foto

George Gershwin

  • nar. 26.9.1898
    Brooklyn, New York City, New York, USA
  • zem. 11.7.1937 (38 let)
    Beverly Hills, Los Angeles, California, USA

Biografie

George Gershwin, slavný skladatel klasické, muzikálové i populární hudby a talentovaný pianista, se narodil 26. září 1898 v Brooklynu, v New Yorku. Pocházel ze židovské rodiny, jeho otec Morris Gershowitz se po emigraci ze St. Petersburgu do Spojených států seznámil s Rosou Bruskin, Gershwinovou matkou, oddáni byli 21. června 1895. Gershwinovo původní jméno bylo Jacob Gershowitz. Jeho otec jej však změnil na Gershvin, sám George poté, co nastoupil profesionální uměleckou dráhu přepsal pravopisně na Gershwin. Narodil se jako druhý ze čtyř dětí.

O hudbu se začal zajímat ve svých deseti letech, fascinován poslechem houslového koncertu přítele Maxieho Rosenzweiga. Zanedlouho pořídili Gershwinovi rodiče pro staršího syna Iru piano. K jejich překvapení však na klavír začal namísto Iry hrát George. V patnácti letech George zanechal studií a nastoupil do svého prvního zaměstnání. Působil jako “song plugger” v hudebním vydavatelství Tin Pann Alley, kam mířili začínající mladí skladatelé se svými prvotinami doufajíc v úspěch. Sám Gershwin si v sedmnácti za svou prvně zveřejněnou skladbu "WHEN YOU WANT 'EM YOU CAN'T GET 'EM, WHEN YOU'VE GOT 'EM, YOU DON'T WANT 'EM" vydělal pět dolarů. První úspěsná instrumentální skladba přišla v roce 1917 pod názvem RIALTO RIPPLES a v roce 1919 se píseň SWANEE, otextovaná Irvingem Caesarem, stala národním hitem. Mladý George se dostal do povědomí tehdejších skladatelů na slavné Broadway.

Od roku 1920 započal Gershwin spolupráci s textařem Buddym DeSylvou a společně vytvořili operu o jednom dějství BLUE MONDAY, jež je zasazena do prostředí Harlemu a je považována za předzvěst průlomové PORGY AND BESS (1935) a její SUMMERTIME. V roce 1924 spatří světlo světa muzikálová komedie LADY BE GOOD, kterou sepisují spolu s bratrem Irou. Následují skladby OH, KAY!, FUNNY FACE, STRIKE UP THE BAND, SHOW GIRL, GIRL CRAZY nebo OF THEE I SING (1931), první muzikálová komedie, jež vyhrává Pulitzerovu cenu.

Gershwinova první významná klasická tvorba spadá do roku 1924, kdy komponuje skladbu RHAPSODY IN BLUE pro orchestr a klavír. Dirigent Paul Whiteman přiměl Gershwina, ať tuto skladbu zaranžuje v jazzovém stylu. Díky Rapsodii v modrém se autor zařadil mezi nejznámější skladatele celé historie Ameriky. Při relativně krátké návštěvě Paříže, kde studoval kompozici u slavné Nadii Boulanger, napsal významnou symfonickou báseň AN AMERICAN IN PARIS. Poprvé byla uvedena 13.12.1928 ve slavné Carnegie Hall. Gershwin se proslavil také tvorbou filmové hudby, např. film DELICIOUS, THE KING OF JAZZ, a skladba THEY CAN'T TAKE THAT AWAY FROM ME k filmu Shall We Dance byla oceněna Oskarem. Dodnes jsou na filmovém plátně Gershwinovy skladby užívány v různých variacích, příkladem může být Manhattan Woodyho Allena.

George Gershwin zemřel 11. července 1937 v Los Angeles po nezdařené operaci mozkového nádoru. Jeho tvorba, např. CONCERTO IN F, byla ovlivněna jak francouzskou hudbou 20. st. (Maurice Ravel, Claude Debussy), tak ruskou a další (Alban Berg, Dmitri Shostakovich, Igor Stravinsky).

Barbora "Sareen" Petrášová

Skladatelská filmografie

Filmy

2011 Dědeček automobil
1999 Fantazie 2000 - nepůvodní
1993 Porgy and Bess (TV film)
1978 Kontakt
1966 Porgy in Wien (TV film)
1951 Američan v Paříži
1938 The Goldwyn Follies
1931 Delicious

Koncert

2016 Orchestr Johna Wilsona hraje Gershwina (koncert)

Divadelní záznam

2018 An American in Paris: The Musical (divadelní záznam)

Herecká filmografie

Dokumentární

2018 Gershwin - americký vzor (TV film) - a.z.
1975 Brother, Can You Spare a Dime?
1950 The Golden Twenties - a.z.
1943 Upbeat in Music - a.z.

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(76)