Cesta naděje

Luigi Rovere

Zvuk:

Mario Amari

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(13.7.2006)

• ripo

„Cesta naděje" je dosud nejslavnější film italského režiséra Pietra Germiho (nar. 14. září 1914) a prvním filmem tohoto režiséra k nám uvedeným. Germiho filmová činnost začíná až po druhé světové válce. V roce 1946 natočil film „Svědek" (11 testimone) podle původního námětu Caesare Zavattiniho. V příštích dvou letech následovaly filmy „Ztracená mládež" (Gioventú perduta 1947) a „Jménem zákona" (In nome della lege 1948). Za tyto první tři filmy byl Germi vyznamenán Stříbrnou stuhou nejvyšším italským filmovým vyznamenáním. Po „Cestě naděje" natočil Germi ještě několik významných děl, z nichž nejznámější je filmové drama „Železničář" (II ferroviere 1955), ve kterém sehrál i hlavní roli. Natáčení „Cesty naděje" bylo spojeno s mnoha obtížemi. Film je převážně exteriérový. Odehrává se jednak na Sicílii (scény stávky byly natočeny ve skutečném dole v hloubce 400 metrů pod zemským povrchem), některé záběry filmu byly točeny v Neapoli a v Římě, na italském venkově a konečně závěrečné scény vysoko v italsko-francouzských Alpách, kde mnozí představitelé, vybraní ze sicilských venkovanů, spatřili prvně v životě sníh. Film „Cesta naděje" byl uveden na VI. MFF v Karlových Varech v r. 1951, kde získal svému tvůrci Pietru Germimu čestné uznání. Filmový přehled 40/1957(21.10.2007)

• WANDRWALL

Aniž si to uvědomujeme, tak pořád někam po svých cestujeme. Vykonáváme své cesty automaticky. Jen ty nevšední se nám zaryjou do paměti. A o tom je i film "Cesta naděje", kde jde hlavně o to najít tu správnou cestu, která člověku poskytne naději na příjemnější život, než má dosud.(29.9.2010)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1951 - Nominácia na 1. cenu(23.2.2012)