Pohádka pohádek

The Little Grey Wolf Will Come

Rozprávka rozprávok

Animovaný / Krátkometrážní

Sovětský svaz, 1979, 29 min

Lidská, natož ještě dětská mysl si nepamatuje všechny události chrono(logicky), sny častokráte později splývají s realitou, vzpomínky se prolínají s představivostí… Pohádka pohádek je spojením sekvencí, které na sebe navazují symbolicky, střetávají se a nakonec splývají dohromady, neboť konec pohádky může být i jejím začátkem (nebo naopak). Film používá několik rozdílných (i různě animovaných) postav, které spojuje postava „malého šedého vlka“ z ukolébavky. Smysl scén zůstává někdy ukryt za obrazy a často i za slovy. Nejzřetelnějším poselstvím je zobrazení smutku a utrpení v sekvenci s mizejícími tanečníky, kteří se pak jako stíny plouží do války, aby pozdější titulky novin a úryvky z dopisů oznamovaly jejich smrt. Když se v roce 1984 rozhodovalo o nejlepším animovaném filmu všech dob, byla mezi mnoha kandidáty vybrána právě Pohádka pohádek, stejně tomu tak bylo o osmnáct let později na Záhřebském festivalu animovaných filmů, na důkaz, že čas neubral nic z ponuré stínové krásy Norštejnovy animace.(9.8.2010)

Pohádka pohádek je jedním z těch filmů, o kterých možná ani nebudete vědět, co si myslet. Je snový, plný symbolů, vzpomínek, děj není důležitý, důležité jsou emoce, které ve vás vyvolává. Je to těžce uchopitelný a interpretovatelný film. Pokud budete mít náladu, asi vás dokáže jeho atmosféra pohltit a vy se budete k filmu chtít pořád vracet. U mě se to tak bohužel úplně nepovedlo, možná jsem jej ještě dostatečně nepochopila nebo jsem prostě jen nebyla v tom správném rozpoložení. Byl hezký, ale nebyla to pro mě bomba.(15.6.2013)

Jurij Filipovič Norštejn byl v ČR svého času velice populární režisér, a to především díky krátkometrážním animovaným filmům. Jen na tomhle filmu, který trvá 28 minut, usilovně pracoval pan režisér přes tři roky, a výsledek ocenila jak filmová kritika, tak i běžní diváci. Kuriózní snad je ten fakt, že tenhle animovaný film o olympijských hrách byl pro účel Olympijských her v Moskvě, kterou ale USA a některé další státy bojkotovali a nezúčastnili se jí, a totéž se opakovalo o čtyři roky později, kdy zase Sovětský Svaz a jeho spřátelené státy bojkotovali OH v Los Angeles, a nezúčastnili se jí, ale právě tehdy získal tenhle film ocenění, jako nejlepší animovaná pohádka tehdejšího festivalu o olympijském umění v L.A.(1.6.2011)

Film-vzpomínka, film-obraz, film-metafora válečného dětství. Nejvýraznější detail - oči malého vlčka. Manželka autora filmu Jurije Norštejna nakreslila tyto oči podle fotky z francouzského časopisu. Na fotce bylo zobrazeno černé kotě s kamenem na krku - kotě kdosi zrovna vytáhl z vody - zachránil mu život. Podle vzpomínek Norštejna stejné oči měli lidé po válce. Šedý vlček je čistě ruská archetypální postava z nejznámější lidové ukolébavky, jejíž doslovný překlad zní: "Haja-haja-hajaja, nelehej si na okraji, přijde šedý vlček, chytí tě za bok a odnese do lesa ... ". Velké oči vlčka - to jsou oči dítěte, které se nechápavě dívá na to, co se světem provedli dospělí. Kojící matka, vojáci odcházející na frontu a letící odtud dopisy složené do trojúhelníků, ženy tančící spolu, protože se spousta mužů nevrátila z války domů - obrazy, které nepotřebují vysvětlení. "Naše dětství připadlo na konec války a my si musíme navždy pamatovat, že štěstí - to je každý den míru. Každý." - okomentoval svůj film Norštejn. ___ Samotný film: http://www.youtube.com/watch?v=-Q__Fba-gxY(1.6.2011)

Jednoduché a prekombinované zároveň.... Neskutočne pôsobivá rozprávka, ktorá asi nie je moc vhodná pre detského diváka. Podobne ako ani Exuperyho Maly princ nie je moc pre deti. Skazka skazok skýva strašne veľa a vdaka originalite, zvolenej technike a vypovednej hodnote mi tak ľahko z hlavy nevyfučí.(9.3.2006)