The Skeleton Dance

Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný / Komedie

USA, 1929, 6 min

Namiesto komentáru citát z Dejín Filmu od Patalasa: "Najslobodnejšie rozvinul Disney svoju fantáziu v raných „Silly Symphonies“ napríklad v snímke „Tanec kostlivcov“ („Skeleton Dance“, 1929). Na hudbu „Dance Macabre“ od Camilla Saint-Saénsa tancujú kostlivci v hodine duchov morbídny balet na dedinskom cintoríne. V týchto „Silly Symphonies“ ešte vôbec nebola sentimentalita, ktorá kazila neskoršie Disneyho filmy, vyznačovali sa suchou absurdnosťou nemých grotesiek, od ktorých sa Disney učil dramaturgiu gagov."(15.5.2009)

První a možná nejslavnější groteska z Disneyho série Silly symphonies. V noci vylezou z hrobů kostlivci a za svitu měsíce začnou tančit, přičemž rytmus udržují chrastěním kostí. Potom zakokrhá kohout a kostlivci zas ulehnou pod zem. Je to hezká variace na Disneyho grotesky s Mickeyho gangem, kde tancují jen roztomilá zvířátka. Současně je to i skrytá, možná nevědomá, narážka na honosné taneční zábavy, kterých si užívaly vyšší vrstvy, alespoň tak jsem to pochopil z knihy Borise Jachnina „Walt Disney“ (ta kniha poskytuje opravdu ucelený pohled na Disneyho život – vřele doporučuji!). Co se kresby týče, Ub Iwerks si hezky poradil se stavbou kostry. Maximálně ji zjednodušil, sice nesmyslně (roztomilé jsou ty dvě kosti, které rostou z krku a navazují na ně ruce:) , ale naprosto funkčně (v daném prostředí, samozřejmě). Kostlivci tedy vypadají i přes zjevnou nadsázku poměrně realisticky a dovedu si představit, že při záběru, kdy kostlivec „spolkne“ diváka, některým divákům alespoň trochu zatrnulo. Skeleton dance je jedno z rozhodujících děl rané Disneyho tvorby a jako takové by nemělo uniknout ničí pozornosti.(3.12.2004)

• gjjm

Nevím proč, ale staré disneyovky nemám nijak zvlášť rád. Nesoulad, nebo spíš kombinace zároveň naivistické a vyumělkované kresby a primitivní, ale i vzhledem k době vzniku nezvládnutá, skoro epilepticky trhaná animace na mne působí docela skličujícím dojmem. Tohle navíc nemá ani děj, ani nějaký jednotící prvek či vtipnou myšlenku. Nějaká sova, nějaká černá kočka, nějaké lebky, infantilní poskakující kostlivci, kolový tanec, hraní si s hudebními nástroji. Atmosféra je přes kresbu, jejíž styl je mi velmi vzdálený, celkem zdařilá a některé pasáže jsou docela vtipné (xylofon) a konec připomínal téměř Happy Tree Friends, většina z nich je nejen špatně graficky ztvárněná (sova, z níž létá peří), ale především zoufale nevtipná a křečovitá. Hudba byla v některých momentech docela slušná, v jiných orchestriónovitá a hrozná - přitom původní Griegova skladba (jmenuje se Pochod trpaslíků) není nijak zvlášť špatná, jen v tomhle filmu je špatně použita.(11.6.2009)

Jó hnedle je dobrý si občas protáhnout kosti... ;o[] . . . Pro fandíky momentálně k vidění zde: http://www.youtube.com/watch?v=h03QBNVwX8Q - - - P.S. Prosímvás vy mudrlanti tady - chápu vás, jestli "líbí" nebo "nelíbí", ale uvědomte si před tím, než začnete vy rádoby filmozpytci šířit nějaké své sentence, že tohle je víc jak osmdesát let starý filmek! Kontexty děcka, kontexty!!! - - - - - (Poprvé nahlédnuto v dávných dobách kostitřasných na nějaké >klubové< projekci, hodnocení po repete 28.10.2011 na YouTube 169., komentář zde jako šestadvacátý - 28.10.2011)(28.10.2011)

Krásně se tady ukazuje, že Walt Disney měl i na to, aby točil něco méně komerčního, něco méně podbízivého. Je tu patrný styl studia, ale přesto jsou zde momenty, které jsou skutečně hororové, ať už díky zvuku nebo díky obrazu anebo díky jejich splynutí. Krátké, zábavné a na svou dobu skvěle animované.(16.2.2015)

• - Prvý krátky animovaný film zo seriálu "Silly Symphony", druhého animovaného seriálu Walta Disneyho po "Alice comedies", ktorý sa vysielal od roku 1929 do 1939 v počte dielov 75. (majo25)