Benátky a ostrovy v laguně

(TV film)
  • Francie Venise et les îles de la lagune (více)
všechny plakáty
Francie, 2022, 52 min

Město s výjimečnými paláci, kanály, barevné vesnice a nádherné ostrůvky zasazené do laguny na severu Itálie... Benátky jsou nerozlučně spjaté s lagunou a jejími nádhernými ostrovy, pestrobarevnými vesnicemi a tisíciletými tradicemi. Přestože samotné město je dnes cílem mnoho turistů z celého světa, původně to bylo jen útočiště v močálovitém a nehostinném kraji pro muže a ženy, kteří prchali před nájezdy barbarů. Během staletí ale Benátčané vybudovali nádherné město a položili základy námořní velmoci, jejíž vliv se šířil po stovky let. Od roku 1987 jsou Benátky a celá okolní laguna památkou UNESCO a musí se vyrovnat se zvýšeným cestovním ruchem. Přesto si Benátky i okolní ostrovy zachovaly svůj půvab a jedinečnost. (Česká televize)

subic

Taková rychlovka po Benátkách, ale divák se dozví, kde je to nejfrekventovanější turistické centrum a kde se sdružují místní, na Buranu se vyrábí ručně benátské krajky a vedle na Muranu zase benátské sklo, krátce na San Michele, pak zpět na Dorsoduro, které nejí nejfrekventovanější a kam by měl turista vyrazit na to pravé tiramisu a nakonec Lido, které by stálo za bližší zmínku. Ale celkově velmi pěkné. ()

Marze

Komentovaná prohlídka po architektuře na starém městě na České televizi. Benátkách jsem byl dobrovolně jednou a několikrát nedobrovolně, protože všechny cesty na teplý jih vedou přes toto město. Často je třeba v tomto nejznámějším městě třeba tři hodiny zastávka. Podruhé jsem se koupal na plážích v dokumentu zmíněné benátské laguny a potřetí se vyspal na parkovišti u autobusu, počtvrté na zdarma výlet do Benátek z letoviska u moře ani nejel. Každý den do města dorazí jedna či více výletních megalodí a pět tisíc turistů se vyvalí na den do města. Nezanechají zde moc peněz , možná za zmrzlinu a něco třpytivého, zato nechají hodně odpadků. Zajímavější  je větší část Benátek, kde skutečně bydlí lidi. O Benátkách mě baví spíše tento druh dokumentů, které to sociologicky, ekologicky a antropologicky rozebírají. ()