Ztroskotanci, alkoholici, darmošlapové… a mezi tuto žižkovskou sebranku se dostane bezelstný a důvěřivý dobrák se srdcem na dlani... Obuvník Lájošek Cína (V. Kotva) je naivní dobrák se srdcem na dlani, který, jak je den dlouhý, nevyjde ze svého krámku, kde také spí, a jedinou společnost mu dělá malé zatoulané kotě. Jednoho dne k němu vpadne svérázný řidič náklaďáku Martin (F. Peterka), který si Lájoška okamžitě přisvojí jako svého nového závozníka a stane se jeho životním průvodcem s plánem mu jeho poklidné žití od základu přestavět. V žižkovské kolonii na Krejcárku ho seznámí s půvabnou Magdou (J. Vysloužilová), do níž se Lájošek zamiluje a začne s ní žít i s jejími čtyřmi dětmi. Brzy nato čekají vlastní a jejich život by se zdál ideální, ale každé štěstí něco stojí… (Česká televize)

solver

Bavilo. Děkuji ČT, že tyto poklady občas uvolní do éteru. Jinak podepisuji recenzi od "dobytek". Mám to stejně vč. herečky Vysloužilové.  Godarda mi to připomnělo silně a Peterka byl náš Belmondo, vo tom žádná :) ()

xentrixx

Silné, tragikomické, živočišné. Mně naprosto neznámá tygřice Jaroslava Vysloužilová, jež je dokonalým ztělesněním toho, co dnes pánové v internetových vyhledávačích zadávají pod názvem milf. Chvílemi jsem měl dojem, že kdybych se jí prstem dotknul na displeji, dostal bych pořádnou pecku, tak moc z ní sršela energie a šelmí divokost. Zato Vašík Kotvů, uf, darmo mluvit, člověku se chce při pohledu na jeho výraz umučeného svatého  zařvat " ty vole, vypadni od ní, pal pryč a neohlížej se". Paní Magda si s ním pohrála jako hrozivá kobra s malým králíčkem a nepomohl mu přitom ani vykutálený kamarád v podobě šoférské macho lopaty Františka Peterky, který koneckonců ve filmu sám (nezvykle) dostane hned dvakrát pořádný bigbít. Fanoušci a pamětníci staré dobré Prahy bez globalizačního nánosu, určitě mrkněte... ()

Mishelen

O P. Tučkovi jsem se dočet, že to byla velká naděje českého filmu ještě v době jeho studií a hodně se tudíž od něj čekalo. První film byl zklamáním a dokonce se prý neuváděl tento snímek v jeho filmografii. K další režii se dostal až ve filmu Stopař a ostatní filmy už ani nestojí za to zmiňovat. Tento nakonec oproti jeho ostatním je možná paradoxně nejzdařilejší, ale zdařilý není. Působil na mě dost zmateně, i když výkon F. Peterky a hlavně mého naprosto neoblíbeného herce V. Kotvy byly celkem ucházející. Kotva určitě každého překvapí. Tuček to asi myslel dobře, ale nějak se mu to vymklo z rukou, místami film zajímavý, místami nudný. Ano, na ženy patří přísnost, zvláště na kurvy a potvory a naivní dobrák bude za blbečka (nebo mu říkala bobečku?, no vyjde na stejno) a čeká ho už jen maximálně plivanec do tváře. Život je boj a musíme mít trošku lokty, jinak se v nás všechno to příkoří nahromadí a výsledkem je sekera v hlavě (teda aspoň v tomto filmu). Slabší tři hvězdy. ()

milos.bradik

Tak nádherně vystižený život vyděděnců společnosti v období reálného socialismu, to se často nevidí. Asi nejlepší film režiséra Petra Tučka, který se postupně znormalizoval až k filmu Copak je to za vojáka. ()

honza.g

Pro mne utajený film z české nové vlny. V. Kotva je možná nedoceněný herec, ale síla tohoto filmu je v atmosféře a jakési lyričnosti, která mne netěší. A jak se v nové vlně slušelo, zazářila zde řada neznámých hereček. Děj a hlavně postavy mi přišly jak z Hrabalova snu, nesnáším lidi, co se náhle a ne z úplně jasné příčiny huronsky smějí. Ale v rámci žánru je to natočeno kvalitně. Škoda, že pro mladší diváky je to nevstřebatelné, je tam příliš mnoho odkazů na dobové reálie, nez  konkrétní doby (žádné tanky bratrské pomoci ani události pražského jara 68), je to takové bezčasí někde na sklonku 50.let . ()

bighead

Mám rád Tučkovi filmy,tak jsem musel skouknout i tento a také jsem chtěl vidět p.Kotvu v jediné hlavní roli co měl,byl jsem půl roku s jeho synem Petrem na jedné cimře na vojně v Popradu,takže mě tento herec malých rolí také zajímá.Film je dost dobrý,p.Peterka je pan herec a též p.Vysloužilová byla vynikající a ta sekera na konci jí v lebce docela slušela. ()