Lidské tělo (TV seriál)

Human Body, The

Dokumentární

Velká Británie, 1998, 394 min

Prvý všeobecný diel ma nezaujal, akoby ho vytvoril nejaký iný tím tvorcov. Druhý mi ale všetko vynahradil a úplne vyrazil dych zobrazením vývoja ešte z obdobia spred počatia pohľadom zvnútra až na bunkovú úroveň. To všetko kombinované s vonkajšími občas odvážnymi zábermi a tiež časozberným snímaním. Tak som ochotný na prvý diel úplne zabudnúť. – Ostatné diely nezaostávajú, každý prináša na jednu problematiku pohľad zvonku - zo strany človeka - a pohľad zvnútra - zo strany medicíny a pokročilých zobrazovacích metód. Všetko spojené pútavým komentárom, v ktorom nechýba množstvo zaujímavostí a netušených detailov. Predposledný diel o zomieraní stavil trochu viac na sentimentálnosť a duchovnú stránku. – Posledný bonusový diel sa venuje spôsobu natáčania a použitým filmárskym a vizualizačným metódam.(15.9.2013)

Co vzejde z tvorby BBC, stojí zkrátka za to. Tak tomu bylo, je a bude. Autoři nás seznamují s tím, jak a díky čemu přicházíme na svět, provázejí nás změnami v dospívání a přibližují naši rozmnožovací úlohu v dospělosti, aby nám na samém závěru řekli, že od narození tělo, jež nám bylo přiděleno, pracuje na naší záhubě. Vědění, že každým okamžikem nám nenávratně umírají tisíce buněk, kvůli jejichž nedostatku jednou zemřeme, je skutečně jedním z nejbizarnějších vědění vůbec. Tak ať váš život stojí za to!(9.2.2009)

Bolo tu veru už mnoho dokumentov tohto typu, ale práve týchto necelých 400 fascinujúcich minút prináša komplexný pohľad na naše telo. Niektoré zábery sú síce pre citlivejšie povahy trošku odvážnejšie, ale je až neuveriteľné kam sa dokáže novodobá technika dostať. Osobne ma najviac zaujala epizóda "Koniec života", ktorá je síce tak trochu deprimujúca, ale svojim spôsobom nádherná. Rozhodne treba vidieť.(15.9.2008)

Pútavo spracovaný dokument o zákutiach ľudského tela. Kamera sa dostáva na neuveriteľné miesta, všetko je natočené profesionálne s najnovšou technikou. Posledná časť ( 8 diel ) je atraktívna aj z filmárskeho hľadiska, lebo hovorí o spôsobe natáčania a získavania netradičných záberov. Lesná scéna vývoja ľudského organizmu od dvojmesačného dieťaťa po 102 ročného muža je fascinujúca.(24.9.2007)

Dokument je to určitě zajímavý. Pro naprostého laika určitě poutavý, ohromující, revoluční. Bohužel, jako biolog musím seriálu vytknout přílišnou povrchnost, místy nešťasně zjednodušený a zavádějící výklad a hodně hluchých míst nicneříkajícího balastu (především téměř celý 1.díl a 5). U dílu síla mozku si troufnu říci, že je povrchnost a nezáživnost přímo trestuhodná, když si představím jak ohromný potenciál pro diváka toto téma představuje. Zavádějící je také název "Lidské tělo" - trochu jsem čekal, že to bude o fyziologii, ale seriál je převážně ontogenetický (vývoj člověka). Vydařené díly jsou určitě především 2. a 3. ROZHODNĚ JE DOBŘE ŽE TAKOVÉTO DOKUMENTY VZNIKAJÍ. URČITĚ DOPORUČUJI SHLÉDNOUT. MÉ NIŽŠÍ HODNOCENÍ JE ZPŮSOBENO TÍM, ŽE Z HLEDISKA PODANÝCH INFORMACÍ MOHL BÝT SERIÁL PRO DIVÁKA DALEKO DALEKO PŘÍNOSNĚJŠÍ A ZAJÍMAVĚJŠÍ ! SNAD PŘÍŠTĚ...(22.3.2009)

• - Zábery pohybu okolo zastaveného sveta boli vytvorené systémom 120 kamier usporiadaných do polkruhu na oceľovej konštrukcii. (Autogram)

• - Pre snímanie ľudského tela boli použité medicínske zobrazovacie techniky vyvinuté špeciálne pre tento seriál. (Autogram)

• - Jeden z najväčších a najkomplikovanejších záberov je v úvodnej znelke a nazýva sa Čiara života. Bol natočený v anglickom lese a zobrazuje vedľa seba 100 ľudí každého veku od narodenia do 100 rokov. (Autogram)