The Skeleton Dance

Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný / Komedie

USA, 1929, 6 min

• gjjm

Nevím proč, ale staré disneyovky nemám nijak zvlášť rád. Nesoulad, nebo spíš kombinace zároveň naivistické a vyumělkované kresby a primitivní, ale i vzhledem k době vzniku nezvládnutá, skoro epilepticky trhaná animace na mne působí docela skličujícím dojmem. Tohle navíc nemá ani děj, ani nějaký jednotící prvek či vtipnou myšlenku. Nějaká sova, nějaká černá kočka, nějaké lebky, infantilní poskakující kostlivci, kolový tanec, hraní si s hudebními nástroji. Atmosféra je přes kresbu, jejíž styl je mi velmi vzdálený, celkem zdařilá a některé pasáže jsou docela vtipné (xylofon) a konec připomínal téměř Happy Tree Friends, většina z nich je nejen špatně graficky ztvárněná (sova, z níž létá peří), ale především zoufale nevtipná a křečovitá. Hudba byla v některých momentech docela slušná, v jiných orchestriónovitá a hrozná - přitom původní Griegova skladba (jmenuje se Pochod trpaslíků) není nijak zvlášť špatná, jen v tomhle filmu je špatně použita.(11.6.2009)

Podle mě nejlepší, nejnápaditější a nejvtipnější film ze série tzv. Silly comedies, které začalo studio Walta Disneyho produkovat na přelomu 20. a 30. let (s nástupem zvuku) jako alternativu k filmům s myšákem Mickeym a ve kterých nešlo o hlavní postavu, ale o hudbu. Základní piliř pro veškeré v budoucnu natočené hudební scény s kostlivci. Jestli Burton po Mrtvé nevěstě tvrdí, že tohle neviděl....lže :-)(9.6.2009)

Namiesto komentáru citát z Dejín Filmu od Patalasa: "Najslobodnejšie rozvinul Disney svoju fantáziu v raných „Silly Symphonies“ napríklad v snímke „Tanec kostlivcov“ („Skeleton Dance“, 1929). Na hudbu „Dance Macabre“ od Camilla Saint-Saénsa tancujú kostlivci v hodine duchov morbídny balet na dedinskom cintoríne. V týchto „Silly Symphonies“ ešte vôbec nebola sentimentalita, ktorá kazila neskoršie Disneyho filmy, vyznačovali sa suchou absurdnosťou nemých grotesiek, od ktorých sa Disney učil dramaturgiu gagov."(15.5.2009)

Odpusťte, mně to připomnělo Hálkovy verše: A skokem vpřed, co stačí skok, // a nedbej živých na výrok. // A přes své lůžko, přes svůj hrob - // jen hnáty na něm nevyklop. - // Hej ladná hudba hnátů chřest, // kdy čelest drnká o čelest // a zuby klapou, cvaky cvak, // o žebra žebro taky tak, // a sejček s sovou na věži: // huhú! to k svatbě náleží - //a korouhvička skřípe svou, // že též ji k svatbě nepozvou. - //Teď mocí k předu - skok a skok, // až chřestě skřípne mrtvých bok, // a každý krok je dlouhý sáh - // dbej, starče, by se nenatáh'! // A mrtvých tanec divý rej - // jen každý o své hnáty dbej, // a mrtvých tanec divý běh - // "Mně nestačí už dále dech." // Když rej ti nejde do noty, // moh's v hrobě zůstat, sloto ty!(24.9.2008)

Jó hnedle je dobrý si občas protáhnout kosti... ;o[] . . . Pro fandíky momentálně k vidění zde: http://www.youtube.com/watch?v=h03QBNVwX8Q - - - P.S. Prosímvás vy mudrlanti tady - chápu vás, jestli "líbí" nebo "nelíbí", ale uvědomte si před tím, než začnete vy rádoby filmozpytci šířit nějaké své sentence, že tohle je víc jak osmdesát let starý filmek! Kontexty děcka, kontexty!!! - - - - - (Poprvé nahlédnuto v dávných dobách kostitřasných na nějaké >klubové< projekci, hodnocení po repete 28.10.2011 na YouTube 169., komentář zde jako šestadvacátý - 28.10.2011)(28.10.2011)

• - Prvý krátky animovaný film zo seriálu "Silly Symphony", druhého animovaného seriálu Walta Disneyho po "Alice comedies", ktorý sa vysielal od roku 1929 do 1939 v počte dielov 75. (majo25)