Kokainoví kovbojové

Dokumentární

USA, 2006, 116 min

Billy Corben

Armando Salas

Takové mnohem realističtější Miami Vice z té druhé strany. Mnohem zajímavější a zábavnější, než kdyby podle toho natočili nějaký film. O tom, jak drogy pozvedly a proslavili jedno město. O tom, jak se lidi v Miami baví tím, že přežili 70. a 80. léta. O tom, že drogový trh byl v podstatě jen další součást toho trhu, o němž je nám tolik básněno a kterej je tak vychvalován, že vyřeší vše. Ano, v Miami dokázal udržet vysokou životní úroveň během krize, která požírala zbytek USA. Tady tento trh dokázal vybudovat Miami jak je známe dneska, co na tom, že to je z půlky za drogové prachy, když ten výhled a horizont je tak nádhernej. Inu, jak zaznělo v jednom filmu: „Byznis je byznis, Pope!“ Je to natočený tak dobře, že člověka občas přepadnou i sympatie k těm lidem nebo skrytá závist jejich "bezstarostného" života. Kdo by nechtěl na svém dvorku zakopávat miliony dolarů v pytlích jen proto, že už je prostě nemá kam dávat a neví, co s nima?(7.4.2009)

Tak konečně jednou fakt zajímavej dokument. A navíc mi to připomnělo hru G(rand)T(heft)A(uto), fakt úplně stejná atmoška. A samozřejmě taky Miami Vice a Scarface (nejlepší je, jak si na konci Riverito dělá ze Scarface srandu). Špatný na tom bylo to, že to bylo hrozně ukecaný - ti maníci prostě furt mleli a mleli. Jo, vešlo se tam aspoň víc informací, ale myslím, že lepší by bylo to raději protáhnout nebo rozdělit na víc částí. Myslel jsem si, že pode Jona Robertse byl natočen film Kokain, ale asi ne, protože ve filmu zas tak moc o vraždách nebylo. Nejvíc mě dostala Griselda Blanco, která se s tím fakt nesrala.(6.11.2008)

Je koniec 70-tych a začiatok 80-tych rokov a floridské mesto Miami začína písať svoju vlastnú drogovú históriu. Dokument ponúka reálny pohľad na kokaínovú kultúru tých časov, a to prostredníctvom rozhovorov s ľuďmi, ktorí boli do nej priamo zainteresovaní. Z ich rozprávania sa dozvedáme o preprave a distribúcii drog, krvavých drogových vojnách a tiež to, že mesto malo svoju narkobarónku "Krstnú mamu" Griseldu Blanco.(30.12.2011)

Docela se mi líbil zvolený způsob natočení, kdy všechno vypadalo tak, aby nešlo odlišit od dobových záběrů. Nebo za to možná jen mohla kvalita záznamu? Celé to bylo však docela dynamické a "dobová" hudba tomu dodala docela grády. Problém začal až někde v půlce, kdy dokument podle mého začal dojíždět na relativně přepálenou délku a hlavně na tu kadenci informací, kterou zvolený formát poskytoval. Začalo toho být trochu moc a působilo to hlavně dost repetitivně. Sledovat celou tu proměnu jednoho města bylo i tak poměrně fascinující a děsivé zároveň.(9.10.2018)

Naprosto dechberoucí dokument, který odhaluje zákulisí Miami ze 70.-80.let, které bylo "nakaženo" drogovými válkami. Nechybí očité výpovědi, reálné záběry/fotografie, nespočet příběhů osob, které byly přímo nebo nepřímo zataženy do tohoto v té době nadmíru výdělečného příběhu. Vše navíc výborně propojeno s historií a postupným vývojem a rozmachem floridského města Miami. Možná jsou to silná slova, ale podle mě to lépe natočit ani nešlo. Už se nemůžu dočkat, až uvidím dvojku!(13.2.2014)

• - Griselda Blanco byla 3. 9. 2012 ve věku 69 let zavražděna neznámým střelcem na motorce, když opouštěla řeznictví v rodném Medellinu. (Marty20)