Reklama

Reklama

Džíny z Číny

(festivalový název)
  • USA China Blue

Obsahy(1)

V ilegálně natočeném snímku China Blue se dozvídáme, co by před námi Čína i maloobchodníci z celého světa raději zatajili – totiž jak ve skutečnosti vzniká oblečení, které si kupujeme. Hrdinkami filmu jsou dívky Jasmine a Orchid, které se snaží zvládat drsné pracovní prostředí továrny na džíny. Jejich životy se protínají s životem dalšího hrdiny, majitele továrny pana Lama. Snímek nabízí pohled z vrcholu i dna tovární hierarchie a posouvá tak složité problémy globalizace na osobní úroveň. Jako miliony dalších dívek opustila i Jasmine rodnou vesnici a vydala se za pracovním místem ve vzdálené továrně. Počáteční nadšení z toho, že vypomůže rodině, rychle střídá zklamání z dlouhé pracovní doby a opožděných platů. Jedinou útěchu nachází v přátelství s ostatními dělnicemi. Pan Lam zase musí přijmout přehnaně nízké výkupní ceny a rychlé dodací lhůty, aby mu západní odběratelé přihráli nové zakázky. A tak snižuje zaměstnancům platy a nutí Jasmine a její kamarádky pracovat nepřetržitě. Dělnice se bojí, že v práci usnou, a tak si na oční víčka připevňují kolíčky na prádlo. Jediným východiskem z neúnosné situace by byla stávka, ta je však v Číně nelegální. (Doc Alliance Films)

(více)

Recenze (14)

krabatt76 

všechny recenze uživatele

Až si opět někdy půjdu koupit "Levi´sky" nebo "HISky" ,tak si určitě vzpomenu na tu spoustu čínských otroků a nevolníků co se na nich podíleli.Ne,že bych si dodnes dělal iluze o tom jak vzniká zboží "Made in China",ale to co je v tomto dokumentu...No potvrdilo se mi,že je lepší jednou vidět,než stokrát slyšet.Je pro mě naprosto nechutné,že tak velká část zisku,v tomto případě z džín,padne do kapsy západním firmám ,zatímco ti co je vyrábějí mají sotva na holé živobytí v naprosto děsivých ubytovacích podmínkách,přesčasech, pod neustálým dohledem manažerských popoháněčů....Jak tohle může každý z nás v Evropě,Americe i jinde,kterému tato neudržitelná situace není lhostejná,změnit ? ! ! !..................... PS : Před časem jsem četl knihu od Eduarda Stehlíka-Lidická vzpomínání.Na straně 105 vzpomíná M.Suchánková z Lidic : "Abyste si udělali představu po tom,jaké normy byly pro nás stanoveny,mohu uvést následující příklad.Na "bandu" nás současně pracovalo 20 žen a za jednu dvanáctihodinovou směnu jsme musely ušít 220 dlouhých vojenských zimních kabátů s podšívkou a to včetně obšití dírek a přišití knoflíků.Například ty ženy,které přišívaly knoflíky jich musely za směnu přišít osm set,tedy prakticky jeden konflík každou minutu a to dvanáct hodin bez přestávky..."Jeden z mála rozdílů v pracovních podmínkách lidických žen a současných čínských,filipínských a jiných otrokyň banksterského globálního volného obchodu vidím asi ten,že se dneska na pracovišti za neplnění normy nepopravuje.Zatím..... ()

Krastom 

všechny recenze uživatele

Do zkouknutí tohoto dokumentárního filmu jsem neměl úplnou představu o tom, co vše stojí za čínskou velkovýrobou. Člověka to nutí zamyslet se nad celkovým dopadem pro naši společnost. Pro nás je výhodné nakupovat levně a spotřební věci vyměňovat stále za nové. Škoda, že za tím vším stojí nešťastné lidské příběhy. ()

Reklama

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý dokument, ktorý má napriek trošku ošumenému vizuálu dosť zaujal. Cynický spotrebný kolotoč je vystihnutý dosť dobre (a to ani z ďaleka nie som ľavičiar) a nepochybujem, že v značnej časti (no neviem, či by som rovno povedal, že vo väčšine) fabrík v Číne to (až) takto funguje, no často som mal nepríjemný pocit v žalúdku, že niektoré zábery pôsobia nepríjemne zinscenovane... ()

charlosina 

všechny recenze uživatele

Amnesty International. // Snímek z jiného světa, z jiné kultury, od jiných (a jinak uvažujících) lidí. Dělníci makají i dvacet hodin denně, směšnou výplatu častokrát ani nedostanou a šéfovi továrny se jeho zaměstnanci jeví jako nevděčná děcka. Co dělat? Protestovat a riskovat tak nejen ztrátu výplaty, práce, bydlení, ale i svobody? A je vůbec důvod protestovat, když jim (v přepočtu na českou měnu) částka 1,50 na hodinu přijde "docela normální"? // China Blue je jedním z těch počinů, po jehož zhlédnutí si připadáte jak rozmazlení fakani, co si stěžují na malichernosti. Ale tady žijeme jinak, v jiných podmínkách a naskýtá se otázka: "Co můžeme dělat?" Tak v první řadě se začít zajímat, pokud nás to sere, jak se "vedle" vykořisťují dělníci (a mnohdy děti). A v neposlední řadě nad tím přemýšlet. // Je mi jasné, že v těchto podmínkách je pro nás nejdůležitější cena - ale najednou mám pocit, že i ty jeansy za skvělou cenu (a přesto těžce předražené!) jsou najednou nevyčíslitelně - opravdu NEVYČÍSLITELNĚ - drahé. /// Pro Fair Trade není jen pojem. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,V LIFENGU S RADOSTÍ VYRÁBÍME RIFLE PRO CELÝ SVĚT. NIKDY NEZMEŠKÁME TERMÍN, I KDYBY NAŠI ZAMĚSTNANCI MUSELI PRACOVAT CELOU NOC.“… /// Hnusnej pohled za ,,riflovou“ oponu, odtajňující pravou cenu NAŠICH riflí. Šestnácka Jasmína zdrhá z venkova do víru velkoměsta (chlast, kino… ZAPOMEŇ! Práce, ví totiž, co je její povinnost vůči rodičům!). V telce totiž říkali, že Čína vstupuje do nový éry… ,,CIZINCI ČÍNĚ MOC NEROZUMÍ“ pravil majitel textilní továrny… Má pravdu, a ani tenhle dokument tomu zřejmě moc nepomůže. Ovšem mohli bysme leccos pochopit. Třeba až uvidíte tu návštěvu obchodní delegace… Super dokument, ve kterým to, vo čem slýcháte, můžete i vidět. A to je Čína. Co teprve Bangladéš! 15 tejdnů s Jasmínou, který vede k drsnýmu obvinění západní společnosti, nelze jinak než doporučit. A to i přesto, že vím, že tahle mince má dvě strany. Tohle je totiž žurnalistika. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mým snem je brát 6 centů za hodinu. 2.) Pochopím, proč u nás nejsou textilky. /// PŘÍBĚH ***** ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama