Chaplin lepičem tapet

Krátkometrážní / Komedie

USA, 1915, 31 min

Roland Totheroh

Charles Chaplin

Dobrý začátek, jak Chaplin táhne pracovní vůz a pak najednou všechno odnese do domu, pak chvíli nuda a rozjíždí se to zase ke konci v klasické bitce/přestřelce. Snad první Chaplinova groteska, kde mi výrazně vadila Edna Purviance, ta služka jí fakt nesedla.(22.2.2010)

Tento filmek jsem viděl ve dvou verzích - obě vysílala ČT a obě pod názvem Chaplin lepičem tapet. - Komentář k první verzi - Podivná chaplinovka - je totiž doprovázena mluveným komentářem, přičemž onen hlas jako by z československého filmového týdeníku vypadl. Doufám, že je to jen problém verze, která se prostřednictvím České televize dostala ke mně. Jinak se jedná jednak o příběh rodinky s poněkud rozdurděným otcem a za druhé o Chaplina jako tapetářského učně, jenž prachsprostě využíván svým mistrem směřuje do oné rodinky, aby zde předvedl své tapetářské umění. Délka: něco kolem deseti minut. Hodnocení - dvě hvězdičky. Komentář k druhé verzi. Klasická chaplinovka, "samozřejmě" bez komentáře. Délka kolem 20 minut. V prvních dvou minutách je shrnut obsah první verze - zkrácená Charlieho pouť a příchod do rodinky. Dále je podrobně rozebráno, jak probíhalo Charlieho působení v domě a jak se projevoval jako tapetář. Docela dobré gagy s pomazáváním hlavy svého šéfa lepidlem a vůbec rozpustilým stylem tapetování. Hodnocení - tři hvězdičky.(21.7.2005)

jedna z nejlepších Chaplinových grotesek tohoto období, myslím, že si Edna příště raději vytapetuje sama: protože právě scény, kdy se Chaplin vrhá do práce jsou opravdu skvostné. DÁLE HRAJÍ: Charles Insley (His Boss) Billy Armstrong (Householder) Marta Golden (His Wife) Leo White (Gentleman Caller) Paddy McGuire (Hod Carrier)(5.10.2009)

Některé momenty stály za to, zejména ke konci se groteska stává zábavnější. Úsměvná byla rozhodně "šermířská" scénka se štětkou na lepidlo.(24.3.2017)

Work - Charlie Chaplin lepičom tapiet - Charlie Chaplin ako asistent tiranského šéfa (Charles Inslee) prichádza s náradím ku klientovi lepiť tapety. Už strastiplná cesta dáva tušiť, že Charlie je bezproblémovým otrokom. Náradie na jeden raz prenesie do domu a s elánom pustí do práce. Čoskoro ho okrem práce zaujme aj dcéra domáceho páru (Edna Purviance). Tajný milenec (Leo White) domácej pani (Marta Golden) sa pripletie robotníkom do cesty a spolu s domácim pánom (Billy Armstrong) rozohrajú zopár situačných komických scén.(11.4.2012)