Kroky do nového světa

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Hudební / Krátkometrážní
Česko, 2023, 23 min

Pod názvem Kroky do nového světa si cyklus vzdělávacích koncertů České filharmonie získal za více než sedmnáct let existence velkou popularitu a kromě studentů, jimž byl program primárně určen, jsou nyní mezi posluchači i rodiny s dětmi či široká veřejnost. Koncerty jsou spojené s výkladem; hudbu komentují dirigent Marko Ivanović, moderátor Petr Kadlec, sólisté, členové České studentské filharmonie a někdy i samotné publikum. Podobně jako Bobby McFerrin dirigent nezřídka zapojuje posluchače přímo do hudební produkce – a tak publikum zpívá některý z hlasů partitury nebo vytleskává rytmus. V odlehčené a vstřícné atmosféře se tak návštěvníci koncertů mohli doposud seznámit s Dvořákovou "Novosvětskou", operou Rusalka, symfonickými básněmi Vodník a Polednice, Koncertem pro housle a orchestr, dále s Janáčkovou Sinfoniettou či Její Pastorkyní, Beethovenovou Osudovou a či se skladbami G. Gershwina, L. Bernsteina a dalších. Ve sledu ukázek z koncertů proložených rozhovory nám tvůrci projektu Petr Kadlec a Marko Ivanović poodhalí své autorské záměry i zákulisí vzdělávacích programů jakožto významné linky činnosti České filharmonie. (Česká televize)

Marze

Exkurze po netradicnich zvucich pouzivanych ve vazne hudbe. Kratkometrazni dokument na Ceske televize v prestavce zaznamu koncertu  filharmonie. ()