La Passe du diable

• Itálie I figli di Gengis-khan (více)
Francie / Itálie / Španělsko, 1958, 80 min

Dokument z Afghánistánu, ve kterém nejlepší jezdci na koních soutěží o titul mistra v tradiční hře buzkaši. (Netflix)

Willy Kufalt

Takový formálně rozpačitější, přesto celkem pozoruhodný předchůdce Frankenheimerových Jezdců, přičemž kromě prostředí Afganistánu a buzkaši sportu oba filmy pojí i jedno jméno: Joseph Kessel se tu podílel jako scenárista, za 9 let vydal spřízněný román Horsemen a podle něj pak za další 4 roky Frankenheimer (už bez přímé účasti Kessela) natočil svůj zmíněný film. Ďáblův průsmyk je zde řazen do žánrů dobrodružný / drama, zatímco netflixovský obsah níže píše o dokumentu, takže jsem neměl úplně jasná očekávání – a ve skutečnosti jde o zvláštní, ne však nejšťastnější spojení obojího: mnoho scén tu totiž působí jako z hraného filmu a střípky fiktivního příběhu dospějí až ke klasické gradace s napětím k závěru, zároveň ale celý film doprovází bohatý dokumentární voiceover. Ten se od několika obohacujících informací stále víc posouvá na úroveň nadbytečného literárního vypravěče, jemuž není cizí zdůrazňovat ani skutečnosti vyplývající již z rozehraného obrazu. Spousta záběrů je tu nesmírně poutavá, ať už obsahem či danou vizuální kompozicí (někdy i obojím současně), ale forma s neustálým komentářem je hlavním důvodem mého nižšího hodnocení, neboť v některých částech se mi tento způsob vyprávění jevil monotónní a atmosféra prostředí mě s ním nepohltila vždy tolik, jak mohla. Místy lehce upadající dojem mi plně vylepšila osvěžující část s návštěvou města, s luxusním modrým autem projíždějícím exotickou lokací... a určitě vše nasledující až po napínavý a působivý závěr. [70%] ()

• Jde o první film, na kterém pracoval kameraman Raoul Coutard. Ve skutečnost práci přijal v nedorozumění, neboť se domníval, že je mu nabízena práce fotografa při natáčení, nikoliv kameramana. Nikdy před natáčením tohoto filmu nedržel v ruce filmovou kameru. (WernerDMZ)