Velký neklid (festivalový název)

• Kanada

Big Snit, The

Animovaný / Komedie / Krátkometrážní

Kanada, 1985, 10 min

Richard Condie

Jay Brazeau

• Houdini

Oscar 1 nominace: Krátký animovaný film(14.2.2005)

09:50 // Roztřepanou animací vytvořený krátkometrážní snímek nominovaný na Oscara o postarším manželském páru. Snímek začíná, že spolu hrají Scrabble, jenže muž tolik zápasí se svými sedmi "E", že si jde žena pouklízet domácnost (neumím si představit, že bych vysávala v koupelně...). On sleduje svůj oblíbený pořad a začne zařezávat, když v tom se objeví zpráva o vypuknutí nukleární války...(2.3.2010)

Musím říct, že pod pojmem krátký animovaný film si představuji počin, ve kterém není třeba mluvit (teď nemám na mysli večerníčky:). Přijde mi, že řeč v kraťasu je nadbytečným prvkem, který dokazuje, že autor si s danou formou neumí poradit. Ale pozor! Existují výjimky a The Big snit je jednou z nich. :) Příjemná animace, extravagantní "úchylky" manželů, skvělá hádka i oznámení o "konci světa" dělají z tohoto dílka kvalitní věc..a jak by ne..vždyť je to z Kanady. :)(21.2.2008)

Manželský pár hrá partičku scrabble, on má záľubu v pílení všetkého naokolo, ona si stále škrabe oči a aby to bolo ešte absurdnejšie tak vonku zúri jadrová vojna. Apokaplypticko-ujetá komédia s roztrasenou a triviálnou grafikou, ktorá síce neurazí ale nie je to ani žiadna výhra.(21.12.2006)

Skvelo som sa zasmial a pobavil. Absurdný humor, schopnosť vyhrať sa z rôznymi motívmi a hlavne vytvorenie takého základného kameňa príbehu, že emócie a postavy fungujú a v priebehu deja sa vyvíjajú je pôsobivé. Od mačky cez ľudí utekajúcich pred nukleárnou vojnou. Krásny podaný zmysel, ktorý presvedčuje každého človeka, že to čo je doma je vždy dôležitejšie ( aj keď sa jedná o banalitu) než to čo sa deje vonku, nech je to akokoľvek vážne.(16.2.2011)

Sympatičtější než studio Pixar.(12.1.2012)

Krátký film, plný absurdity, který nesází na formu (jednoduchá animace), ale na obsah (typický humor Richarda Condieho), který vám prostě buď sedne nebo ne. Ve své jednoduchosti je ale film díky svému závěru dojemný.(27.3.2009)

Doma je to vždycky důležitější. Zabouchneme za sebou dveře, zamkneme a to, co se děje venku je nám ukradené. To je prostý fakt. Stačí se kolikrát podívat okolo sebe.(18.2.2011)