Zapomenutý atentát

(TV film)

I Brno má svého Gabčíka a Kubiše. Dokumentární rekonstrukce jedné klíčové dramatické akce v závěru 2. světové války, která měla zmizet z učebnic historie i z paměti... Je 7. února 1945. Ulicemi Brna jezdí auta a tramvaje, lidé spěchají za svými povinnostmi. Jen málokdo by si povšiml dvou mladých mužů, postávajících na nároží ulic Nerudovy a Kounicovy. Ve tváři mladíků se zračí napjatý výraz. Pečlivě kontrolují zásobník pistole pod kabátem. Za okamžik budou ústí zbraně mířit na důstojníka SS, který zatím nemá o chystaném útoku sebemenší tušení. Odbojářští bratranci v Brně před 78 lety zastřelili „druhého Heydricha“. Popravili ho 14 dní před osvobozením. Operaci „Anthropoid“ zná téměř každý. Také Brno má svého Gabčíka a Kubiše. Je to přesně 78 let od chvíle, kdy bratranci Alois Bauer (†19) a Vladimír Blažka (†25) spáchali v Brně v Nerudově ulici úspěšný atentát na Hauptsturmführera SS Augusta Gölzera (†38). Většina Brňanů ani lidí v Česku nemá dodnes o statečném činu mladíků tušení. Dodnes není jasné, jestli za atentátem stojí zpravodajské služby, vedení odboje, nebo zda muži spáchali atentát na vlastní pěst. Ve filmu je představeno fungování brněnského gestapa a odbojové skupiny Předvoj po dobu druhé světové války, jejíchž byli oba mladíci členy. Film představuje, jaké bylo skutečné pozadí vykonaného činu a proč musel zmizet z dějin, aniž by byl jak nacistickým, tak i komunistickým režimem sebeméně propagandisticky využit. (Česká televize)

dr_drep

Téma zajímavé, ale koho napadlo, že jako hraný dokument to bude lepší? Nebo když už, tak proč tam nejsou herci a nějaký dramaturg a režisér? Nejlepší herecký výkon podal ve finále neherec (hudebník, ilustrátor a malíř) Aleš Čuma. Takto je to ve výsledku tak slabé, že to je až tragikomické.  Prostě brněnské. Ach jo. ()

topi odpad!

Běžte už někam s těmi hranými dokumenty! To je tak nechutně amatérské, že veškeré archívní záběry jdou potom do řiti! Bylo mi vyloženě trapně, když přišlo na hrané scény. Co na tom, že téma je zajímavé, dobové videomateriály poutavé, ale banda diletantů to sráží do kytek! Kdyby radši vzniknul film se skutečnými herci, kvalitním scénářem a dramaturgií. Jako reprezentační dokument o oné historické události bych se styděl tohle nabídnout kamkoliv, do televize anebo na filmový festival. Nedám ani jednu hvězdičku, protože ani slova historiků a archivních materiálů s hranou dokumentární rekonstrukcí absolutně nefungují. Příště se něčemu podobnému vyhnu velkým obloukem. ()

GrooteLulu

podle mě ten útok Blažko a Bauer na Augusta Golzera neměli dělat, bylo to zbytečný z pohledu času v roce 45 a nebylo to nařízený z anglie a z mého pohledu to pomohlo tak jedině komunistické straně, což tak nějak jsem vyčetl z toho.. nu ale aspoň vím něco novýho o Brnu, vím kdo to byl Koslowski a dobový záběry taky neurazí ()

jungewolf

Je to dokument, nechápu,proč to ostatní recenzenti napadají...  . Je dobře, že vznikl, vůbec jsem netušil, že se něco takového stalo. Dávám 5 * a 86 % za objevné referování o zapomenuté události z posledních měsíců a týdnů 2.svět.války v Evropě. Komentář: Jan Kolařík(herec známý mj. rolí tv-režiséra v seriálu ČT Dobré ráno Brno, 1. i 2.série). ***Samozřejmě, že bolševičtí gangsteři chtěli zatajit skutečnost: stejně jako zatajovali, že J.Fučík byl zasloužilým konfidentem pražského gestapa... .// Ve vnitřním Brně v r.1939 žilo 146.000 obyv. 95.000 Čechů a 42.000 Němců. Ostatních 9.000 byli - Židé, slovenští studenti+pracující a tak podobně. České vysoké školy sice nacisti zavřeli od 17.11.1939, jenže německé fungovaly v celém protektorátu dál. Už v březnu 1939 bylo do Brna převeleno 70 gestapáků z Vídně(mnozí ze smíšených česko-německých rodin, uměli perfektně oba jazyky) a 30 ze Stuttgartu. // V protektorátu působily i mládežnické odboj.skupiny, např. NHPM=Národní hnutí pracuj.mládeže nebo HSD=Hnutí slovanské domoviny. Z kádrů KSMG=Komunistic.svazu mladé generace vznikla r.1944 skupina Předvoj. Nebyla založena komunisty, vznikla zdola, spontánně. Atentát byl ČTVRTÝM nejvýznamnějším ve všech okupovaných zemích za 2.svět.války v Evropě vůbec !!! . 38-letý SS-hauptsturmfuhrer August Golzer byl postřelen 7.února1945, zemřel na operačním sále nemocnice na Žlutém kopci(Brno). Atentát byl v dnešní Nerudově ulici(spojuje Kounicovu ul. s ul.Veveří). Smrtelně ho postřelili mladí bratranci Alois Bauer/19let/ a Vladimír Blažka/25l./pocházející z Olešnice na Moravě,členové prokomunistic.odboj.skupiny Předvoj. Starší z nich bojoval /odbojář.krycí jméno poručík Poruba/ v SNP = Slovenském národním povstání(trvalo od 29.srpna do 27.října 1944) a před vánocemi 1944 se tajně vrátil zpět do Brna. Atentát se stal v době, kdy se už blížila fronta a už v srpnu,listopadu+prosinci 1944 proběhly nálety, při nichž zahynula spousta lidí, další byli zranění a škody šly do miliónů protektorátních korun.//Brněnská větev Předvoje měla na jaře 1945 už minimálně 150 členů. Výslechy pozatýkaných odbojářů vedl komisař gestapa Monsdorf. Dne 24.února1945 byl ve Skaličce zatčen velitel 3.čs.úderné roty gen.Luži Milan Genserek. Gestapo z něj vymlátilo informace, které je dovedly k oběma mladým atentátníkům. A 13.března zatkli u tabákové režie v Brně-Husovicích brněnského vedoucího Předvoje architekta Vladimíra Tišnovského. Atentátníky zastřelil 14.dubna 1945 na popravišti v Kounicových kolejích osobně(!!!) kriminální rada brněnského gestapa/od 1939/ SS-hauptsturmfuhrer Otto Koslowski(nar.17.4.1900-popraven 3.5.1947 v Praze). Od října 1940 byl kriminální rada gestapa. Do konce r.1944 vedli spolu s krim.radou Romerem brněnskou úřadovnu gestapa. Už od května1933 byl členem NSDAP, už od června 1926 působil u kriminální policie v Německu=za "výmarské republiky". Od ledna 1936 byl kriminální komisař-čekatel gestapa. O.Koslowski si dal kolegy+podřízenými říkat Sherlock Koslowski... . .Není co dodat... . //Vojtěch Jestřáb byl zatčen gestapem,dožil se konce války. Zdrojem v dokumentu jsou jeho knihy: 1)Brno-můj Amarcord(nakl.Doplněk,Brno,1997) a 2)Hmatat až k nahotě(nakl.Doplněk,2000). A hlavně 3) kniha: Jiří Skoupý - Zapomenutý brněnský atentát : z činnosti levicového odboje na Brněnsku v letech 1939-1945/nakl,Academia,Praha,2019/.Také filmové ukázky z let 1938-1945,úryvky tv-dokumentů Dopis neznámého(Čs.televize,1965) a Osvobození Brna(Čs.televize,1965). //Ve 32.minutě je seznam: ¨je tam razítko- Národní revoluční armáda v Brně Rada velitelů(seznam datovaný 24.června1945) : 1) "B 5" - podpis : Smejkal Alois, 2) "Boskovsko"-míněno Boskovicko, 3)"Brněnsko"- podpis: čet.asp.=četař aspirant Růžička(jméno nečitelné), 4)"GED", 5)"Miliční 8" - podpis : Vlad.Matoušek, 6) "Národní hnutí za svobodu vlasti", 7) "Národní revoluční armáda" - podpis : Vlad.Tišnovský, 8) "Odboj československé mládeže", 9) "Plukovník Jindra" , 10) "Přerovsko" - podpis: čet.asp.=četař aspirant Růžička(jméno opět nečitelné, podle de facto totožného podpisu to byl velitel dvou větví jedné odbojové skupiny, 11) "SBV 29" - kpt.=kapitán /jméno+příjmení jsou nečitelné/. ***Ve 39./40.minutě je na dokument.válečném záběru vidět palba ze sovět. 82 mm minometu. ***Natáčelo se mj. v prostorách Polikliniky Zahradníkova Brno, Právnické fakulty MU=Masarykovy univerzity Brno. Fotografie+další  mj.poskytly Moravské zemské muzeum, Archiv města Brna, Hana Jestřábová a Jana Musilová. Další materiály : nakl.Doplněk, Statutární město Brno, TIC Brno, Moravská zemská knihovna, Bundesarchiv, Marcela Šabatová***Film je dostupný v programu Č.televize : ČT 2, úterý 2.5.2023, 22 h. DÁLE : I-vysílání ČT (25.7.2024), jsou tam další podrobnosti . CHYBA u jeho medailonu tady na Csfd.cz : Pavel Jirásek - nejen režie, ale i Námět+Scénář ... . () (méně) (více)

Kakho-oto

Dané téma si přímo říkalo o zpracování formou hraného dokumentu. Skoupého knihu o atentátu na Gölzera jsem četl a mohu jí doporučit, stejně jako tento hraný dokument. Mimochodem 7. 2. 1945 byl pro brněnské gestapo skutečně černý – nejen, že Bauer a Blažka zastřelili účetního SS v Brně, ale téhož dne Čestmír Podzemný z Malíkovy odbojové skupiny zastřelil ve Valašském Meziříčí prvotřídního konfidenta brněnského gestapa Františka Šmída. Jediné, co se mi na dokumentu Zapomenutý atentát moc nelíbí, je lehké hanění komunistického odboje. Ať chceme, nebo nechceme, Bauer a Blažka patřili do odbojové skupiny Předvoj, která byla silně levicová. Ano, patřil do ní také Tišnovský, který zradil, avšak zrádce a slabochy najdeme v každé odbojové organizaci, nejen v těch levicových a komunistických. ()

• V záběrech ze sídla gestapa (v hlavní hale hned po vstupu do budovy) je možné si všimnout dvou artefaktů ze současnosti. Jde o 2 busty v pozadí záběru – Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše. Dále o zakrytou plastiku „Zákoník“ od Vladimír Preclíka, na kterém visela vlajka nacistického Neměcka. (tommahol)

Časové pásmo bylo změněno