Po zakonu

Drama / Psychologický

Sovětský svaz, 1926, 80 min

Lev Kulešov

Viktor Šklovskij

Podľa poviedky Jacka Londona "The Unexpected". Dej je zasadený do nehostinného prostredia a rozpráva príbeh zlatokopov, z ktorých jeden podceňovaný muž zabije dvoch členov skupiny a ďaľší dvaja ho chcú odsúdiť podľa britského práva. Začiatok a koniec je zaujímavý a má dynamiku. Nedá sa to povedať o strednej časti, ktorá navzdory zobrazovaným útrapám je zbytočne naťahovaná. Druhý komentár.(31.1.2016)

Manželský pár řeší v divočině, jestli potrestat vraha. Například ve scéně, kde plují v domku na řece a kolem nich je povodeň jsou záběry velmi působivé, silné vizuální obrazy, světelná atmosféra (hraje tu Kulešovova žena). V snímku vidíme několikrát slavný "Kulešovův efekt" .Kulešov si jako první uvědomil, že film vzniká mimo záběry a divák mezi dvěma střihy neustále zpřesňuje. Mezi jednotlivými střihy tedy vzniká určitá intelektuální práce diváka. Jeden záběr s druhým nějak interaguje a vy z toho vytvoříte nějakou odezvu a rodí se z toho něco třetího. Ve snímku také vidíme pozůstatky melodramatu z minulého sovětského období.(23.11.2017)

Na to, že to bylo natočené ve dvacátých letech to není špatný film. Nemůžu ale také říci, že by mě nějak extra zaujal. Děj je poměrně jednoduchý- Není zlato, podceňovaný zlato najde, následuje jeho diskriminace, on se vzepře a chce krevní mstu, a pak se bohužel víc jak půlka filmu věnuje tomu, jak je svázaný a jak musí být souzen podle britského práva. Tato část mi celkový dojem na film docela pokazila, prakticky nic se tu neděje a moc nechápu důvod, proč je tak dlouhá. Nakonec je tedy právu učiněno za dost a "rebel" je popraven- všichni pláčou. Mně to bylo ale tak nějak jedno- přežije nebo nepřežije. Hlavně že už není nikde uvázaný a film může dospět do zdárného konce.(31.5.2012)