Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Krimi
  • Western

Recenze (2 668)

plakát

Příchozí z temnot (1921) 

V dnešní době "fantasy boomu" může film působit pro mnohé až kultovně. Je spíše koncem gotických strašidelných příběhů než počátkem moderního hitchcockovského pojetí hrůzy.

plakát

Mág (1987) 

O to , jaký byl Mácha, si můžeme už jen nechat zdát. Jedním z takových snů je "poslední Vláčil" (a zřejmě i "poslední Schwarz" - a možná i "poslední Mácha"). "Mágem" byla okouzlena jedna část české kulturní vrstvy, "Máchou" sotva kdo. Proto i Vláčilův pohled je přijatelný a platný. Mám (bohužel jsen pocit), že jeho vyobrazení básnického mistra se převážně zakládá na textu dopisů, které psal Lori Šonkové, ale co na tom - Mácha je nevyzpytatelnost sama. - Na jednom z kopců kolem Adamova byl sto let po jeho smrti postaven "Máchův památník" s citacemi z Máje. (Dodnes je častým cílem turistických vycházek, je to ostatně velmi příjemné a pěkné místo). Přišedší si je většinou přečtou, připomenou si, že se o Máchovi učili ve škole, a zas jdou dál. - Vláčil to dotáhl mnohem dál a svým posledním dílem si určitě neudělal ostudu.

plakát

Děti rozvodu (1927) 

V dětství (předškolním a na obecné) jsem rozlišoval děti mého věku na běžné (podskupina: dobří kuci, zlí kluci a holky), děti z dětských domovů, děti cikánů a děti svobodných matek. O "dětech rozvedených rodičů" jsem nevěděl tehdy nic. Ale ani Amerika (která je vždy vpředu) třicátých let mi o tom mnoho neřekla. Proč se děti rozvedených z nejvyšších tříd odkládaly "k jeptiškám", když každé mohlo mít chůvu, služku, učitele na kavír a jídu na koni? Co tam "v tom děcáku" vlastně dělaly? Celá tahle společnost mi byla vždycky nechutná a jejich modes robes mě spíš odpuzovalo. Režie filmu převyšovala scénář, který byl příliš přímočarý a jeho nepravděpodobnost nutně vyústila v melodrama. Přitom pomíjím další aspekt filmu: "vztahy žen navzájem a k mužům (rivah****). Ani Gary Cooper (?) nebyl ještě Gary Cooper (!), přestože si mnohé "ksichty" podržel i do budoucna. I když to tak možná nevypadá, film hodnotím pozitivně.

plakát

První den zbytku tvýho života (2008) 

Zde jsem se nechal nachytat, a sice názvem: "první den zbytku života", tvého či mého, to je jedno. Okamžik, od kterého se začíná počítat nebo odpočítávat zbytek -tedy doba mezi ním a smrtí - musí být zlomový. Většinou je to okamžik tragický, ale může se jednat i o zdánlivě běžnou záležitost. V podstatě je to okamžik, kdy tě (mě) přestane bavit život, kdy se žití změní v přežívání. (Bližší je možno se dozvědět třeba od Edwarda Stachury, ale když se podíváte pozorněji kolem sebe, uvidítě spoustu dalších příkladů.) Rémi Bezançon o tom ale moc neví, a tak nám nabízí banální rodinné drama, na jiné, méně relevantní téma (pět rozhodujících dnů v životě jedné rodiny), snesitelné jen díky mé indiánské trpělivosti.

plakát

V hodine strachu... (1968) (TV film) 

Film, pro nějž i proti nemuž se dá sotva co namítat či podotýkat. On byl sám, my jsme dva. Ani tato námitka zde neplatí. Vztah ženy k muži se hroutí v hodině strachu, její přirozený strach z agresorů se mění v panický strach z muže ovládného strachem. A jaký je ten jeho strach? Větší než boží zákony? Není to strach ze sebe samého? Nebo jen snaha přežít za každou cenu? Či esence všech možných strachů? Nejspíš to poslední! - Navíc vzbudil film touhu podívat se na další filmy s Jozefem Čierným

plakát

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál) 

Když jsem nedávno psal, že jsem se v 70. a 80. letech na televizi nedíval, tak to asi nebylo uplně pravda. Na seriál Dobrodružství kriminalistiky jsem se díval a dokonce s chutí. Herci se chovalii a vypadali uvolněně, někdy až rozpustile a celé to bylo vpravdě instruktivní, pro diváka podané spíš zábavnou formou.

plakát

Dívka s mušlí (1980) 

Tak přece nejlepší je hodit všechno za hlavu / a žít jak na karnevalu. Na druhé straně takový cit pro rodinu, jaký měla Vendula, se často nevidí ani u rodiče - ve filmu samozřejmě obzvlášť. Ti reagují - často přemrštěně - jen když jsou v ohrožení ohrožením svých dětí.

plakát

Jehla (1982) (TV film) 

V sedmdesátých a osmdesátých letech jsem se na televizi skoro vůbec nedíval. A jak  jsem si už nedávno říkal, zřejmě mi tak uniklo mnoho zajímavých televizních inscenací, které až nyní postupně doháním a odděluji zrno od plev. Zde nešlo jen o vztahy mezi lidmi, ale též o vztahy mezi zvířaty, konkrétně liškami a myšmi... Pamatuji si na rodiče, kteří každý večer seděli před "bednou" a rozčilovali se: zase je tam něco psychologického, ve smyslu, ať s tím jdou někam.

plakát

Pevnost (1994) 

PRvná dva obrazy mě skutečně nadchly, ostatně veškerá kamera Jiřího Macáka. Navozené kontrasty a dynamiku se sice nedařilo udržet až do konce (zvláště od poloviny ke konci), přesto však považuji tento experimentální film Drahomíry Vihanové - mezi těmi všemi pelíšky a pupendy - za dobrý a úspěšný. Jen drobná "filipika proti" častému porovnání s dílem Kafkovým, které není vůbec na místě: Chybí tu polarita mužského a ženského principu, rozpracování syndromu nemoci (viz Proces), když smrt, tak jedině poprava atd. Kafkovská sekundární literatura je neobyčejně rozsáhá a některé poznatky z ní plodné.

plakát

Mengele mi říkal prosím (2023) (TV film) 

Radvanský prošel šesti koncentráky... a po letech tvrdí, že to, co se tehdy stalo dosud (plně) nepochopil. Snad by tu mohl pomoci židovský koncept "dědičného hřích", podle nějž bychom za to nutně mohli my všichni: nejen nacisté, ale i  židé a křsťané, a já a ty. Také mu není (alespoň to říká) jasné, proč jeden Němec je takový a jiný onaký, nebo jeden Němec je někdy takový a jindy onaký. To by nám mohly objasnit Stevensonovy novely, především Jekyll a Hyde.