Bogorodica

Drama / Válečný

Chorvatsko, 1999, 85 min

Ešte dávnejšie som niekde čítal , že z krajín bývalej Juhoslávie , Chorvátsko malo najslabšiu reklamu svojich filmov. Priznám sa, že vtedy som tomu veľmi neveril. Ale čím ďalej , keď sa mi podarí natrafiť na také filmy ako tento, tak musím uznať že je to pravda. Príbeh odohrávajúci sa v jednej dedine tesne pred vojnou, kde žili rôzne národnosti, a čo to s ľuďmi porobilo, keď začala mela. A to bez servítok. Pre mňa je to absolútna bomba, a nemôžem ináč , ako za päť.(28.12.2008)

Vyvolalo to vo mne zmiešané pocity a tiež mi je ťažké rozhodnúť sa ohľadom hodnotenia. Niektoré miestá boli slabšie (niekedy kamera napríklad), niektoré silnejšie. Bol tam tiež cítiť závan jednostrannej propagandy (aj keď toto slovo nemám rada) ale ten bolo cítiť aj v iných filmoch, kde vietor zas vial z opačného smeru. Cez toto sa dokážem povzniesť, lebo tu pre mňa niet "národného vinníka", vždy to boli ľudia, nie národnosti, ktorí stlačili spúšť.... Film by si malo pozrieť viac ľudí, pretože z časti odpovedá na otázku ohľadom občianskej vojny v býv. Juhoslávii "ako je možné, že sa niečo takéto stalo". Samozrejme len v náznakoch, čiastočne, niekedy viac, niekedy menej uveriteľne. Ale tak ako obvykle, hľadajúc odpovede na tieto otazníky, dostávame sa k nedotknuteľnému pevnému základu ako príčine celého tohto diania - k obyčajnej ľudskej blbosti. Ten film ma trochu rozčúlil, trochu rozľútostil a opäť mi trochu pripomenul, akí ľudia sú v svojej podstate a ako strašne ľahko sa môže niečo zvrtnúť, alebo zvrhnúť. Filmársky možno nie dokonalé, ale užitočné na pozretie.(9.3.2009)

Napadá mne, že se tento film velmi dobře doplňuje třeba s filmem Vukovar, jedna priča Bora Draškoviče, kde jsou jako ti zlí vykresleni Chorvati. Ideální by bylo, uvádět je dohromady.... Natočený je lépe, ale za tu do očí bijící jednostrannost ho nemohu hodnotit více než třemi hvězdami. Ke zhlédnutí jej ale rozhodně doporučuji. Při snaze porozumět důvodům vzniku občanské války v Jugoslávii může být i on cenným střípkem do mozaiky.....(28.12.2011)

Hezký film o počínajícím velkosrbském snu který se neuskutečnil(22.7.2015)