Lidské tělo

(TV seriál)
  • Velká Británie Human Body, The
Dokumentární
Velká Británie, 1998, 394 min

V tomto unikátním seriálu televize BBC prozkoumáváme a vysvětlujeme život uvnitř nejsložitějšího machanismu na Zemi - našeho těla. Nejmodernější zobrazovací technika nám umožňuje cestovat cévami, vejcovody i po mozku, abychom pochopili, jak naše tělo pracuje. Tato série mapující nejen narození, ale i smrt oslavuje také naši mysl, vědomí a pocity.

Epizody:
- Příběh života
- Každodenní zázrak
- První krůčky
- Bouřlivé dospívání
- Síla mozku
- Jak jde čas
- Konec života
- Bonus (oficiální text distributora)

Pepinec

Co vzejde z tvorby BBC, stojí zkrátka za to. Tak tomu bylo, je a bude. Autoři nás seznamují s tím, jak a díky čemu přicházíme na svět, provázejí nás změnami v dospívání a přibližují naši rozmnožovací úlohu v dospělosti, aby nám na samém závěru řekli, že od narození tělo, jež nám bylo přiděleno, pracuje na naší záhubě. Vědění, že každým okamžikem nám nenávratně umírají tisíce buněk, kvůli jejichž nedostatku jednou zemřeme, je skutečně jedním z nejbizarnějších vědění vůbec. Tak ať váš život stojí za to! ()

Tomco

Bolo tu veru už mnoho dokumentov tohto typu, ale práve týchto necelých 400 fascinujúcich minút prináša komplexný pohľad na naše telo. Niektoré zábery sú síce pre citlivejšie povahy trošku odvážnejšie, ale je až neuveriteľné kam sa dokáže novodobá technika dostať. Osobne ma najviac zaujala epizóda "Koniec života", ktorá je síce tak trochu deprimujúca, ale svojim spôsobom nádherná. Rozhodne treba vidieť. ()

Disk

Jeden z nejlepších dokumentů BBC, ne-li vůbec nejlepší. Dokument ukazuje, že lidské tělo je zázrak, něco jako stroj, kde místo tlačítek jsou jednotlivé orgány a žádný nefunguje sám o sobě. Perfektní znělka, zasvěcující komentář a naprosto jedinečné záběry. Škoda, že Česká televize toto veledílo uvedla jen jednou. Letos (říjen 2007) však vychází jako příloha MF Dnes. ()

H34D

Na televizní poměry impresivní dokument schopný zaujmout i vzdělat širokou veřejnost, o lidském těle, potažmo životě se v základech dozvíme vše. Odbornější biologií a hloubavějšími informacemi nás však tvůrci příliš nepotrápí, což může být někdy škoda, např. z posledního dílu o "Konci života" si člověk moc věděckých poznatků neodnese, ale jinak je ona vědeckost s lidskými příbehy spojena velmi funkčně, co se zaměření na běžné diváky týče. Jako obvykle u BBC taktéž potěší kvalitní technická stránka věci (sondy uvnitř těla, počítačové modely) a sympatický vypravěč... 8/10 ()

Flego

Pútavo spracovaný dokument o zákutiach ľudského tela. Kamera sa dostáva na neuveriteľné miesta, všetko je natočené profesionálne s najnovšou technikou. Posledná časť ( 8 diel ) je atraktívna aj z filmárskeho hľadiska, lebo hovorí o spôsobe natáčania a získavania netradičných záberov. Lesná scéna vývoja ľudského organizmu od dvojmesačného dieťaťa po 102 ročného muža je fascinujúca. ()

• Jeden z najväčších a najkomplikovanejších záberov je v úvodnej znelke a nazýva sa Čiara života. Bol natočený v anglickom lese a zobrazuje vedľa seba 100 ľudí každého veku od narodenia do 100 rokov. (Autogram)
  • Zábery pohybu okolo zastaveného sveta boli vytvorené systémom 120 kamier usporiadaných do polkruhu na oceľovej konštrukcii. (Autogram)
  • Natočenie rastu prvých dvoch horných zubov dieťaťa postupným snímkovaním trvalo 6 mesiacov. Od natočenia rastu dolných zubov sa celkom upustilo, pretože nebolo možné zafixovať sánku pre získanie záberu. (Autogram)