Muž s objektivem

• Východní Německo Der Mann mit dem Objektiv

Willy Kufalt

FILMOVÝ SCI-FI MARATON 2023 – země č. 22: VÝCHODNÍ NĚMECKO: Tedy, soudruzi, ten váš prolog o tom, že tenhle film odehrávající se v roce 2222(!) se zákládá na skutečnosti a ukazuje, že jedině komunismus znamená budoucnost i v budoucnosti :o), byl už moc i na diváka, který dospíval na Majoru Zemanovi a vysoce hodnotil nejeden další tendenčnější čs. film své doby. Na rok 1961 s již závanem šedesátkové atmosféry bych něco takového už nečekal, ačkoliv soudruzi z NDR... :o) Komunistická propaganda se zde pak sice objeví už jen v jedné scéně, kde se komunista z roku 2222 cestující v čase šťastně přivítá s komunistou (policejním úředníkem) z roku 1961, jenže tyto dva krátké záblesky dodávají ideologické vyznění prakticky celému filmu. Zbylá výplň je naštěstí snesitelná, z dnešního pohledu až tuctová černobílá komedie pro pamětníky... což já rád, jen mě trochu zklamalo, že potenciál námětu příchozího z budoucnosti do roku 1961 je zde využit minimálně a to minimum často znamená jen pár uvolněných diskuzí o cestování časem, estrádní písničky o hvězdách či budoucnosti, v lepším případě pár klasických variací na trampoty člověka z budoucnosti v jiné době... jenže ani ty nejsou tolik výrazné, když maník z 23. století zase skoro v ničem nepůsobí nějak cizorodě. Přes veškeré mínusy ale Muž s objektivem dýchá často sympatickým retro nádechem komedie 60. let včetně příjemného hudebního podmazu, nenudil jsem se u něj a díky tomu pořád nemám problém dát slabší 3 hvězdičky. Skrze název jsem si říkal, zda tu bude nějaký odkaz na legendární experimentální film Muž s kinoaparátem (1929) a kdyby nic jiného, tak pár hezkých drobných vizuálních nápadů s tím objektivem v úvodu a k závěru se vydařilo. [55%] ()

rivah

Satirická komedie odehrávající se za komunistického režimu v NDR roku 2222. Použití krystalu pro čtení mysli odkrývající nepatřičnost a morální slabost. ()