Epizody(6)

Šestidílný dokumentární seriál vznikal v česko-slovenské koprodukci od roku 2013. Investigátoři zaměřili svou pozornost na kontroverzní esoterické jevy, které současná věda nedokáže nebo nemá zájem vysvětlit, jako např. astrologie, proutkařství nebo jasnovidectví. Trojice hlavních protagonistů, kterými jsou skeptický religionista, hypnotizér a mentalista a prezidentka evropské rady skeptických organizací, divákům tyto jevy nejen přibližuje, ale také si na vlastní kůži ověřuje jejich obsah a věrohodnost... „Díky tomu, že se na seriálu podílejí ty největší esoterické a vědecké kapacity z obou táborů, můžeme říct, že se nám podařilo proniknout do hloubky témat a fenoménů, kterými se zabýváme,“ říká režisér Petr Pokorný. Tvůrci na projektu od začátku spolupracují s odborníky a vědci, které zná i širší veřejnost (např. astronom Jiří Grygar, předseda etické komise MZ Slovenska Jozef Glasa, prezident Červeného kříže Slovenské republiky Viliam Dobiáš nebo český patolog a spisovatel František Koukolík). Autorům série se podařilo získat i významné osobnosti spjaté se zkoumanými tématy. Diváci tak uvidí např. herce a improvizátora Jaroslava Duška, astrologa Antonína Baudyše nebo známého českého breathariána Petra Tichého. (Česká televize)

Recenze uživatele Marze k tomuto seriálu (6)

Biorezonance (2022) (E01)

Trojice si na vlastni kuzi si zkouseji duveryhodnost esoteriky. Jeden pochybuje, druhy je verici. Vsechny pokusy skoncili bez jasneho vysledku. Hlavni postave byla na biorezonanci diagnostikovana borelioza. Klinicky test tuto diagnozu potvrdil ,ale dalsi zase vyvratil.Tak cemu ma divak vecit? A mezi tim je spousta filmove hlusiny. S rozebranim pristroje odborniky se vaha, protoze stoji vic nez cely film. https://www.ceskatelevize.cz/porady/13167735079-investigatori/220562264050001/ ()

Proutkaření (2022) (E02)

Břetislava Kafku lidově bych ho označil za jasnovidce, jsem četl a doporučuji. Mají ho v každé knihovně. V pokusu  proutkaři v němž měli odhalit kanystr s voudou všichni selhali, protoze pry jde o jinou disciplinu, nez je proutkarstvi. Dalsi pokusy me take zaujali, i kdyz je mezi nimi spousta vaty. Na konci dilu jsem na tom byl stejne jako na zacatku - nic se neda vyvratit ani potvrdit. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/13167735079-investigatori/220562264050002/ ()

Telepatie (2022) (E03)

Všichni telepaté v pokusech selhali. Je otázka jaký byl výběr a pokud opravdu existuje nějaký s těmito schopnosti, kolik procent bere peníze od lidí za falešnou útěchu. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/13167735079-investigatori/220562264050003/ ()

Astrologie (2022) (E04)

Na Karlově univerzitě bakalářri jsme měli filosofický atest a otázka číslo 46 se jmenovala Patří astrologie mezi pseudovědy? Líbil se mi starodávný filosof Spinoza, který říkal, že máme zapojit vlastní pozorování , jestli věc funguje, což je i princip tohoto dokumentu. Zde vychází, že horoskopy nefungují. Pamatuji si, jak na jedné konferenci říkal novinář, jak v jednom pokleslejším časopisu novináři ráno přišli do práce a řekli "tak jaké horoskopy si vymyslíme dnes?" To se souvisí s pokusem v dokumentu, kdy se lidé našli v každém horoskopu. V jiných časopisech platili peníze astrologům. Moje osobní pozorovaní je horoskopům moc nevěřím, ale dokáži rozlišit ženy podle jejich čtyř astrologických dělení vodní-zemní-vzdušné-ohnivé. Pozná se to hlavně při tanci. Nejextrémnější znamení se mi zdá blíženec - úplné tekuté písky.  Ke shlédnuití na https://www.ceskatelevize.cz/porady/13167735079-investigatori/220562264050004/ ()

Breathariánství (2022) (E05)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/13167735079-investigatori/220562264050005/ ()

Astrální cestování (2022) (E06)

Paní Erika opět v experimentu selhala, ale Moodyho knížky jsem četl a jsou psány seriozně. Duchařskou částí dokument nabere směr parodie kdy jí místní duchařka odstartuje dětinskou historkou a o vysavači, který se sám zapnul. Samotný "hrůzostrašný" kláštěr Mariánska Čeľaď ,místními nazývaný Máriačalád, je rozpadající se zřícenina v lesíku uprostřed polí na jižním Slovensku nedaleko Nových Zámků. Závěrečný experiment byl přesně takový, jaký bych si představoval. Ke shlédnutí na   https://www.ceskatelevize.cz/porady/13167735079-investigatori/.220562264050006/ ()