Kdo má svou ženu rád

Wer seine Frau lieb hat

Komedie

Východní Německo, 1955, 86 min

• ripo

Úsilí o vytvoření dobré veselohry se současnou thematikou objevuje se stále více na výsledcích nejen naší, ale také německé filmové produkce. Jedním z těchto nových výsledků je také film DEFY „Kdo má svou ženu rád", natočený režisérem Kurtem Jung-Alsenem. Ve filmu je podkladem současný život pracujících v mimopracovní době, v němž si připravuji zábavu a oddech, hlavním motivem pak je vztah rodinných příslušníků, který se má v této mimopracovní době rozvinout. Filmoví tvorci chtěli ukázati jak nesprávné by mohlo být rozdělování a vymezování vztahů a zvolili k vykreslováni příkladu veseloherní žánr. Celý děj je jen lehce motivován. Rodinné scény jsou vytvořeny zkratkovitě a při tom výstižně charakterisují postavy. Přesto však druhá část postrádá větší dramatičnosti a v závěrečných scénách i přesvědčivosti, aby tvůrci vyslovili svůj záměr tak opravdově, jak toho vyžaduje. Také záměr satirického vyhrocení některých scén, zvláště v úvodu na schůzi a v závěru při suchém projevu, nenachází správné uplatnění a tím ztrácí účinnost. Tvůrci se snažili neopírat film o výkony jednotlivců. I když všechny jejich snahy nenalezly realisaci správné uplatnění, učinili jím krok na cestě za veselohrou ze současnosti. Filmový přehled 19/1955(12.8.2009)