" Adolfa v rokoch 1939-1945) sa otcovia zakladatelia uzniesli ustanoviť nejaké sviatky, na ktoré môže byť Slovač hrdá. I vznikol Deň Ústavy. Začiatok školského roku sa tak posunul na 2. septembra. Asi má nejaký zmysel oslavovať základný zákon štátu. Minimálne kvôli dňu pracovného voľna je to cool svátok. Aj keď taký akoby skôr pre právnikov. A aby sa priblížil ľudu, vznikol dokument o vzniku Ústavy. Vidieť prehliadku dobových politických pandrlákov, poniektorých z nich aj v aktuálnom outfite a výzore je ok. Hoci, s výnimkou bývalého prezidenta Gašpara, omieľajú rovnaké reči, miešané s všeobecnými dávno premletými frázami. Potom tu máme pokus o pátos, kedy sa (miestami aj v jazykoch národných menšín) citujú časti preambuly, čo slúži ako akési predely hovoriacich hláv. Čakal som naozajstné zákulisie vzniku tohto dokumentu, no nedozvedel som sa nič nové. Len, že Gašpar po odchode s prezidentského paláca zapustil šedivú bradu a ohákol sa zlatým príveskom. No ale to nebol ten hlavný dôvod sledovania tejto pozliepanej polopatetickej otravnosti, ktorej autori nemali ani len toľko chochmesu, aby výraznejšie spomenuli, či vyspovedali skutočného tatu Ústavy Slovenskej republiky - totiž Vladimíra z močiara. ()

Arsenal83

Pre mňa zaujímavý medailón o tom, ako vznikol dokument, ktorý práve oslávil 30 rokov, no nikto z jeho autorov ani len nečakal, že tak dlho vydrží, hoci je to dokument hodnotný a demokratický. Máme tu výpovede hlavne Gašparoviča, ktorý spolu s Mečiarom tvoril ústavu. Na to že naša ústava vznikla expresne rýchlo, je naozaj kvalitná. Druhá vec je jej dodržiavanie. Olajnovci a jaternica z kozieho paláca za posledné dva roky urobili z ústavy trhací kalendár. Potvrdenie toho, že môžete slávnostne prijať čokoľvek. Môžete sa pýšiť, aké pekné slová o ľudských právach ústava obsahuje. Ale keď príde na lámanie chleba, vládna zložka si môže robiť, čo len chce. A hoci tu máme Ústavný súd, tak ten je priposratý, lebo tá istá vládna zložka ho môže kedykoľvek rozpustiť... A kto by chcel prísť o lukratívne platy? ()

Marze

Ustava je dulezita,ale postupne jsem zacal usinat. Kdo chcete usetrit za prasky na spani, doporucuji. V dokumentu je receno "Havel nam zrusil tezky prumysl". Zrejme je mysleno zbrojni- tanky apod. ()