Novoroční koncert České filharmonie 2024

(koncert)
všechny plakáty

Přímý přenos první letošní hudební události z pražského Rudolfina. Program ve znamení začátku Roku české hudby a 100. výročí premiéry Gershwinovy Rapsodie v modrém diriguje Jakub Hrůša, v sólových partech se představí klavíristka Olga Kern a houslista Jiří Vodička. Večerem provází Marek Eben... Rok české hudby 2024 bude především rokem dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany (1824–1884) a další významná výročí – 120 let od Dvořákova úmrtí, 170 let od Janáčkova narození a 150 let od Nedbalova a Sukova narození – možná zůstanou v jeho stínu. Novoroční koncert České filharmonie však jmenované jubilanty staví vedle sebe a nezapomíná na žádného z nich. Kromě úvodní Smetanovy předehry k opeře Prodaná nevěsta tak za doprovodu orchestru zazní dvě Dvořákovy houslové skladby, v nichž se jako sólista představí koncertní mistr České filharmonie, jeden z nejvyhledávanějších českých houslistů Jiří Vodička. Hlavní hostující dirigent České filharmonie, mezinárodně velice úspěšný Jakub Hrůša dále s orchestrem provede dva z Lašských tanců Leoše Janáčka, Sukův pochod V nový život či valčík Valse Triste Oskara Nedbala připomínající noblesu a zároveň i tragiku autorova života. Tečku za novoročním programem učiní skladba, která v roce 2024 dovrší sto let od své úspěšné newyorské premiéry: Rapsodie v modrém amerického skladatele George Gershwina. Sólového partu se ujme klavíristka Olga Kern. (Česká televize)

Chudobka

Téměř dvě hodiny v krásné společnosti. Jakub Hrůša, houslista Jiří Vodička, klavíristka Olga Kern a  celá Česká filharmonie. Nádherná hudba, přestávka vyplněná vtipným programem, Marek Eben jako vždy kultivovaný, s jemným vtipem. Největším  zážitkem pro mě byla Gershwinova Rapsodie v modrém. ()