Ósacká elegie (festivalový název)

• japonský

Woman of Osaka

Japonsko, 1936, 71 min

Jošitaka Joda

Masaichi Nagata

Zajímavý pohled na Japonsko ve stylu takovýho trojboje podpantoflácké revolty šéfíka z high society a naivní, však dosti sebevědomé mladé holčiny ze zadlužené low rodinky. V podstatě dosti feministická společensko-kritická jednohubka, která přes své stáří nenudí, ale díky svému věku taky příliš nebaví.(5.7.2017)

Film, který by se dal označit jako japonský film noir a zárověň svým příběhem částečné připomíná americký film z roku 1915 od Cecila DeMillea (The Cheat - Podvod). Důraz je však kladen na zobrazení tradiční japonské společnosti v konfrontaci s moderní dobou.(14.10.2015)

Japonský neorealismus.(17.5.2013)

Slavný předválečný kousek ze série "Padlé ženy". Smutný příběh o narušování rodinných vazeb společenskými, o juvenilní sebestřednosti, naivitě a nepodloženém sebevědomí, které na člověka dříve nebo později dopadne jako Damoklův meč. Soudě dle některých momentů, film se nedochoval zcela kompletní a místy jsou tedy dějové skoky poměrně značné (ani zdaleka však natolik, aby divák ztrácel orientaci). Můj oblíbený Takashi Shimura se objeví pouze na chvíli, v roli jednoho z vyslýchajících policistů, za celou dobu mu však není pořádně vidět do obličeje (což je škoda, poněvadž jde patrně o nejstarší dostupný snímek s jeho účastí).(10.8.2010)

Nudny a dost schematicky japonsky film o medziludskych vztahoch a o tom, ako ovplyvnuju zivot ludi v Japonsku pred II. svetovou vojnou. 60 %(21.1.2017)