Kdo mě naučí půl znaku

• USA Who Will Teach Me the Half of the Character
všechny plakáty

Vietnamským studentům byla od padesátých let poskytována stipendia na československých vysokých školách. Později další tisíce Vietnamců působily v učilištích a továrnách. Po roce 1989 tato pomoc skončila, ale bývalí studenti dodnes vzpomínají na zemi, která jim umožnila získat vzdělání v době, kdy na Vietnam dopadaly následky válek s Francií a Spojenými státy. Ačkoli v žádné jiné zemi na světě nežije srovnatelně velká skupina česky mluvících domorodých obyvatel, tak v současnosti Češi o Vietnamu, kde kvalifikovaní navrátilci z Evropy často tvoří místní elitu, nevědí takřka nic. Snímek vychází z každodenních situací a setkání, jež režisér zaznamenal mezi Vietnamci, kteří nějaký čas pobývali v Česku. Těsný kontakt je intenzivní svým pozorováním, politická situace zůstává spíše v pozadí. Film byl natočen v roce třicátého výročí konce vietnamsko-americké války, které se do filmu otiskne záznamem slavnostního tanečního vystoupení. Deníková forma umožňuje hluboký průnik do kulturních znaků prostředí, v nichž se režisér během svého tříměsíčního pobytu v Hanoji, Ho Či Minově městu a na vietnamském venkově ocitl. Vystudovaný biolog a scenárista Martin Ryšavý již řadu let rozvíjí osobitou dokumentaristickou metodu, s níž zkoumá Dálný východ a jíž proměňuje český etnografický film. (oficiální text distributora)

zette

Velice kvalitni dokument a jsem moc rad, ze neco takoveho vzniklo. Myslim, ze by se Vietnamu mel u nas davat vetsi prostor, kdyz vezmeme v potaz, kolik Vietnamcu zde zije, zilo ci jen studovalo. Dle oficialniho textu distributora je sice fakt, ze Cesi o Vietnamu nevi takrka nic, porad je to ale 50x vice nez Vietnamci o nas... Letos jsem tam byl 3 tydny, natesen tim, ze jako Cech budu mit otevrene dvere do dusi Vietnamcu a az na nekolik pivnic s pivem varenym dle ceske receptury ( Hanoi, Danang ) a nekolika fotbalovych fandu, co znali Cecha a Nedveda vicemene nic. ()

honzii

Moc prímovej dokument, kterej musel určitě mnoho Čechů překvapit tím, jak se v něm Vietnamci o naší zemi vyjadřují a jak na ní vzpomínají. Jak krásně umí zpívat české písně a jak jsou rádi za to, že tu u nás mohli prožít mládí. Pro mě, napůl Vietnamce, je to ještě cennější dokument, protože moje maminka pochází z jedné z pozdějších vln Vietnamců, kteří přijeli k nám. Ale i pro obyčejného Čecha je to přínosný film, který mu osvětlí nejen hojnost vietnamských lidí u nás, ale vůbec vietnamskou mentalitu a charakter. ()