Soldadera, La

Akční / Drama / Válečný

Mexiko, 1967, 88 min

La Soldadera čili vojanda. S přihlédnutím k tématu filmu, odehrávajícím se v čase Mexické revoluce, a k roku jeho vzniku, čekal jsem, že zde bude hrdinkou ztepilá amazonka s havraními vlasy do pasu spletenými v silné copy, která bude ve jménu revoluce a lásky konat rekovné činy. A také, že tam zazní La Adelita. Prostě, čekal jsem, že uvidím mexickou variaci na spaghetti western. Namísto toho dostalo se mi (pozdní) mexické variace na neorealismus. Ani stopy po romantice. Postavení vojand, které táhly s revolučním vojskem, je zde vykresleno dosti syrově. Zatímco mužové válčí (a bohatýrsky oslavují svá vítězství), vojandy musí obstarávat jídlo, tahat náklady, čistit pušky, doplňovat nábojové pásy, sloužit jako pomocné jednotky. K tomu se starají o domácnosti svých pánů a o děti. A hlad, strach, únava a kočovný život si vybírají svou daň na duši i na těle. Hlavní hrdinka je venkovské děvče, kterou smýká proud velké historie, ač sama má jen ten "neskromný" sen, aby měla domek, muže a děti. Působí často dojemně, když se tento svůj sen snaží uskutečnit v polních podmínkách, když se chytá každého náznaku normálního života.Ten realistický (či deziluzivní) pohled na velkou historickou epochu činí tento film blízkým filmu Vámonos con Pancho Villa! . Už jen proto si tento film zaslouží plný počet, ač technická stránka není úplně nejlepší.(26.5.2016)