Krvavá paní

Československo, 1980, 77 min (Alternativní 71 min)

Po zpracování příběhu o Juraji Jánošíkovi si klasik slovenského animovaného filmu Viktor Kubal vybral další historickou postavu opředenou pověstmi, nechvalně proslulou uherskou hraběnku a paní Čachtického hradu Alžbětu Báthoryovou. Ta v Kubalově lyricko-pohádkové interpretaci z roku 1980, v níž se snoubí děsivá tragika s odlehčujícími komickými prvky, darovala na důkaz lásky jednoho dne své srdce muži, který se o ni v nemoci postaral a zachránil jí život. Bez srdce byla ale jen plná chladu a nenávisti a začala si libovat v utrpení druhých. Viktor Kubal se stejně jako u svého předešlého titulu stal sám autorem námětu i scénáře, výtvarníkem, animátorem a režisérem a po svém boku měl i zde hudebního skladatele Juraje Lexmanna a dramaturga Rudolfa Urca, průkopníka slovenského animovaného filmu. (Česká televize)

Sunwheel

Silné sklamanie z tohto diela. Nerozumiem vysokým hodnoteniam a pripisujem ich akejsi diere na trhu. Ten hipisácky začiatok, ktorý mal ospravedlniť druhú viac hororovú polovicu bol skutočne otravný. Miestami som nevedel, či pozerám film pre deti alebo umeleckú snímku pre dospelých (ani jedna zložka sa nepodarila a dokopy to nesedelo). Možno som podcenil nedostatočné podguráženie počas sledovania. P.S.: Stále chýba niečo skutočne kvalitné k téme, ktorá ponúka hádam všetko na vytvorenie obdobného kultu ako Stokerov román. Asi tu platí, že na fiktívne postavy sa lepšie robia filmy ako na tie skutočné (porovnajte filmy o mafiánoch z románov a tých skutočných). ()

PTuranyi

Originálne animované spracovanie legendy o Alžbete Báthory, ktoré Viktor Kubal do rozprávkovej roviny. Z krvavého príbehu sa tak stáva balada o láske a obetavosti. Kubalova svojrázna úsporná kresba je tentokrát v úvode a závere doplnená reálnym filmovým materiálom. Spočiatku Kubal šibalsky pomrkáva a vtipne hyperbolizuje dianie okolo čachtickej pani. S premenou hlavnej hrdinky však mizne aj uvoľnená atmosféra vytváraná hudobnými variáciami na píšťalu a mení sa na temnotu sprevádzanú burácajúcimi tónmi organu. To vo vrcholných scénach navodzuje skutočne hororovú atmosféru. Kubal si zavtipkuje už len v krčmovej scéne a baladická nálada zotrvá až do nešťastného ale predsa emotívne oslobodzuúceho konca. 75% ()

gorthaur

Originální a stylové zpracování, ale co ty nešťastné implikace - zamilovanost dělá z laskavých lidí sadistické sociopaty? ()

Drasha

Krásna "rozprávka pre dospelých", pán Kubal priniesol svetu veľmi zaujímavý a originálny príbeh Čachtickej panej. Trošku rozprávky, trošku romantiky a nechýbajú ani zimomriavky. Skvelé :) Jedna hviezdička dole za animáciu, ktorá síce plní účel, mne osobne je však trošku nesympatická. Vec názoru :) ()

dj_p_j

Žánrový mix paródie, romantiky a trošky hororu, z ktorého mi autorov zámer nie je tak úplne jasný. Veľmi sa mi však páči ústredná symbolika na slovné spojenie "byť bez srdca" a niektoré scény majú pre mňa naozaj silný emočný náboj. Autor má moje uznanie za to, že to dokázal aj napriek veľmi jednoduchej animácii, ktorá je tu len prostriedkom a nie nosným prvkom. Emočnú silu v nemalej miere pomáha vytvárať aj hudba, najmä krásna ústredná melódia (hoci na niektorých miestach má podľa mňa ešte rezervy - napr. pri bitke v krčme v závere). Nie je to ale film pre každého a určite nie pre milovníkov filmového fastfoodu. ()

pekkanik

Jednoznačne víťazí obsah nad formou, ani Disney nebol schopný akoukoľvek grafikou a hudbou urobiť lepšiu atmosféru. 1. P. S. Na Kubalových kreslených filmoch som vyrastal. 2. P. S. Prečo som dal len štyri hviezdičky? ()