Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Dokumentárny

Recenze (1 513)

plakát

Aljaška v plamenech (1994)

Hezké obrázky aljašské přírody a hudba B. Poledourise, takže za dvě hvězdičky. Halucinogenní scénka uprostřed filmu, po níž (tradičně namachrovaný) "medvědočlověk" Steven se svým tlumeným medovým hlasem a duchovně obrozeným zrakem okamžitě našel disketu, kterou zlí hoši trestuhodně přehlédli, mě nahlas rozesmála. Což ale určitě nebyl tvůrčí záměr.

plakát

Muž s cejchem smrti (1990)

Rozhodně nejdivnější ze všech Seagalových raných filmů, protože se ani nesnaží předstírat, že dává nějaký smysl. Zajímavý snad jedině tím, že v něm hned v úvodu dostane na budku Danny Trejo.

plakát

Přepadení 2: Temné území (1995)

Až se zase bude sestavovat seznam pokračování, která jsou lepší než původní film, nesmí na něm chybět Přepadení 2. Seagalovi to ve vláčku sluší o hvězdičku (a půl) víc než na lodi, protože vlak řítící se po kolejích je už z principu daleko dynamičtější záležitost, zvlášť když ho popohání Poledourisova hudba. Také je tu víc sexy koček, i když několik jich neskončí dobře. Ke dvěma snesitelným seagalovkám (Glimmer Man a Lovec policajtů) přidávám tímto třetí...a asi jedinou, kterou bych si zvládl zopakovat.

plakát

Přepadení v Pacifiku (1992)

Tak to je ten film, který dostal Seagala na obálku Cinemy ve stejném měsíci, kdy u nás měl premiéru Coppolův Drákula nebo Costnerův Osobní strážce? Moc hezké. Seagal odvádí svůj standard (čili mě nebaví, ani když střílí křížem ze dvou samopalů současně) a z maniakálního přehrávání T. L. Jonese je mi stydno. Během filmu padne replika: "Ubohá, absurdní fraška." Tu měli dát na plakáty.

Bez umrtvení (1978)

Kino morálního neklidu stříknuté Franzem Kafkou. Jeden z nejlepších filmů A. Wajdy.

plakát

Oscar 2021 (2021) (TV pořad)

Ceremoniál nechci hodnotit, protože časy, kdy jsem kvůli přímému přenosu vstával ve dvě ráno, jsou dávno pryč. Skončily s tím, jak seznam nominovaných začaly zaplňovat zapomenutelné filmy, resp. na neproměněné nominace si člověk nevzpomene už v úterý a na vítěze ve čtvrtek. Takže se uchyluji k devadesátiminutovým sestřihům, přičemž ten letošní nabídl pouze sérii nekonečných děkovaček. Při pohledu na H. Forda jsem (marně?) zadoufal, že pátý Indiana Jones je jenom nějaká mediální bublina. Jestli ve mně něco vyvolalo emoci, pak zjištění, kolik v poslední době odešlo skvělých kameramanů (M.Chapman, A. Davieu, G. Rotunno).

Neporažení (1956)

Úsměvná pohádka, která měla podpořit poválečný mýtus o komunistech, kteří jako jediní byli ochotni v letech 1938- 39 bránit republiku. Příznačné pro celý film je to, jakým způsobem se chovají (a jak skončí) všichni nekomunisté, představovaní Růžkem, Benešem a Chudíkem (pořadí bráno dle stupně vykreslené odpudivosti). Hvězdička navíc za dialog: "On se zbláznil?" "Zbolševizoval."

Silnější než já (1990)

Vedle něžně souložícího Wehrenberga je nejzábavnějším aspektem filmu vizáž Karla Rodena, který sice hraje kriminalistu, ale vypadá jako vedoucí učňovské party mazáků, která na internátu šikanuje mladší spolužáky. Nevím, jakým řízením osudu se Šícha po letech přimotal k režii Magnuskových prvních Bastardů, ale po zhlédnutí tohoto snímku jsem pochopil proč.

Muž na laně (1953)

Kdyby poslední replika ve filmu nezněla : "Go on," ale "Cirkus bude!", uvažoval bych o páté hvězdičce...

Ženská věznice (2006)

Prvních dvacet minut jsem si říkal, proč ztrácet čas s tak zjevným neumětelstvím. Pak mi ale došlo, že je vlastně hezké, když si filmový tvůrce v pokročilém věku namísto leštění festivalových cen či slintání nad půvaby pečovatelek v nějakém luxusním sanatoriu střihne ještě něco takového, tedy dílko mimo všechny kategorie a měřítka hodnocení, pro tuzemského diváka navíc okořeněné výkony „mistrů českého dabingu.“