Každé velké město má jednu čtvrť s pochybnou pověstí. Obyvatelé 8. okrsku v Budapešti představují jakýsi nový multikulturní tavicí tyglík. Maďaři, Romové, Číňané, Arabové, Američané a Němci tu žijí společně s několika policisty, prostitutkami a zvířaty. V příběhu maďarsko-romské moderní verze Romea a Julie nahlédneme do dobrodružného života pouličního gangu a rodin jeho členů, který je plný humoru, zločinu, cti, lásky a sexu, přátelství i věčných vzájemných potyček. Problémy a sobecké zájmy dvou romských rodů tu nakonec přerostou v mezinárodní konflikt. Režisér Áron Gauder ve svém animovaném snímku přináší provokující, někdy drsnou vizi současné východní Evropy, předvedenou na mikrokosmu zchátralého světa. Nebere si servítky, nabízí ironii i přímočarou nadsázku, stejně jako ostrý vtip a "úletový" humor. Zajímavá a netradiční animace, přiznaně inspirovaná snímky fantasy a americkým seriálem Městečko South Park, je proložená kvalitní hudbou, hrdinové pocházející ze sociálně deklasované vrstvy tu tak mluví řečí hip hopu. Film byl oceněn řadou zahraničních uznání, v roce 2005 to byla Hlavní cena Křištál z Annecy, Velká cena za dlouhý film na 29. MF animovaných filmů v Ottawě či Grand Prix na 9. MF kreslených animovaných filmů v Soulu. (oficiální text distributora)

Tygrys

Příběh byl sice chabý a místy jsem se nudil, ale hudba a animace je skvělá. Distrikt aneb čeho všeho je schopna mladá maďarská briketa (rozuměj cikán) jménem Ritschie Lakatoš když se zamiluje do Jůlinky Csorbové spolužačky ukrainské národnosti. Závěrečná Ritschieho věta tak nějak shrnuje celý ten film. Nemám ani prachy, ani ku*du. Všechno je to na p*ču. ()

Aleister

Stejně jako se zkomercializovaná rappová hudba stala součástí obchodu a masové kultury, čímž přišla o svůj protestní, politický a sociálně kritický charakter, tak je téma subkultur, minorit a společenských tabu exploatováno v hybridní a konformní videoklipové směsi motivů, která se tváří jako reprezentace současného světa. Gauderův animovaný celovečerní film je artiklem jasně cíleným na mladší, případně klubové publikum. Proklamovaná subverze začíná a končí u laciných motivů jako je kriminalita, drogy, sexismus a vulgárnost. Manifestuje tak svou příslušnost k populárnímu umění, které je apolitické a postrádá kritické ostří, jež je mnohem zjevnější například v montypythonovských společenských satirách. Stejně jako celovečerní South Park následuje konvenční dějové postupy s hlavním důrazem na absurdní humor a kombinaci dějové a milostné linie. Parodicky nadsazuje a upevňuje konvenční obraz velkoměsta, budovaného médii a navazuje na strach z městské civilizace a jejích destruktivních následků, který se zrodil s příchodem modernity a který postmoderna dál rozvádí do fascinujících audiovizuálích fantazií (Blade Runner). Největší devizou tak ve výsledku zůstává kvalitní animace, navazující na tradici karikatury a komisku. Expresivnost, deformace a tvarová nadsázka je však opět mírněna líbivou estetikou poplatnou politice hudebních televizních kanálů typu MTV. ()

markotter

Pravda, příběh je trochu slabší, i když nápad, jak vydělat prachy a jak to celé zorganizovat mě hodně pobavil. Co mě ale absolutně bralo byla úžasná animace, která určitě nestála tolik peněz, jako kdyby se s tím pachtili v Pixaru a byla hodně originální. Doprovázeno skvělou muzikou, i když se mi zdálo, že některé provky se ve výstupech opakují. Takže 4. ()

B!shop

Hodne hustej animovanej film a prijemna zmena po vsech tech zpivajicich zviratkach pro deti. Tenhle film je fakt hodne sprostej, mozna jeste vic nez South Park. Ale nejsou to zadny bezucelny sprostarny, ale stejne jak v South Parku to ma i nejakou tu myslenku. Ale samozrejme se tu najdou i "pouze" cool hlasky typu "Nejdriv prachy, potom kundy.". Co se tyce pribehu, ze zacatku to krapet pripomina Romea a Julii, jenze tady jde o cikana a ukrajinku. Ale po par minutach tu uz de o prachy a moc, diky nalezisti ropy, ktery si zajistili letem do praveku a vyvrazdenim mamutu. Misty ma film sice slabsi chvilky, kde se jen tak zbytecne keca, ale vetsinou je to fakt skvela parodie a satira a obcas je tu i drsnejsi humor, do toho spousta sprostejch slov a ultra vostry pisnicky a i kdyz hip hop nemusim, ty texty byly fakt mega kruty. Navic je film perfektne sviznej a animace je proste dokonala, realisticky xichty, 3D prostredi a placaty postavy. Tech 80 minut proste skvela zabava a na madarstinu sem si zvyk za chvilku. ()

genetique

Zaujímavá a zároveň zábavná a štýlová animácia vo mne už od začiatku vyvolávali kladné pocity. Nápad paroduje prakticky celú spoločnosť od jednotlivcov, cez rasové menšiny až po celé národy, na obrovskú škodu však je, že celková myšlienka dostala konkrétnu podobu a tvar až v poslednej polhodinke. Polovica deja je prakticky pre-rapovaná v štýle chytľavého maďarského hip-hopu, niekedy toho však bolo až moc, totiž aj dobrého veľa škodí. Ale aspoň viem, že aj južní susedia na tom nie sú v tomto štýle pozadu. Spojením niekoľkých (ne)vhodných pesničiek však ešte nevzniká umenie. Zasmial som sa na niektorých slohách, na vydarenom závere, ale čakal som väčšie využitie potenciálu, ktorý tento animák nepochybne mal. 60%. ()

• Film bol vytvorený inovačnou metódou, ktorá mieša dvoj a trojrozmernú animáciu. Vzorom postavičiek boli nasnímané tváre a gestá skutočných hercov. (corona)