Distrikt!

Animovaný / Komedie

Maďarsko, 2004, 87 min

Áron Gauder
  • waits

Uf, tak to mě totálně minulo. Nezajímal mě příběh, nezajímaly mě postavy, nelíbila se mi animace, nenašel jsem humor. Kritika poměrů je doslovná a sázející na jistotu. Kdopak by se ve střední Evropě nezasmál tomu troubovi Bushovi, co hází atomovky na každej stát s ropou? A jak jsou ti Američani hloupí, haha. Srovnání se Southem Parkem? Probůh, ani náhodou, ten je totálně někde jinde!!(20.1.2010)

• dr.horrible

Prvá pol hodina je skvelá.Ukazuje obyvateľov jedného budapeštianskeho sídliska:Rómov,policajtov,mafiu...Predstavuje veľa postáv za sebou a vzťahy/konflikty medzi nimi.Zabáva aj rozosmeje a pri rapových scénach už viete,že pod 4* s hodnotením nepojdete.Potom sa to ale celé posere.Tvorcovia ako keby nevedeli čo d´alej a začnú miešať jedno s druhým,politiku a fantasy,satiru s katastrofickým filmom a zo začiatočnej skupinky cigáňov zo sídliska,ktorí mali-naozaj mali veľký potenciál stať sa kultovými,nezostane vôbec nič.Všetci "Dištrikt" prirovnávajú ku South Parku,sú to ale skorej Simpsonovci-nejaká nevydarená Helloweenska časť(22.2.2012)

Zaujímavá a zároveň zábavná a štýlová animácia vo mne už od začiatku vyvolávali kladné pocity. Nápad paroduje prakticky celú spoločnosť od jednotlivcov, cez rasové menšiny až po celé národy, na obrovskú škodu však je, že celková myšlienka dostala konkrétnu podobu a tvar až v poslednej polhodinke. Polovica deja je prakticky pre-rapovaná v štýle chytľavého maďarského hip-hopu, niekedy toho však bolo až moc, totiž aj dobrého veľa škodí. Ale aspoň viem, že aj južní susedia na tom nie sú v tomto štýle pozadu. Spojením niekoľkých (ne)vhodných pesničiek však ešte nevzniká umenie. Zasmial som sa na niektorých slohách, na vydarenom závere, ale čakal som väčšie využitie potenciálu, ktorý tento animák nepochybne mal. 60%.(9.4.2009)

• hero_bk

Většina lidí tu nazývá animaci zajímavou, já bych spíš sáhl po slovu OTŘESNÁ, ODPUDIVÁ nebo něco mezi tím. Příběh je pro člověka s IQ větším než tvůrci inzultujícím inteligenci, tvůrcům bych doporučoval nakoukat filmy 1) o časovém kontinuu (např. Frekvence) 2) o těžbě ropy (Poison Fire). Každý průměrně inteligentní člověk totiž ví, že s ropou se VŽDY pojí zemní plyn a nějaká těžba uprostřed civilizace amatérským způsobem by skončila hodně rychlým výbuchem. A tak tu jen srší jedna nadávka za druhou, slang je v titulcích pojat TAK STRAŠNĚ PRAŽSKY, že je to na zabití (Pragismy za srdce nesnáším). A tak jediné co mi tento film dal, konkrétně rozhovor mezi cigánským dědou a vnukem, "Vyser se na lásku, nejdřív potřebuješ prachy a pak přijdou kundy.", je to, že cigáni jsou prostě zvířata a ne lidi. Nedokoukáno, vypnuto po 50 minutách.(17.10.2011)

• gudaulin

Distrikt! je možná až extrémní příklad filmu, pro kterého je forma vším a obsah ničím. Při jeho sledování mně totiž vytanul na mysli titul jedné z prací proslulého polské autora Stanislava Lema - Dokonalá prázdnota. Distrikt! má zajímavé a originální výtvarné řešení spojené se sice nepohodlnou, nicméně opět originální animací a působí provokativně svým námětem ze čtvrti, kam se stahuje budapešťská galerka. Jenže to je asi tak všechno, protože z toho námětu nevytěží prakticky nic. V několika komentářích se objevují výhrady typu ploché postavy a nudný příběh, ale ty bych musel podtrhnout asi tak desetkrát, abych vyjádřil ten pocit zoufalství, který se během pár minut dostavil. Musel jsem se intenzivně štípat do lýtka, abych neusnul, ale i tak jsem měl několik mikrospánků. Kdepak provokativní, díky faktické absenci příběhu je to nudné a bezradné, tedy pokud nepovažujete za dostatečně nosné, že postavy mluví slangem a vulgární nadávky prší ostošest. Nevadí mi to, ale taky na tom podle mě nelze stavět. Když si vzpomenu na nikterak zásadní americký videofilm Malý pasák, který opravdu neměl ambice a měl vyloženě konvenční výtvarné řešení, tak ten fungoval jako důkladné zesměšnění americké sexuální upjatosti a glorifikování rodinných hodnot v amerických filmech. Tady vlastně nevím, co chtěli autoři sdělit. Gagy buď absentují nebo mají takový ten nádech nováckých sitcomů. Policajti jsou pochopitelně blbí a úplatní, ale jako by vypadli z českých Profesionálů. Příslušníci dětských gangů sice hezky rapují, ale to je tak všechno. Je až neuvěřitelné, jak se takový potenciál dá promarnit. Celkový dojem: 25 %. Kdyby měl film krátkometrážní rozsah, asi by to díky neotřelé výtvarné formě dopadlo mnohem lépe i přes zmíněné nedostatky. 90 minut se ale jenom na kresbě utáhnout nedá...(12.10.2011)

• - Film bol vytvorený inovačnou metódou, ktorá mieša dvoj a trojrozmernú animáciu. Vzorom postavičiek boli nasnímané tváre a gestá skutočných hercov. (corona)