poster

Kdo je nejmocnější

Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1951, 11 min

Režie:

Zdeněk Miler

Hrají:

Karel Höger

Komentáře uživatelů k filmu (6)

 • Pohrobek
  **

  Tak to je úplný konec! Socialistický realismus dosáhl i na žánr animovaného filmu a poznamenal ho doslova úděsně. Což o to příběh se zakládá na orientální pohádce, ale to pojetí mi zvedá všechny vlasy na hlavě. A navíc ani animace nic moc!(12.3.2005)

 • ripo
  **

  Mnohé filmy se zabývají problematikou semknutého boje pracujících za lepší budoucnost a ilustrují skutečnost, že ani sebemocnější jednotlivec neznamená nic ve srovnání s uvědomělou masou lidu, bojujícího za své spravedlivé požadavky. Tento snímek ji přenáší na pole přístupné chápání a myšlení dětí, aniž přitom ztrácí poutavost pro dospělé diváky. Na zkušenosti prostého člověka, zotročeného vládcem jenž pomocí kouzelného amuletu, splňujícího sny utlačeného jednotlivce pozná nejrůznější formy zdánlivě ničím neomezené moci, se divák přesvědčuje o jediné možné cestě svržení otrockých pout: cestě sjednoceného a cílevědomého boje pracujících. Chybou tohoto svěžího a vtipného filmu je to, že volí prostředí ostrova, osamoceného v moři, aniž nějakým způsobem symbolisuje spojitost boje pracujících na celém světě. Filmový přehled 47/1952 .... .... .... Animovaná agitka ťažkých päťdesiatych rokov. Komančovia by snáď boli schopní previesť Bibliu do animáku s tým, že sa jedná o boj proleteriátu proti vykorisťovateľkým praktikám v kapitalistickom Západe ....(19.1.2008)

 • Radko
  **

  Podmanivé veršovačky Františka Hrubína pateticky prednesené Karlom Högerom lemujú úvod a záver ideologického kresleného príbehu dávajúcom odpoveď na otázku z názvu filmu. Motívy rozprávky z Jávy, slúžiacej ako základ dejovej linky, ústia do záverečnej nechutne robotníckej oslavnej ódy: spustnutý skalnatý ostrov sa zmení na šťastnú morskú oázu.(7.3.2005)

 • hippyman
  **

  nijak extra hezky namalovaná myšlenka toho, že člověk je vlastně nejmocnější tvor na Zemi, protože si může dělat co chce... to by bylo celou dobu ještě hezké, než - spoiler alert - se v závěrečném komentáři vyloupne nechutná komunistická propaganda... 40%... k vidění zde: http://youtube.com/watch?v=nTep3JhDddY(7.2.2008)

 • Jacinda
  ****

  Jako pohádka asi dobré, ale je tak trochu i propaganda (jako obvykle)(2.1.2010)

 • Marthos
  **

  Není sluhů a není pánů. Miler, Hrubín a Höger ve službách komunistické ideologie.(21.2.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace