Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dobrodružný
  • Krimi

Recenze (1 573)

plakát

Setkání Seiny s Paříží (1957)

Dnešní doba asi není nakloněna takovému poetickému vidění reaklity, které ovšem tu realitu neohlazuje. Řeka její břehy ve městě, které patří společně bezdomovcům, dětem, milencům, rekreantům, podivínům, čumilům a v neposlední řadě lidem práce. Každému v jinou denní domu. Dnešní divák nemůže necítit notnou dávku nostalgie.

plakát

Malá noční povídka: Bylo nás pět (1962) (TV film)

Pamatuji si čtení na pokračování v rozhlase, ale tahle vánoční kapitolka s úsporným herectvím Františka Filipovského je ještě kouzelnější.

Šli na východ (1965)

Čím větší časový úsek od konce II. světové války, tím jsou evrposké a severoamerické válečné filmy stále méně protiválečné, některé svým efektním podáním už spíše proválečné. Tento film je z dnešního hlediska natočen prostředky primitivními a v neatraktivní černobílé podobě a přesto je působivější než 99% válečných filmů vzniklých po r. 2000. Oč méně efektů o to více herectví. Scéna s mladým vojákem a mladou uprchlicí v slunečnicovém poli je dojímavá. Z mrazivého závěru jde mráz po těle.

plakát

Historie Rudé armády (2021) (TV film)

Působivý dokument ve dvou dílech o Rudé (Sovětské) armádě. V prvním díle je těžištěm Velká vlastenecká válka, ale není opomenut vznik RA, která se rychle zbavila ideálů demokracie a pod vedením Trockého se stala ozbrojenou účinnou silou bolševiků.  V druhém díle je těžištěm nasazení v Afghanistánů, ale opomenuty nejsou ani zásahy v Maďarsku a Československu. V dokumentu nejsou zamlčena ani válečná zvěrstva a ani morální rozklad zesílený právě Afghanistánem. Při službě v ČSLA v 80. letech jeden často slyšel, ať je rád, že neslouží v Sovětské armádě. A vskutku, šikana a dehumanizace tam byla na podstatně vyšší úrovni.

plakát

Johanes doktor Faust (1958)

Klasické loutkové divadlo kumštovně filmovými triky vyštafírované.  Nádherné staré loutky, nádherné nové kulisy ve starém stylu. Oživení snad posledního výhonku zlidovělého baroka, ke kterému se hodí prastarý příběh o svodech ďábelských, jehož působivost nesnižuje ani jeho prostota. A k tomu hudba inspirovaná kolovrátky, flašinety, orchestriony. Nádhera!

Valparaiso (1963)

Valparaiso jako město schodů. Valparaiso ,které je nelíbivé, průmyslové, ošumělé, rzivé. Ale ten dokument je trochu dryáčnický a hodně poetický, takže zatoužíte se tam vypravit.

plakát

Malá noční povídka: Pan Selichar se osvobodil (1962) (TV film)

Zatímco ostatní účinkující v sérii Malá noční povídka více či méně kultivovaně četli, tak pan Nedbal hraje, a to s velkým nasazením. Dlouho jsem se tak nepobavil, jako u této "četby".

plakát

Havlíčku, Havle...! (2021) (TV film)

Co dost shazuje celkové vyznění dokumentu jsou hlavně dvě věci. Téměř je tam vynechán Havlíčkův poměr k církvi, opoře režimu, který ho nakonec internoval, když porušil své vlastní zákony. I takové dílo tepající spojení církve a státu jakým je Křest sv. Vladimíra je zde jen uvedeno jako ilustrace Havlíčkova psychického stavu v Brixenu.  A vystoupení vyšeplalých politiků, které by možná sám ztepal, je tou druhou špatnou věcí. "Řeknu vám, až budu smít: neníť Bůh a císař nemá být."

plakát

Příští léto v Locarnu (1973) (TV film)

Obrázek z předpeklí či očistče, kde naděje je zdrojem muk, takže snad nejlépe je na tom postava pana Vosky, která jí má nejméně. Snad jen postavy profesora a indiána jsou trochu moc panoptikální. Jinak, o naivní víře v politiku velmocí, která je vždy svinská.

plakát

Vychovatel (1972) (TV film)

Pobavilo. Mnoho psů Králičkova smrt. Není divu, že volil úprk na frontu. A moc se mi líbil vlídný militarista Čestmíra Řandy.

Ovládací panel