Havana blues

• Francie

Habana Blues

Drama / Hudební

Španělsko / Kuba / Francie, 2005, 110 min

Je zajímavé pozorovat, kam se posunulo chování mladých Kubánců od dob filmů Jahody a čokoláda či Pořadník. A člověk jen může dodat, že je dobře vidět další a další změny... Kuba není mrtvá... Kuba žije navzdory zmrtvělému systému... Dost by mě zajímalo, zdali byl tento snímek někdy promítnut i na kubánské půdě. Jeho otevřená kritičnost je snad nejotevřenější z toho, co jsem dosud měla možnost vidět... Zajímalo by mě, zdali k němu existuje i soundtrack.(29.12.2010)

Jen škoda, že Ruy neprojevil stejnou sílu charakteru i v případě své manželky a dětí, pak to nemuselo dopadnout tak, jak to dopadlo. Ale jinak není co řešit - Kuba, prosluněná atmosféra jejích uliček i domků a co je hlavní, spousta, spousta tamní muziky, zkombinovaná s jazzem, rockem, hiphopem...to je zkrátka ta pravá voda na mlýn mého hudebního vkusu. Taky už si pár dní sjíždím ve sluchátkách soundtrack.(27.9.2014)

Havana Blues zachycuje život, problémy a mentalitu současných kubánců. Díky bohu to nedělá násílnou formou, ale na pozadí příběhu o dvou nejlepších kamarádech a muzikantech, kteří mají možnost vycestovat z Kuby a stát se úspěšnými. Všechno ale má svůj háček a oba zjišťují, že mají určité hodnoty poskládané trochu jinak a oba stojí před velkým rozhodnutím. Kromě příběhu (který by asi v americkém vydání působil jako popcornové klišé, ale v Havana Blues je zpracován skvěle a bez příkras) ukazuje film i průřez současnou hudební scénou, kde kromě hip-hopu a popu uslyšíte třeba i kubánský metal :-) Lákání diváků, na typickou kubánskou hudbu ve stylu Buena Vista Social Club se tedy nekoná a je to jedině dobře, protože to NENÍ jediný styl který se na Kubě hraje. Moje plné hodnocení ale berte s odstupem, protože jsem fanda kubánské hudby a tance :)(30.12.2007)

Ne úplne každej mladej človek z Kuby v posledních letech zdrhá a ne každej tam vypadá jako kříženec Che Guevary s Kravitzem, ačkoliv by se to po shlédnutí Havana blues mohlo zdát. Z filmu je cítit kritika režimu, ke konci je ale kritický i k druhé straně. Naštěstí hlavni naplní filmu jsou mezilidské vztahy, hrdost, solidarita a přátelství. Film má typický kubánský styl, je tedy strašně ukecaný, ale procítěný, vtipný a milý. Vše dokresluje vynikající hudba, ze které je cítit, že je dělaná od srdce.(24.7.2009)

Tenhle film by měli pouštět lidem v letadle cestou na Kubu. Člověka zde úplně podmaní ta pohodová atmosféra, výborné písničky a krásné lokace. Na druhou stranu ale člověk vidí, jak téžké je pro Kubánce v tomto režimu žít a ještě horší se z něj vymanit. Příběhově výborné, herci jsou výborní a natočeno je to parádně. A ty písničky jsem si pobrukoval ještě pár dní po shlédnutí.(10.8.2009)