Krvavá paní

Animovaný / Drama
Československo, 1980, 77 min

Animovaný film velikána slovenskej filmovej tvorby Viktora Kubala na motívy povesti o čachtickej hradnej panej a jej hrozných zvykoch. Dobre odpozorované prvky hororu spojené s prirodzeným Kubalovým vzťahom k paródii, vytvorili z Krvavej panej svojráznu syntézu oboch žánrov. Na pozadí romantického ľúbostného príbehu s prvkami komiky a tragiky je zachytený večný boj dobra so zlom. (oficiální text distributora)

kinej

Špatný a nepovedený film. U animovaného filmu je důležité, aby nějakým způsobem oslovila kresba a koncepce. No a to zde nezafungovalo. Postavičky a prostředí jsou obyčejné a nezajímavé. Námět sice nese potenciál, ale ten zde vůbec není využit. Místy se Krvavá paní tváří jako večerníček, aby posléze ukazoval nahé ženy a krev. Pokud to byl umělecký záměr tak špatný. Navíc je film zybtečně dlouhý. To platí téměř pro každý záběr. Například krvavá lady šlápne někomu na ruku pak se noha vrátí do původní pozice, chvíli tam stojí, aby posléze stejný pohyb opakovala znovu. Takový jednoduchý záběr pak trvá třeba přes 5 vteřin, aby následoval další takový. Takovéto natahování je pro film příznačné a bohužel jen prodlužuje tento nevýrazný zážitek. ()

Tom_Lachtan

těsně pod čtyřmi hvězdičkami, protože mi vadilo nechutné natahování, kéž by se kamsi ztratilo tak deset až patnáct minut... Víc hudebních motivů by taky rozhodně neškodilo, postupem začala dosti nudit, pár nápadů se ve filmu sice objevilo (scény se zvířátky jsou supr), ale žádnej nebyl využit na plno. Dost odbytá byla animace, postavy se mi ve své jednoduchosti sice líbily, avšak všechno ostatní bylo naanimováno na pytel, a ani zájímavej příběh to nezachránil. dodatek: jak to, že tomu asijskému chalanovi klapali bosé nohy na kamenech jako pěticentimetrové podpatky?? _________ ps: super plakát ()

paascha

Kdyby nebyl Čuráj Sračkubisko arogantní píčus a ta jeho Deána přeambicioznělá kráva, uznali by totální a nevyvratitelnou nadvládu této kreslené verze na poli Čachtické paní a ušetřili by si spoustu opovržení. Pravda, nic by si nevydělali, ale za to to stojí. Každopádně je Kubalův animáček parádní, Nižnánský musí mít radost:-) ()

Kass

Hodná dívka, kolem které pobíhají zvířátka jako by šlo o Popelku, se zamiluje do mladého zbojníka, jemuž daruje své srdce. A to doslova, protože v tu ránu se začne chovat jako krvelačný magor. Film obsahuje zhruba tři slušné scény ("krvavá lázeň", "pes chce sežrat srdce" a "závěr ve Věži") ale zbytek je povětšinou nudně utahaný a rozvláčný. A určitě tomu nepomáhá ani animace na úrovni podprůměrného večerníčku, i když chápu že zde jde o uměleckou licenci. Každopádně film obsahuje velmi dobrou hudbu... ()

tron

Spočiatku odľahčené, ku koncu desivé a bezvýchodiskové. Kubal ukazuje, ako sa z krásnej, aj keď osamelej, Alžbety stáva smutne preslávená Krvavá grófka. Bez slov, zato s animáciou plnou nápadov (videli ste už, ako niekto druhému dáva svoje srdce, alebo modré z neba?) a za sprievodu hypnotickej hudby Juraja Lexmanna. ()

• V roku 2017 animovaný film Krvavá pani vybrali do programu jedného z najuznávanejších medzinárodných festivalov klasického filmu vo francúzskom Lyone. V digitálne reštaurovanej podobe mal film v Lyone svetovú premiéru. (Raccoon.city)
  • Na Slovensku bolo počuť hlasy, že sa radšej malo siahnuť po inej téme animovaného filmu. Jedna výčitka sa týkala aj úvodného komentáru, v ktorom sa namiesto zvyškov hovorí o zbytkoch Čachtického hradu. Kubal len zalamentoval, že teda zbytočne dostával v škole bitku, keď odrecitovával zoznam vybraných slov po "b" končiaci sa na dobytok, zbytok, živobytie. Zrazu už zbytok neplatí. Hovorieval: "Je mi ľúto, ale film musí mať nejakú chybu." (Raccoon.city)
  • Na snímku pracoval Kubal väčšinou osamotene. Zvládol to, hoci to bola animácia na kolene. Podmienky v Štúdiu krátkych filmov boli úmerné tej dobe. Bola tam jedna kamera, s ňou sa všetko snímalo, žiadne triky sa robiť nedali. "Ale Kubal by ich ani nepoužíval," spomína dramaturg snímky Rudolf Urc. (Raccoon.city)