Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Dokumentární

Recenze (5 850)

plakát

Zločin v dívčí škole (1965)

"Příjemnější jsou vrazi vymyšlení nežli skuteční. Už proto, že jsou neskuteční." Já tedy taky raději dopadnu vymyšlenýho vraha než skutečnýho. Já jsem totiž mazanej a tak vím, že vymyšlenej vrah se mi nepomstí. Poručík Borůvka na to však jde od lesa ... tedy vlastně z vrcholu hory, dívčích sprch a dívčí školy. To nejsou špatná výchozí místa. A zábava se v nich taky najde. Jen se ta detektivka nesmí brát až tak moc detektivně, protože o to tady nejde. Tedy alespoň doufám.

plakát

Rubikova kostka (1984) (TV film)

"Předejte službu, vemte si kartáček na zuby a ..." Tak tady se lhalo a vraždilo a soudruzi vyšetřovatelé museli nejednoho prozápadního živla odhalit. To byla hrůza. Posudte sami závažnost zločinů - vražda, heroin, prostituce a hlavně nepřihlášených deset marek!!! Tak to jsem si oddechl, když to soudruzi rozpletli a má bezpečnost zůstala zachována až do Sametu. Ale až nyní jsem si uvědomil, jak těžká musela být změna režimu pro zodpovědné sousedky udavačky, protože dneska tuto společensky zodpovědnou činnost nikdo řádně neocení.

plakát

Veselé příhody z natáčení (1988) (TV pořad)

"Já jsem nikdy veřejně netvrdil, že bych byl vnukem velikého básníka Vítězslava Hálka. Na to je mi dědečkova památka příliš drahá." Veselé příhody z natáčení jsem vždycky miloval. Smoljak se Svěrákem, které jsem tehdy nekriticky obdivoval, totiž k mé nesmírné spokojenosti plodili jednu hovadinu za druhou a pomluvení herci to v závěru svou obhajobou vždycky perfektně rozsekli. Nyní jsem si to celé zreprízoval a pro mě to má pořád své kouzlo.

plakát

Filatelistická historie (1978) (TV film)

"Já, jako stavař, jsem zásadně proti rozvodům." To se takhle dva rozvedou, hned pořebujou novej byt, ožení se, rozvedou se a zase chtějí nový byt. Chudák stavař Franta Vrána. Jenže Franta není jen stavař, on je i stratég a tady začíná ta správná zábava. Musím se přiznat, že jsem odkojen socialistickým budováním společnosti, takže soudruh zedník sem ani soudruh filatelista tam, mě nemohou rozhodit. A patrně proto jsem zasmál do sytosti. S optimistou Frantou prostě je sranda, nechápavej zedník Novák je naprosto dokonalej, situační komiky jsem viděl dost a dokonce zasloužilá umělkyně Bohdalová byla o něco méně trapná než obvykle, za což jí děkuju.

plakát

Jeden z nich je vrah (1970)

"Byl už mrtvý, když to kladivo na něm začlo pracovat." To je záhada. Jedna mrtvola, druhá mrtvola, třetí mrtvola a to je splněný sen každého vyšetřovatele, když podezřelí ubývají. Jen aby nějaký zůstal naživu, aby bylo koho vyšetřovat. Jenže tady se moc nevyšetřuje, spíš se mudruje, popíjí se královna Anča s Honzou Chodcem a čeká se na chybu. Mně z principu nevadí čekat, ale dle mého gusta by to mělo být zábavnější nebo napínavější.

Tobruk (1967)

"Jsem génius na to, co se mělo udělat." Tak to já taky a navíc se umím skvěle orientovat v ději. Tento je snadný - Kanadského majora, zatčeného spolu s italskými zběhy, unesou Francouzům němečtí Židi z britské armády. Jak prosté. Pak se trošku zamotá, hodně se přemisťuje, tak nějak se klame tělem a dost to bouchá. Za mě to znamená přiměřenou spokojenost, i když zrádce byl od začátku tak křišťálově jasný. Na druhou stranu mě rozhodně zaujal kapitán Bergman s plamenometem, hláškující odsouzenec Alfie a závěrečný rozhodnutí plukovníka Harkera bylo hodně chlapácký. Tak je správné, tak to má být, dovolte mi odejít.

plakát

Svědectví mrtvých očí (1971)

"Tak ty nic nevíš? Ale třeba si vzpomeneš, miláčku." Ideálním základem manželského trojúhelníku jsou tyto čtyři vrcholy - nevěrněj vychcánek, ambiciózní stíhačka, těhotná potvůrka, zmatenej malíř a elitní exesenbák. Pak to prostě musí fungovat. Jenže ono to jako detektivka moc nefunguje, protože oběť i vyšetřovatelé jsou v podstatě anonymní. Teď jsem to bystře odhalil - není to detektivka, je to manželské drama a ty já nerad prožívám. Doma ani na obrazovce.

Zodiac (2007)

"Co máme? Jsem vrah, muž, černoch, ale možná taky podsaditej běloch na ježka." Nerad prozrazuju pointu, ale já jsem vraha uhodl hned, protože mám skvělé deduktivní schopnosti. Vrahem byl ... dramatická pauza ... fanfáry ... Zodiac. A už to víte, takže zpět k filmu. Nejprve jsem si užíval atmosféru hustější než mlha před rybníčkem Brčálník, pak jsem si odpočinul u telenoveláckých Rodinných pout Graysmithových a poté přišel na řadu závěr nejednoznačný jako zdejší hodnocení legendárního snímku Dünyayı Kurtaran Adam. Mně to tedy docela dost bavilo sledovat, ale kdyby došlo k závěrečnému slavnostnímu uzavření spisu, tak bych určitě spal o dost klidněji.

plakát

Zločiny Velké Prahy (2021) (TV seriál)

"Podívejte se i pod koberec. Vypadá nějak podezřele čistý." Tak tady jsem byl svědkem takové exploze geniality vyšetřujících inspektorů, že jsem přitom skoro až vrněl blahem. Přesně takhle bych to napsal, kdybych v každé epizodě několikrát neusnul nudou. Jenže jsem si pravidelně pochrupkal, takže musím konstatovat, že jsem viděl špatně skrývanou propagaci kouření, dostal jsem pár lekcí maďarštiny, odhalil jsem podstatu vytěžování prostitutek a zaznamenal jsem nejednu reklamu na síťku na knír. Takže toho sice nebylo málo, ale přesto jsem se dokázal ponudit do sytosti. Servus!

Bez soucitu (2010)

"Za 24 hodin jsme odpráskli 26 lidí. To máme průměr víc než jednoho za hodinku." Hláškami, akcí, kokainem a mrtvými Číňany se tady nešetří a to mýmu primitivnímu vidění filmovýho světa naprosto vyhovuje. Agent Vax, zběsile vyprazdňující obsah své manželky do čehokoli podezřele živýho, je prostě skvělej s bazukou, mátovým čajem i při sexu v průběhu akce. Zkrátka mě baví tohle prožít, zasmát se, zapomenout a jednou za pět let se pohodově pobavit. Takže další reprízu nastavuju do plánovače na rok 2026.