Gewalt! Gewalt: shojo geba-geba

• angličtina Violent Virgin
Krimi / Horor / Pornografický
Japonsko, 1969, 67 min

stub

Docela typický Wakamatsu. Několik gangsterů a štětek veze mladý pár (prohřešivší se členové) na jakési opuštěné místo, kde má proběhnout poprava - hlava gangu ovšem vydala zvláštní instrukci: ať se s "odsouzeným" mladíkem ten den jedná, jako by boss byl on. Jemu se díky tomu podaří utéci a začíná absurdní kolotoč cynicky reflektující realitu pravidel síly (je zde výrazně znát režisérova minulost u yakuzy). Prozrazovat víc z děje by byla vysloveně škoda, závěr však silně koresponduje s Wakamatsuovou zjevnou vírou v určitou sílu a vliv jednotlivce (byť obvykle s kořeny v zoufalství, nikoli v "hrdinství") a v určitém, poněkud pokřiveném slova smyslu, jej lze vnímat jako happy-end, kdy se onen relativní kužel moci nečekaně zacyklí. Snímek je také rafinovaně prosycen symbolikou, a to, což je dost netypické, především křesťanské mytologie. Příliš mi, především kvůli délce scén, nevyhovuje (jako ve většině produkce KW) všudypřítomná sexualita, opět zde však musím ocenit vynikající práci s izolovaným prostředím, což dává vzpomenout například na Go, Go 2nd Time Virgin, oproti němuž je sice tento kousek obsahově hlubší, avšak postrádá jeho těžko uchopitelné kouzlo. ()

Arkanoid

Nočné cesty jazdy áut a za tým slideshow záberov mesta, potom pomalá jazda za zvukov romantickej hudby strunových nástrojov a občasného bubna. Štvorica cestujúcich v aute niekam preč z civilizácie je nesúrodá, jeden je zajatec s prekrytými očami. Prvý konflikt sa začne už v aute, kedy sa zajatcovi chce močiť. Aby sa predišlo najhoršiemu, predsa len mu pristúpia na jeho žiadosť a aj keď tradičný mužský piss contest sa nekoná, emócie hnevu v tom predsa sú. Inak je atmosféra uvoľnená, len chvíľu nevieme, prečo sú zviazaní jeden muž a jedna žena a podľa všetkého sa nepoznajú, keďže žena nereaguje dobre na obchytkávanie práve toho spútaného. Popis filmu je: A bunch of violent hippies kidnap and humiliate a young romantic couple, while a nearby yakuza gang observes the situation, čím sa dá zhrnúť celý film. Logický lapsus: ešte som nevidel mafiánov nízkeho ranku, ktorí by sa nesnažili napraviť svoju chybu, keď to majú na podnose. Títo ani nemali strelné zbrane a neutekali na krátku vzdialenosť za ich utekajúcim cieľom, ktorý mali na očiach. Po znásilnení, kedy rutinu činu režisér tentoraz zobrazuje rýchlou sekvenciou záberov, nasleduje trocha surrealizmu so scénou ležania a kývania tým hore. Ako sa to stalo, čo to znamená a prečo postava potom uteká, nie je jasné. Režisér opäť po dlhom čase čiernobielej prechádza do farby a zobrazuje surreálnu scénu. Film sa v niektorých scénach snaží byť vtipný či okázalý, ale bez kvalitne napísaného scenára plnom komplexných postáv to vychádza nazmar. Režisér dokázal už aj oveľa lepšie, a to dokonca z rovnakého roku. Film je veľmi umelecký, zrelý na interpretácie, ale skôr len kvôli tomu, aby mohol ponúkať viac krvi, nahoty a násilia. ()

mrart

Za zvukovou stránku, dobu vzniku filmu, herecké výkony i působivé spojení vybraných barevných záběrů (snového nebo rozjímavějšího charakteru) s jinak černobílým dovyprávěním, je to v hodnocení u mě za 4 hvězdy určitě. ()