První jízdní

Первая конная

(Sovětský svaz)

Válečný

Sovětský svaz, 1984, 137 min

Uměleckou invencí spíše slabší film, natáčený v soumraku ruského stalinismu, zaujme vnitřními inovacemi budovatelskoválečného žánru té doby. Skutečnost, že o rozkazu je možné diskutovat, naznačuje rozdíly mezi leninským a stalinským bolševismem. Zmínit takto otevřeně Trockého (generálními tajemníky byli r. 1984 umírající Andropov a k smrti se připravující Černěnko, následující rok vystřídaný Gorbačovem), bylo v lepším případě neobvyklé, v horším stále ještě dost statečné; minimálně preventivní výslech na KGB byl v tom roce v takovém případě stále ve hře. Může se zdát, že je to málo; vždyť v Gruzii Abuladze dokončoval monumentální POKÁNÍ. A už r. 1982 vyšel slavný román Čingize Ajtmatova DEN DELŠÍ NEŽ STOLETÍ (u nás nepochopitelně přeložen jako STANICE BOUŘNÁ). Tento rozměr PRVNÍ JÍZDNÍ značně připomíná psaní Izáka Bábela (stejnojmenný soubor povídek) a filmový i knižní životopis ČAPAJEVA. Na plátno jakoby se alespoň trochu vracela surová syrovost občanské války; na tom nic nemůže změnit barvotisková idylizace Buďonného a Vorošilova. A poznámka na závěr k české prezentaci, která je děsivá: Děnikin je na obálce Řitky označen za bývalého komunistu (musí z toho ve svém exilovém hrobě obracet), z První jízdní je kavalérie a ústřední výbor Ruské komunistické strany (bolševiků) je překládán jako ústřední komise (!?). Je smutné, je-li nutno konstatovat, že i ne zcela zdařilý ruský komunistický film má viditelný náskok před českou polistopadovou současností.(4.5.2016)

• WANDRWALL

Film o hrdinech a zrádcích. Je dobře, že v dnešní době si můžeme takové filmy kupovat na DVD, neb se prodávají to desítkách a za hubičku. Důvodem je ten fakt, že jich bylo natočeno hodně, v době, kdy hrdina nebylo jen slovo z encyklopedie a věřilo se, že hrdinství v lidech je, bude se rozvíjet a jednou bude hodně hrdinů a málo zrádců.(24.9.2010)

• Campbell

Přes dvě hodiny dlouhá nuda, která se tak neuvěřitelně táhne že jsem si po dokončení filmu vytáhl lahváče. Tohle bylo tak ubíjející že i v práci mi poslední hodina přijde neuvěřitelně rychlá. Navíc taková banda "neherců" se jen tak nevidí, a co mě štvalo nejvíc? Ty Ruský reálie a Ruský kecy, něco tak šílenýho jsem neviděl. Ale film v žádném případě nedoporučuji,(5.11.2011)

• drankeryth

Sovetske prapory v tomto filme bolo vidiet docela vsade. Film je rozdeleny na dve casti, ktore len film natahovali do umerne zbytocnej dlzky. V prvej casti sa toho moc neudialo, len zbytocne polihovanie v jednom tabore bolo na moj vkus prilis zdlhave a horko tazko som tuto cast zdolal az do konca. Dalo mi to pekne zabrat, aby som to zvladol dopozerat v pohode. Druha cast bola na tom lepsie, ale vytuzeny boj dostal priestor az v druhej polovici tejto casti a to tiez nie moc ukazovali samotne boje. Jazdenie vojakov na jednej luke skor vyzerala ako nejaka modna prehliadka a nie boj. Obcasne vybuchy z diel a rachotenie gulometov v niektorych usekoch boja tento film nezachrania od mojho kruteho hodnotenia. Ocakaval som od toho viac. Pre mna je to velke sklamanie a zbytocny film.(3.7.2012)

Rozhodně bych tomu nehádal rok vzniku takový, jaký skutečně je. Ale do odpadu bych neházel. Komparzu je tam dost a chvílemi ta závěrečná bitva vypadá docela slušně. Heroizace bojovníků z občanské války byla samozřejmě pro tehdejší režim důležitá. Kdo tohle nepřenese přes svůj (jednodušší mozek), tomu se to samozřejmě líbit těžce nebude.(10.5.2013)