poster

Paměť stromů (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2003, 4 h 30 min (Minutáž: 18 min)

Scénář:

Bedřich Ludvík

Kamera:

Josef Nekvasil

Hrají:

Luděk Munzar
(další profese)
 • cheyene
  *****

  Na začátku nebylo slovo, ale strom. Sebejistě se rozkročil v prázdné krajině. Tak ho objevil člověk. Poseděl pod ním, sešel se pod ním s jiným člověkem, zmínil se o něm v kronice, podepsal pod ním smlouvu, počal nový život, ano, i umíral. A strom trval. Přežil desítky lidských životů a stal se památným stromem - živým organismem, který nás všechny přesahuje, dominantou krajiny a času. Postůjme pod ním s vážností a respektem, zamysleme se nad jeho existencí a hodnotami, které nám přináší. Nejprve jsem sledoval Zpět k pramenům, poté Stromy a na závěr mám Rozhledny. Postupuji tedy přesně obráceně, než v jakém pořadí byly tyto dokumenty točeny. Paměť stromů je opět zdařilým počinem, jehož největší sílou je vedle samotné přírody průvodní slovo a provádění Luďka Munzara za tónů chytlavé melodie Bedřicha Ludvíka. Za největší vadu na kráse považuji extrémně rušivé prostřihy na letící vrtulník. Člověk se vždy pomalu lekne a nadskočí v křesle. Nechápu tento tvůrčí záměr. Pointou mělo být, že se štáb přemísťuje na jiné místo, ale takto hrozným způsobem? V porovnání s Prameny je tento cyklus o vlásek slabší, ale stále na vynikající úrovni. A nezapomeňte. Stromy se na nás dívají. Tam v korunách se člověku dech zatají. Tam v korunách se člověk a strom potkají. Tam v korunách má člověk nebe na dosah Tam v korunách tam člověk ztrácí z času strach!(2.12.2019)

 • adams89
  *****

  Tak tohle je prosím pěkně dokument s velkým D. Dost možná by v mém hodnocení předčil i leckteré válečné, na které také jinak nedám dopustit. A čím je tak vyjímečný? Člověk při jeho sledování absolutně zapomene na tu dnešní uspěchanou dobu plnou chaosu a techniky a skvěle si zarelaxuje pohledem na naši nádhernou přírodu. Luděk Munzar nejenom že je skvělým hercem, on i výborně vypráví. Jeho poučný přednes jistě každého zahřeje na duši. A opomenout nemohu téměř dokonalou ustřední píseň Bedřicha Ludvíka "Stromy", která je takovou tou pomyslnou třešničkou na dortu.100%(26.6.2007)

 • Kovaja
  *****

  Od rozhleden uplynuly 4 roky a Munzar-Ludvík se opet pustili do toulek po vlasti aby nam tentokrat predstavily jake skvostné stromy se nachazejí na nasem uzemí a pridali nepostradatelné príbehy a povestí o stromech které nam predstaví.A pan ludvík pridal další skvelou totulní písen "Být jako on,nemyslet na dejiny......"(20.2.2008)

 • topi80
  *****

  Tak tímhle mě pan Munzar totálně dostal!! Nevím, kdo je autorem oněch textů, které pronášel, ale jeho přednes byl tak fenomenální a přesvědčivý, že Shakespearův Hamlet je oproti tomu pouťový žvanil. Měl jsem pocit, jako by vyprávěl o mých významných předcích a já pocítil neuvěřitelnou hrdost, že s takovými stromy mohu sdílet stejnou planetu. A měl-li nějaký z těch stromů pohnutý osud, měl jsem pocit, jako by mně umřel člen rodiny. Jasně, trochu přeháním, ale tohle se zkrátka povedlo. Oddechový pořad plný rozjímání. A divák zjistí, že všechna ta klišé typu "jak jsme malí proti dlouhověkosti stromů, které toho tolik pamatují" opravdu platí :-) Třešničkou na dortu je nádherná titulní píseň.(2.12.2012)

 • deac
  ***

  Vezmu-li v potaz svůj intimní vztah ke stromům, nemohu hodnotit jinak. Ve vyšším hodnocení mi brání chorobné ambice pana Ludvíka oslovit populaci i jako folkový zpěvák, a zároveň i jakási neupřímnost, kterou na mě působí místy až přehnaně patetický projev pana Munzara. Ty rušivé akční scény během přesunů helikoptérou si taky mohli tvůrci odpustit.(27.11.2013)

 • - Podle sepsaných podkladů od Marie Hruškové – bývalé to profesorky gymnázia v pražské Štěpánské ulici, kde mj. učila i budoucího režiséra Hřebejka či scenáristu Jarchovského, napsal B. Ludvík v létě roku 2001 v jihočeských Netolicích všech patnáct dílů, v listopadu byly scénáře připraveny k samotnému natáčení (Stocki)

 • - Výrobní číslo ovšem cyklus dostal až v lednu roku 2002 a proto jsou v cyklu zastoupeny jen obrázky zimy, jara a léta, naopak podzimní barevnost v cyklu chybí. (Stocki)

 • - Od 28. května do 8. června se natáčelo s panem Munzarem. (Stocki)