Saawariya

Sanjay Leela Bhansali

Kostýmy:

Surily Goel
  • Subjektiv

K druhému setkání s Bollywoodem jsem si nezvolil jeho nejlepšího reprezentanta. Sada na místo vzniku dosti chudých tanečků v rádobyburtonovských kulisách, které hlavní hrdina prokládá větami, jež jsou vulgárním a přece zdánlivě romantickým pozváním do postele. Když srdce nějaké ženy získá, uloží si ji do fronty a jde se podívat, jestli by někdě neschrastil nějakou lepší. Neschopnost představitele hlavní role vykouzlila hrdinu plochého, plného básnivé romantiky vhodné na okouzlení dvanáctiletých dívek, který když zrovna nebalí nějakou ženu, nezištně rozdává útěchu stařenkám pomocí slov, která představují vrchol kýčovitosti v dialogu. O samotě je pak opojen vlastní fyzickou krásou, proto sám sebe před zrcadlem obšťastňuje předstíranými kopulačními pohyby. Je to vlastně taková odporná karikatura medemovských mužských hrdinů. Jestli je toto opravdu zpracování Dostojevského díla, pak ten musí rotovat v hrobě tak, že by to utáhlo turbínu ve středně velké elektrárně. I přes otřesnost Saawariye věřím, že z předlohy by šlo vytřískat milostné ba i erotické napětí. Musel by se o to však pokusit někdo jiný, kupříkladu již zmíněný Julio Medem.(19.8.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $885,574Tržby Celosvetovo $20,052,456║ Tak toto tak úplne nevyšlo. Dá sa povedať smerovalo k takému Indickému Moulin Rouge ale nedošlo to takmer nikam. Pestrofarebný gýč s pekným vizuálom, niekoľkými slušnými tanečnými choreografiami ale dejovo strašne banálne až strašne statické. K tomu dosť otravný herec v hlavnej úlohe, ktorého by ste najradšej zaškrtili. /40%/(20.2.2010)

Velmi problematický film, který je podstatně více načichlý Bhansaliho auteurizmem, než Bollywoodem jako takovým, ačkoli text na obalu DVDčka (díky distribuci v režii Sony Entertainment vyšlo i u nás) se snaží tvrdit, že jde o typickou ukázku hindské filmové tvorby. Nakonec samotní Indové Saawariyu vesměs odzívali.(11.5.2009)

Aaaach, škoda. Malo to veľa mien, čo sľubovali veľký zážitok (a našťastie vďaka väčšine z nich - hlavný shoutout voľnezmýšlajúcej prostitútke Rani a naivnému rómeovi Ranbirovi - sa to dalo prežiť), ale ani tí a ani tá snová hugo/burtonovská atmosféra nezachránili presladenú impotenciu celého príbehu. Fyodorovi by sa tento film sotva páčil...(8.5.2018)

Jeden z najkrajších vizuálov, aké som pri Indickom filme mal možnosť vidieť. Celá architektúra mesta pripomínajúca mix parížských red light districtov a benátskych kanálov je uhrančivá. Hlavne keď je tam prevaha umelej modrej, nejaký ten dážď a krásna úvodná skladba. Ústredné duo je krásne, len to bohužiaľ trpí na to, že je inšpiráciou práve Dostojevskij a jeho Biele noci. Nemôžem mať sympatie k žene, ktorá čaká aj keď úspešne na svojho milého a pritom trápi sympatického hrdinu. Aj napriek mnohým kladom mi tak niektoré motívy liezli na nervy čo je škoda, lebo spracovaním sa film nielenže vymyká, ale aj posúva vizuál netradičnej romance na inú, lepšiu úroveň. V zásade priemer, ktorý so správnou polovičkou funguje o trocha lepšie. Takto si treba len zatancovať v noci v daždi, keď sú ulice prázdne.(9.8.2015)