Pražský Maigret

(TV film)

I pražská kriminálka 50. a 60. let měla svého Maigreta. Dokument o významném policejním vyšetřovateli Karlu Kalivodovi, a jeho legendárních objasněných zločinech... Plukovník Karel Kalivoda se podílel na vyšetřování největších kriminálních případů od 50. do půlky 70. let. Byl náčelníkem celostátní a posléze pražské kriminální služby. Přátelil se s filmaři a autorsky spolupracoval na dnes již klasických detektivkách, některé z nich osobně inspiroval. Byl autorem mnoha odborných i beletristických prací. Dnešní policie o něm neví, nemluví a dělá jako by nebyl. Plk. Karel Kalivoda byl jeden z těch lidí, kteří svoji profesi posouvaly dál, a to v mezinárodním měřítku. Přesto, nebo možná právě proto, sváděl celoživotní boj s StB o zachování autonomie kriminální služby. Tento boj nemohl vyhrát a trestem bylo zapomenutí. (Česká televize)

ostravak30

Je fajn vědět, že i my máme nějaké legendy v kriminalistice, které si věděly za každé situace rady a dokázaly objasnit těžké případy. Určitě je škoda, že svou kariéru končil tak neslavně, kdy ho StB doslova vyštvala od policie. Možná by si tento člověk zasloužil i svůj film. Nakonec on sám vytvořil skvělé kriminálky a detektivky, na které se dodnes rádi díváme. Major Kalaš a Rudolf Hrušínský dodnes patří k tomu nejlepšímu, co bylo v naší historii v tomto žánru natočeno. ()

carl.oesch

Zajímavý dokument. A pozoruhodný i tím, že vyvrací nesymslnosti zvané 30 případů majora Zemana. Přitom díl Kavdratura ženy je natočený do detailů podle skutečnosti, pouze tam asi nevysedávali soudruzi z StB (Willig - pplk. Kalina). V tomhle dokumentu je jednoznačně předvedeno (včetně smutného závěru), jak se normální policisté - tedy kriminalisté měli "rádi" se Statní bezpečností, která se je snažila od začátku ovládat. ona kauza s rozřezáním ženy navíc ukazuje, že ačkoliv byl Kalivoda komunista a přišel i díky tomu ke kriminálce, neměl problém spolupracovat s "buržoazními" odborníky (u "kvadratury ženy" to byli dva předváleční policisté a ne žádný tejskal nebo dokonce estébáci. Protože byl nesporně inteligentní a schopný. Běžná trestná činnost je špatná a nemorální za všech režimů. JInak o vztahu pracovníků kriminálky a Státní bezpečností leccos vypovídá i třeba onen dokument o vyhledání a zajištění třetí nejcennější historické hmotné památky - relikviáře sv. Maura, při jejímž zajištění musel kriminalista pplk Maryška rovněž vyvinout značné úsilí, aby tuhle "věc" zrovna soudruzi od Stb ve spolupráci s pracovníky PZO nezašmelili za pár (sto tisíc dolarů) šupů na západ. Samozřejmě by si kapsu namastili hlavně oni. ()

sportovec

Česká televize bývá i právem zatracována a sílí hlasy požadující její zrušení. Jednostranné zrušení této veřejné služby by ovšem značně ztížilo, ne-li zcela znemožnilo práce právě na takových dokumentech. Při vší úctě k Davidu Slabému a jeho svrchované profesionalitě je nutné vyzvednout Kalivodova příbuzného historika Martina Kučeru, bez jehož knihy a mravenčí píle by tento film nemohl vzniknout. Záběr do vnitrokomunistického prostředí a střetů VB a StB jen ukazuje, jak škodí schematismus a profesionální neschopnost, tyto bohužel nadčasové neduhy, věci veřejné. Kvalita tohoto svébytného druhu terciéru má zásadní význam pro občanskou jistotu a ta je zase v demokratické společnosti zpětnou vazbou a současně indikátorem její kvality. Vícerozměrovost Kalivodovy osobnosti i její mezinárodní dobová proslulost zahrnující i hraný film jsou výrazným obohacením odkazu i komunistické éry. ()

Narciska

Zajímavý dokument i pro lidi, co se krimi žánru a krimi zprávám spíše vyhýbají. Kriminalista Kalivoda je někdo, o kom slyším prvně a tak je ho poznávám skrze vyprávění historiků, dalšího kriminalisty a ředitele policejního muzea, kteří v dokumentu vystupují. Ti v něm vidí člověka, který je pro českou policii, vyšetřování sériových vražd a dalšího příkladný a nedoceněný. Je-li to tak, je tedy dobře, že se Kalivodovu odkazu dostává prostoru. Komentáře zúčastněných se dobře poslouchají, bývalý šéf kriminální policie je líčen jako příkladný člověk oddaný práci, přátelský k podřízeným, profesionální a slušný i k vyšetřovaným. Člověk dodržující pravidla schopný dosáhnout cíle, jež je jeho posláním více než osobní ambicí. Hůře se poslouchá o tom, jak skoro celý profesní život čelil mocenskému soupeření s StB. Dokument mi přináší ale další zajímavá byť drobná poznání - kameloti v 60. letech vykřikují na ulici ohavně znějící titulky za účelem zvýšení prodeje. Dnes, o 60 let později, kameloti nevyvolávají, ale skoro všechny televizní stanice bezostyšně přeruší film, aby nás přilákali na zprávy podávané senzačním způsobem, po němž prý člověk tolik baží. ()

• V závěrečných titulcích zazní melodie z písně „It's April Again“, jenž je také známá jako „The Song from Moulin Rouge“ či „Wher Is Your Heart“. Populární píseň se poprvé objevila ve filmu z roku 1952 Moulin Rouge. Hudbu napsal Georges Auric, originální francouzský text napsal Jacques Larue. V Československu byla nazpívána pod názvem „Čím víc tě mám rád“ Rudolfem Cortésem s českým textem Vladimíra Dvořáka. (sator)
  • Za námětem dokumentu stál autor stejnojmenné knihy Martin Kučera (*1958). (sator)