Eva sa po hádke s Davidom zúčastní konkurzu v kabarete, odhodlaná ísť za svojim snom. Alena bojuje s úlohou od Holubca, ktorý jej dýcha na krk. Edita sa snaží Rudolfa presvedčiť, aby prijal Walterov obchodný návrh. Davidova nevôľa voči Nemcom každým dňom rastie a s ňou rastie aj Máriin strach o Davida. Irena organizuje poľovačku pre vyššiu spoločnosť, kam sa Peter rozhodne pozvať aj Kláru. Vilma a Rudolf hľadajú spôsob, ako ochrániť zamestnancov pred prepúšťaním. Leopold obdrží zaujímavú radu od Waltera ohľadom jeho stavu. (TV Markíza)

Arsenal83 odpad!

Takto to vyzerá, keď sa slovenského seriálu z účelovo vybraného historického obdobia chytia režiséri, ktorí nemajú ani šajnu o dejinách a ani ich nenapadlo scenár konzultovať s historikmi. Čo by som aj čakal, keď tam režíruje aj nejaký progresívec Hoferica, čo má 24 rokov. A keď je scenáristka zase len blbá Evita, tak tam už len ťažko môžeme hľadať overovanie faktov. Čistým zámerom seriálu je vlastne len poukázať na to, že Slováci sú odporní rasisti a antisemiti a vlastný štát si nikdy nezaslúžili. No a to, že sa seriálu chopili nedouci krásne vykresľuje aj scéna, v ktorej sa za slovenské mestá vymenovali: Košice, Bardejov, Lučenec a Bratislava. Keby niekto z protagonistov aspoň raz otvoril dejepisnú knižku, tak by rýchlo zistil, že Košice ani Lučenec v tom čase nepatrili Slovenskému štátu, ale po Viedenskej arbitráži v roku 1938 spadali do horthyovského Maďarska. No ale to by som veľa chcel od liberálnej stoky, aby myslela. ()

Anet21

⚪Po piatich dieloch dôležitý fakt. Scenáristka seriálu je aj Evita Urbaníková, čo samé o sebe napovie veľa, keďže táto pani podľa svojho uváženia a kontaktov zjedla múdrosť literatúry, scenáristiky a slovenskej umeleckej sféry ako takej, pričom ale jej počiny vyzerajú ako presný opak uvedeného.⚪Komédia pokračuje, výber hudby je znova zameraný radšej na americký Postmodern Jukebox a pieseň All of me, objaví sa aj hit Somewhere over the rainbow, pričom samotná pieseň bola publikovaná až v septembri '39. Ale, to je len detail, kto by si s niečím podobným lámal hlavu, však. Dobové česko/slovenské hity sa do playlistu seriálu nie a nie dostať.⚪Objaví sa i erotickým dusnom nabitá scéna, ktorá nielenže pôsobí absolútne smiešne, ale Koleník má pri nej oblečené nohavice v posteli. Ach tie detaily, všakže. Rovnako realistické ako to, že v '39 je jedným z hlavných trápení nemeckého dôstojníka prezieravé upozorňovanie na riziká fajčenia či vlastnej potenciálnej mužskej neplodnosti.⚪Vrchol komédie ale tvoria dva momenty - židovský chlapec, ktorý si zaumieni popísať nacistické plagáty cez deň, pred zrakmi desiatok ľudí na ulici (nežartujem), pričom sa následne veľmi diví, že ho jednak niekto videl (nežartujem) a jednak ho začala naháňať polícia. Druhý vrchol je záverečná scéna, kedy predavačka/zlodejka ukradne bohatému pánovi auto, ktoré nevie šoférovať, no aj tak s ním z nejakého záhadného dôvodu odíde, pričom majiteľ auta, potažmo jeho rodina na túto krádež zareagujú ironicky s vtipným úsmevom. Extrém. Z vôd žánrovej melodrámy pre ženy sme prešli ani nie za 3 časti do vôd absurdnej drámy, v ktorej historický kontext hrá len druhé husle a je len prostriedkom na konanie a dianie iných, sťažka dobových udalostí a zápletiek.⚪ ()

Dechman odpad!

Evidentne niekto nepozná históriu a tento seriál mali radšej hodiť naozaj do Dunaja. Väčšiu hovadinu som nevidel, je to hanba keď súkromná veľká televízia nemá peniaze na niekoho, kto by sa aspoň priblížil historickým faktom. Premárnená šanca. ()