Příhody dráčka Soptíka (TV seriál)

• italský

Draghetto Grisù

• slovenský

Dráčik

Animovaný / Rodinný

Itálie, 1975, 28x25 min

Toni Pagot

Ano další seriál mého dětství spolu s Čáryfukem, Dva roky prázdnin, Dětmi kapitána Granta a jinými. Malý dráček Soptík, který má jediné přání a to stát se požárníkem, nakonec se mu to podaří, ale nejdříve musí vyzkoušet celou řadu jiných povolání: hlídací pes, námořní kapitán, vynálezce nebo kosmonaut. Boží dialogy mezi Soptíkem a jeho bručivým tátou starým drakem Dejmalem(Vladyka versus Sovák) nepřekonatelné.(21.7.2014)

Takže toto bol jeden z naj seriálov môjho detstva o malom dráčikovi a jeho veľkom sne stať sa požiarnikom ale trampoty vždy nenechali na seba dlho čakať, veď predsa oheň a voda k sebe nepasujú a za každým sa to ku koncu muselo nejako pokaziť, nuž muselo niečo horieť aby bolo čo hasiť, a ja som mu len vždy držal palce aby mu ten oheň nevyšľahol z úst a aby mohol konečne byť ten vytúžením požiarnikom.(13.3.2006)

Soptík je skutku jedna z československých animovaných legend osmdesátých let. Jeho úroveň je bohužel poněkud kolísavá a jednotlivé nápady se dost často opakují, což je místy dobrý vtip a místy to trochu nudí. Ba co víc. Tvůrci se dokonce nezdráhali používat jednu a tutéž animaci několikrát a to v různých epizodách. Samozřejmě nemluvě o tom, že i neustále opakované schéma v jehož rámci je Soptík vždy nesmírně šikovný, nakonec se dojme a všechno spálí, podvacáté už trošičku nudí (jistě jsou i takové epizody, kde se věc nakonec odehraje poněkud jinak)... Celkový dojem (vhledem k určitému nadužívání nápadů i animaci): 70% PS: V současné době v češtině dostupné vydání na DVD žel neobsahuje všechny epizody. Z celkových 28 je jich na DVD s českou podporou dosti nepochopitelně pouze 19.(13.2.2016)

Animovaná legenda (tuším namluvena Miloslavem Vladykou), co více o tomto úžasném kultovním animáku mých dětských let napsat? Oblíbený byl (u mne), je (u současníků) a patrně i bude (u dalších dětských generacích) a to už asi navždy. Správní Magioňáci stejně tak jako já, už určitě vědí o čem je řeč. Akorát už si bohužel nepamatuji, jestli se mu nakonec podařilo být přeci jenom tím vysněným požárníkem? Jak stále tak suverénně vykřikoval. Nádherné časy, a poměrně už dlouhá doba, nejméně 20 let co jsem to viděl naposledy. Snad se ale někdy přeci jenom dočkáme, když už ne zrovna v televizi tak toho že třeba jednoho dne vyjde tady u nás dvd s českou podporou. Prosím opakovat!!!(17.12.2006)

Ano, priznávam, keď som bol malý chalanisko, tak aj mňa dokázal opantať tento animovaný seriál. V programovej šedi socialistickej televízie bol tento titul príjemným, zábavným osviežením. Vždy som sa tešil na nové dobrodružstvá malého dráčika, ktorý sa chcel stať požiarnikom. Je to už hodne dávno, čo som to videl. Neviem ako by som na to reagoval teraz v dospelosti, ale nostalgia mi prikazuje dať starému talianskemu seriálu "Draghetto Grisú" aspoň tri hviezdičky. ***(6.9.2018)