Země bez hrdinů, země bez zločinu (TV film)

Dokumentární

Česko, 1995, 60 min

Martin Vadas

Komentáře uživatelů k TV filmu (13)

• igi B.

Ze mě bez ohledu na téma námětu (a opravdu naprosto nehodnotím >činnost< tzv. "odbojářů"!) jen rozpaky a nevrlost - ale vskutku mě irituje tristní úroveň tohoto "dokumentu", a to jak povrchně sesumírovaným obsahem - vedle skrumáže plytce podaných faktů pak už jen plným blábolů (i hlavních protagonistů), tak i formou jakéhosi zmateně sestříhaného homevidea namixovaného se špetkou dobových záběrů... Jak vidno, stádu to zase jednou stačí, nu netřeba se v kontextu současného dění ani divit, že... - - - - - (Poprvé viděno kdysi v době natočení, hodnocení při repríze 25.8.2011 na >bezhrdinském prostoru< 5., komentář zde lehce znechucený jako první - 25.8.2011)(25.8.2011)

• Wacoslav1

Jestli vás na toto téma zajímají hlavně fakta a ne nesmyslné jednostranné okecávání a omílání toho co už dávno víte, tak si radši pusťte Svědomí hrdinů. Tenhle rádoby dokument je přesně tak tendenční jak jsem se obával a 2* dávám jenom za to, že jsem se zasmál, když sami Mašíni líčí své akce jak probíhali, jací to byli vlastně amatéři a nekompetentní idioti. Cituji : Já jsem chtěl sáhnout do kapsy pro svoji zbraň a zjistil jsem, že tam žádnou nemám! To mě teda fakt dostalo. Dál nemá tenhle pseudo dokument smysl rozebírat.25%(29.6.2016)

• Karrfik

Velmi jednostranné. Odvysíláno po letech na "počest" úmrtí Ctirada Mašína na ČT2. Doufám, že už to zas dlouho neodvysílají. Žádný třetí odboj. Zbabělý vraždy. Tento dokument se Vám to bude snažit vyvrátit. Jak úspěšně, je jen na Vás...(1.9.2011)

Jen malinko nových informací. Vše už ve své podstatě víme.(9.4.2013)

Výborný, komplexní dokument o klubku osudů připomínajících antickou tragédii. Kdo se cítí oprávněn odsoudit syny národního hrdiny, kterým výchova a doba daly do vínku z dnešního pohledu bezohledný postoj, ať si to dělá... Já se na to necítím. Byli vychováni v jednoznačném morálním krédu, jejich otec byl voják a při obraně své země a hodnot zaplatil strašlivou cenu, a nejen on. Jak by při tom vědomí mohly jeho děti přijmout fakt, že ta oběť neměla smysl, váhu pro budoucnost? S jejich "rodinnou diagnózou", zabili byste nebo raději skončili v komunistickém kriminálu? Žili byste s pocitem křivdy v režimu, který by místo vás zavřel a zabil vaši mámu a utěšovali se, že je vlastně dobře, že se toho otec nedožil? Prostřelili byste si raději rovnou hlavu? Mám pochopení pro jejich motivaci bojovat, nepřipadají mi nelidští. Jednoduší a nekompromisní, možná i omezení... vojáci.(25.8.2011)

Sice je dobře, že se dokument zabýval činností skupiny do onoho slavného útěku (o něm informoval pouze titulek na konci), pohříchu tak činil způsobem poněkud zmatečným. Nastřihávat do vyprávění členů skupiny (nebo jejich potomků) a dalších přímých účastníků událostí redaktory Svobodné Evropy nebo obyvatele někdejší "esenbárny" s jejich komentáři byl omyl.(26.8.2011)

Výborný dokument Martin Vadase a do jisté míry i pocta hrdinům, jakými bratři Mašíni a jejich spolubojovníci jsou. Má velká úcta jim a mé velké opovržení a plivnutí směrem k bolševické lůze.(4.2.2012)

• Perotinus

Existují dva dokumenty o bratrech Mašínech, ten druhý je Kačorovo "Svědomí hrdinů", oba jsou nedostatečné a zavádějící. - Vždycky budou existovat idioti (v původním latinském smyslu toho slova), kteří budou mít předem hotový černobílý pohled na Mašíny, jako ostatně na cokoli. Mašínové jsou nerelativizovatelní hrdinové, Mašínové jsou neomluvitelní zločinci, kdo jenom naznačuje, že je věc složitější, je hnůj a basta. Náročný dokument o tomto náročném tématu by měl především nasytit lidi, kteří si nelibují v jednoznačnostech a kteří jsou schopni pomocí věcné argumentace revidovat vlastní původní postoje. Jako zaujatý čtenář Starého zákona mám pochopení pro morální dilemata jednání, pro odvrácenou tvář hrdinství, které je však přesto nezbytné, aby lidstvo bylo čímsi více než stádem žeroucích a množících se králíků. - Vznik komunistického režimu v Československu po únoru 1948 nedemokratickým převratem byl (zaprvé) jednoznačně nelegitimní, ani komunisté sami netvrdili opak (legitimita pro ně byla komicky nepoužitelnou buržoazní kategorií). Padla jakási past, do které se dalo vlézt a nedalo se už vylézt (proklamativně na věčné časy a nikdy jinak). A když se kácí les a létají třísky, těžko očekávat, že si k tomu žádné tříska nebude chtít říci své. I kdyby komunismus přinesl Československu jenom samé klady, toto násilné uchopení moci by vždy představovalo pro režim velký etický problém, protože nejenom chlebem, ale ještě více svobodou je člověk živ. (Viz problém Velkého Inkvizitora z Dostojevského "Bratří Karamazových".) Tím spíše, když tu (zadruhé) dobrodružní manažeři únorového převratu instalovali režim, který tu v letech 1948-89 reálně vládl a který lze klasifikovat jako "byrokratický fašismus" - nefunkční, diskriminační, nespravedlivý, leckdy krvavý. Mašíny lze posuzovat pouze ve vztahu k těmto morálním mantinelům. Odboj proti režimu už jenom pro první uvedený důvod je zcela přijatelným jednáním. A nevěřím, že kdokoli, kdo řekne, že zabití člověka je ZA VŠECH OKOLNOSTÍ neomluvitelným zločinem, to má byť jen trochu domyšlené a nemluví z něho hlavně myšlenková lenost či směšná zaujatost. V podstatě každý etický systém připouští, že zabít je někdy možné, přijatelné a třeba i žádoucí. - Otázky, které je třeba klást: jaké byly JEŠTĚ DALŠÍ, osobní, ne třeba úplně svaté motivy jednání Mašínů? (A i kdyby byly, a určitě jsou, hodnotu jejich jednání to může komplikovat, ale sotva zcela diskvalifikovat.) Zabíjeli ty správné lidi? Bylo jejich zabíjení účinné? Ohrožovalo aspoň nějak komunistický režim, pomohlo nějakému dobru? Na tyto otázky by měli odpovědět jednak historikové a pak třeba i nějaký filmový interpret, dokumentarista - ale chtělo by to dokumentaristu osobnostně zralého, zkušeného v praxi i teorii etických dilemat a jakéhosi vzdělaného hegeliána, s odpuštěním. Kačor s Vadasem nejsou ničím z toho, Vadas je zároveň nízká a sprostá figurka plná osobních komplexů a komické zbabělé uvztekanosti. Proto mohly vzniknout jen dva dokumenty plné hluchých míst, morálního kýče a rozbředlého příživnictví.(1.1.2016)

Dokument na téma odbojové skupiny bratří Mašínů, který je natočen jen z jednoho úhlu pohledu (z naprosto opačného než dokument Miroslava Kačora s názvem Svědomí hrdinů). Co mě zaujalo: srovnávání zabití řadových esenbáků s útokem na pohlavára Heydricha, přičemž dokonce zaznělo, že byl zastřelen i Heydrichův řidič (ten byl však "jen" postřelen). Slovo ale dostali i odpůrci bratří Mašínů, např. svědci jejich akcí (mj. Blažek z Mořic).(31.1.2012)

Dokumentární film o lidech, kteří udělali správné a odvážné rozhodnutí a postavili se na odpor zločinnému komunistickému režimu.(18.10.2014)

Dokument jsem viděl krátce poté, co jsem dočetl knihu "Cesta na severozápad" o anabázi skupiny bří Mašínů při útěku do Západního Berlína a co jsem začal číst český překlad knihy Odkaz od Barbary Masin. Při sledování mě běhal mráz po zádech a chci tady vyseknout hlubokou poklonu těm málo hrdinům Československa, kteří se dokázali postavit teroru ať už v nacistické nebo komunistické podobě - gen. Josefu Mašínovi, pplk. Josefu Balabánovi, št. kpt Václavu Morávkovi, bratrům Mašínům, Milanu Paumerovi, Zbyňkovi Janatovi, Václavu Švédovi a dalším.. Kdyby alespoň třetina všech chlapů v Československu měla za nacistické, potažmo komunistické okupace náturu jako výše zmínění, byli bychom národem skutečně svobodným, stali bychom se takovým mnohem, mnohem dříve a navíc, mohli bychom jako Češi chodit s rovnou páteří, hrdě a nemuseli se stydět za zbabělost, ohýbání hřbetu a švejkování zakódované v naší národní povaze, kvůli kterému jsme bez boje odevzdali republiku nacistům a bez boje se nechali zotročit na víc než 40 let komunisty..(9.3.2013)

Obsah předčí formu, ale ještě že to bylo natočeno, dokud všichni tři chlapi žili ...(13.2.2013)

Ano, velmi jednostranné, ale ani bych nečekal, že když za nimi nědo jede do států, tak se bude hádat o tom, co udělali, na to si česká veřejnost vystačí sama. Úsilí bratří Mašínů nepadlo na úrodnou půdu ani po 50 letech, přesně z těch důvodů, z jakých se odmítli vrátit zpátky, propojenost se socialismem i totalitním komunismem je u nás pořád velká. Češi stále slyší spíše na krvelačné bestie, které zatýká major Zeman, než na lidi, kterým morální povinnost a odkaz jejich hrdinského otce velely do boje proti totalitě, která v době jejich působení popravovala nevinné lidi po desítkách. Jak bylo řečeno v dokumentu, byl vyhlášen třídní boj, na který přistoupili, a je mi zle, že kontroverzní činy proti těm, kteří měli chránit nastolený totalitní systém, jsou všechno, co za tím národ vidí. Řada lidí by nejradši Mašíny odsoudila za vraždy, kterých se dopustili ve, zpětně hodnoceno, naivní víře, že svým bojem přispějí k národem chtěnému pádu komunismu, jenže tahle vůle přišla až o 15 let později. KSČ(M) má u nás bohužel pořád silně zapuštěné kořeny, a proto jsou Mašíni zbabělí vrazi a prokurátorka Brožoá-Polednová ubohá stará paní, kterou někdo trestá za jeji statečnou roli při třídním boji, to je k zblití.(11.12.2011)