Distrikt!

District, The

Animovaný / Komedie

Maďarsko, 2004, 87 min

Áron Gauder

Tak k tomuto som sa dostal uplne nahodne, madarsky jazyk mi tam vobec nevadil a skvele som sa bavil. Samozrejme to nemozeme brat vazne, ale ako ustipacnu satiru jednoznacne fenomenalne! Rozpravka pre dospelych ako ma byt, vyborne dialogy a skvela hudba bez ktorej by to bolo polovicne. Od plneho poctu to deli iba minimum a to neodskriepitelny fakt, ze animacia bola obcas odflaknuta inak musim povedat vyborna odychovka. Richi je skratka vyvrhel ako sa patri. 85%(20.10.2009)

7/10 Vizuálně netradičně a velice originálně zpracované dílko. Obsahově asi nikoho neuchvátí, ale má své světlé momenty. Již zmíněná animace působí velice zvláštně, místy až komicky, autoři zde uplatnili nepřeberné množství nápadů a zajímavých záběrů. Celou hodinu a půl mě bavilo ty vystřihované, nemotorné, někdy 2D, někdy 3D postavičky sledovat. Nyocker podle mého názoru stojí za shlédnutí už kvůli svému zpracování, škoda jen, že svůj ohromný potenciál nedokázali tvůrci proměnit v trochu hlubší a promyšlenější podívanou. Třeba se dočkáme i nějakého hodnotnějšího dílka v podobném kabátě...(1.8.2006)

• JayZak

1,5* za výborný vizuál, který je to nejoriginálnější, co jsem za poslední dobu viděl. 1* za celkem slušnou hudební vložku. Víc si u mě Distrikt nezaslouží, protože kromě těchto dvou věcí není co obdivovat, příběh je až moc šílený, aby byl vtipný a spolu s postavami je navíc povrchní, aby mohl působit satiricky. Narážek ze světové / domácí (tady nesoudím, nejsem Maďar, ale uplácení je aktuální i u nás) politiky je tam naplácano tolik, až to působí účelně - jakoby tam bez ladu a skladu byly jen proto, aby šokovaly. Tak nebo onak, na mě to bohužel nepůsobilo.(2.10.2009)

Myslím, že připodobnění Districtu k South Parku: Peklo na zemi je naprosto scestné. Zatímco v SP je hlavním zdrojem "humoru" především vulgární mluva vložená do úst malým dětem, v Districtu je prezentována pouze jako běžná součást každodennosti, jako ilustrace prostředí. Nejvíce komických momentů pramení ze satiry postavené na národnostním guláši, který je v tomto filmu přítomen ze všech stran. Snímek zároveň brnká na vážnou strunu politického extremismu, korupce, přehlížení či bagatelizování mezinárodních konfliktů či ropné krize. Vrcholným momentem pak je, když atomová raketa (s příznačným názvem "Freedom") vypálená Američany zasáhne místo Budapešti Bukurešť.:-) Ještě se vrátím k animaci, která se svou originalitou blíží i takovému majstrštyku jako je Trio z Belleville, i když to je samozřejmě jiná liga.(4.2.2007)

Po animační stránce zcela originální záležitost. S tím zbytkem je to už trochu horší. Animace je výborná,hudba většinu času stylová a nápady tvůrcům rozhodně nechyběly. Jenže místy už je to až moc šílený a ke konci už tam vyloženě dávali, co je zrovna napadlo. A to co na začátku působilo vtipně a svěže už ke konci působilo spíše nuceně a už mě to začalo trochu unavovat. Ale o špatnej film se rozhodně nejedná a zkoušku rozhodně stojí, třeba zrovna vám styl tohoto filmu sedne víc.(2.10.2009)

• - Film bol vytvorený inovačnou metódou, ktorá mieša dvoj a trojrozmernú animáciu. Vzorom postavičiek boli nasnímané tváre a gestá skutočných hercov. (corona)