Lidské tělo (TV seriál)

Human Body, The

Dokumentární

Velká Británie, 1998, 394 min

Dokument je to určitě zajímavý. Pro naprostého laika určitě poutavý, ohromující, revoluční. Bohužel, jako biolog musím seriálu vytknout přílišnou povrchnost, místy nešťasně zjednodušený a zavádějící výklad a hodně hluchých míst nicneříkajícího balastu (především téměř celý 1.díl a 5). U dílu síla mozku si troufnu říci, že je povrchnost a nezáživnost přímo trestuhodná, když si představím jak ohromný potenciál pro diváka toto téma představuje. Zavádějící je také název "Lidské tělo" - trochu jsem čekal, že to bude o fyziologii, ale seriál je převážně ontogenetický (vývoj člověka). Vydařené díly jsou určitě především 2. a 3. ROZHODNĚ JE DOBŘE ŽE TAKOVÉTO DOKUMENTY VZNIKAJÍ. URČITĚ DOPORUČUJI SHLÉDNOUT. MÉ NIŽŠÍ HODNOCENÍ JE ZPŮSOBENO TÍM, ŽE Z HLEDISKA PODANÝCH INFORMACÍ MOHL BÝT SERIÁL PRO DIVÁKA DALEKO DALEKO PŘÍNOSNĚJŠÍ A ZAJÍMAVĚJŠÍ ! SNAD PŘÍŠTĚ...(22.3.2009)

Co vzejde z tvorby BBC, stojí zkrátka za to. Tak tomu bylo, je a bude. Autoři nás seznamují s tím, jak a díky čemu přicházíme na svět, provázejí nás změnami v dospívání a přibližují naši rozmnožovací úlohu v dospělosti, aby nám na samém závěru řekli, že od narození tělo, jež nám bylo přiděleno, pracuje na naší záhubě. Vědění, že každým okamžikem nám nenávratně umírají tisíce buněk, kvůli jejichž nedostatku jednou zemřeme, je skutečně jedním z nejbizarnějších vědění vůbec. Tak ať váš život stojí za to!(9.2.2009)

Jako dokument o lidském těle, se to dalo klidně zkrátit o nějaký ten díl. Je to sice hodně náučné a zajímavé, jenže s prominutím, žvásty, pocity a jiné neodborné kecy rodičů, teenagerů a dalších lidí mi tam vadili. Akceptuji to, avšak čeho je moc, je prostě moc. Také poslední díl o rakovině a smrti je obrazem člověka, který umírá, ale z vědeckého hlediska se dozvídáme jen pramálo a spíše jako dokument to zavání dramatem. Proto dávám hodnocení, jaké dávám.(12.12.2010)

Jeden z nejlepších dokumentů BBC, ne-li vůbec nejlepší. Dokument ukazuje, že lidské tělo je zázrak, něco jako stroj, kde místo tlačítek jsou jednotlivé orgány a žádný nefunguje sám o sobě. Perfektní znělka, zasvěcující komentář a naprosto jedinečné záběry. Škoda, že Česká televize toto veledílo uvedla jen jednou. Letos (říjen 2007) však vychází jako příloha MF Dnes.(16.10.2007)

Výborný dokument o človeku. Videný síce až po skončení strednej školy, avšak o to zaujímavejší. Najpútavejšie mi prišli diely 3 a 4, zachytávajúce etapy života, ktoré už som si prešiel. Tiež sa mi páčilo spracovanie dokumentu, rôzne príbehy ľudí v každej časti, obzvlášt záverečný príbeh Herbieho. Zaslúžených 5*.(30.8.2009)

• - Natočenie rastu prvých dvoch horných zubov dieťaťa postupným snímkovaním trvalo 6 mesiacov. Od natočenia rastu dolných zubov sa celkom upustilo, pretože nebolo možné zafixovať sánku pre získanie záberu. (Autogram)

• - Pre snímanie ľudského tela boli použité medicínske zobrazovacie techniky vyvinuté špeciálne pre tento seriál. (Autogram)

• - Zábery pohybu okolo zastaveného sveta boli vytvorené systémom 120 kamier usporiadaných do polkruhu na oceľovej konštrukcii. (Autogram)