Poutník

Komedie

USA, 1923, 59 min

Roland Totheroh

Charlie Chaplin

Chaplin v přestrojení za kněze byl vskutku úžasný - jedna z nejlepších jeho scén ve filmu. Celkově má Poutník příjemnou atmosféru a je ideální pro chvilku oddechu.(3.2.2014)

Další příjemně zlomyslná groteska, která uprchlého vězně dostává v přestrojení za kněze (skvělý Charles Chaplin) na malé město, kde se musí zhostit nejen vykonávání kněžské profese, ale také brání okradení své domácí, slečny Brown (Edna Purviance), svým bývalým spoluvězněm Howardem Huntingtonem (Charles Reisner). Další zajímavé postavy: jáhen (dobrý Mack Swain) z kostela, kde měl poutník kázání o Davidovi a Goliáši, rodiče nezbedného chlapce (Syd Chaplin a Mai Wells) a šerif Bryan (Tom Murray), který poutníka odhalil, ale nabídl mu mexickou svobodu. Ale ta se hned ukázala jako velmi nebezpečná. Závěrem snad jen, učit by se měl člověk všechno, neboť kdo ví, kdy se bude nějaká znalost hodit k tomu, abychom zamaskovali stopy toho, že jsme za dotyčného pouze přestrojení.(15.11.2010)

Charlie je uprchlý vězeň, který se převlékl za kněze, aby se mu lépe utíkalo před spravedlností. Dostane se dokonce do kostela, kde káže. Vrcholným kouskem je jistě jeho kázání na téma David a Goliáš. Poté se však setká se svým bývalým spoluvězněm a problém je na světě.(9.9.2008)

Bohužel jsem viděl pouze osekanou 39-ti minutovou verzi tak nemohu úplně posoudit, každopádně tento snímek mne až zase tolik nezahřál, jak je tomu u jiných chaplinovek. Každopádně i zde jsou silnější momenty, kázání, nebo souboj se zlodějem spoluvězněm. Ale mezi Chaplinova veledíla bych Poutníka neřadil.(2.2.2011)

Poutník nebo proutník? To je oč tu běží. ***(19.10.2010)(19.10.2010)

• - Film vyvolal námitky církevních kruhů pro ironické pojetí Chaplinovy postavy kněze. (everlong)

• - Původní název filmu měl být The Minister. (everlong)

• - V roku 1958 vzhliadlo film v československých kinách 900,110 divákov. (Raccoon.city)