Olympiáda Tokio

Japonsko, 1965, 170 min

Kon Ičikawa

Natto Wada

Kazuo Mijagawa

Podpažní ochlupení sovětských koulařek povlávající v lehkém tokijském větříku - čirá filmová poezie...(15.3.2008)

Výjimečně originální pojetí spolu s geniálním vizuálním zpracováním dělají z tohoto dílka záležitost nadčasovou, s obecnou platností, svou podstatou zcela nezávislou na OH v Tokyu (1964).(20.7.2009)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(26.1.2009)

Krásná oslava sportu zachycená režisérem, který už v té době měl jméno a vložil do dokumentu sebe, tedy umělce. Je to na snímku moc vidět, ale musím říct, že to na mě až takový silný efekt nemělo. Ty detaily jsou někdy geniální, ale jako celek mi to přišlo jako sestřih zajímavého. Musím říct, že přítomnost Věry Čáslavské ve skvělé sekvenci, mě velmi potěšila, a to i proto, že to je skvěle natočeno.(25.5.2015)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1965 - nesúťažný výber(1.2.2013)

Kon Ichikawa sa s týmto olympijským dokumentom vizuálne pekne vymazlil. Ale stále ide len o športové podujatie, ktorým veľmi neholdujem a tak ma zaujal skôr dizajn tejto Olympiády, od módy súťažných dresov, až po techniku. Záver je ale pre mňa zároveň trochu smutný, pretože tieto hry stále vznikajú s jedným jasným posolstvom. Mierom medzi rasami, pohlaviami, sociálnymi vrstvami a vierovyznaním. Toto bolo pred 54 rokmi, v čase keď to bolo vo svete nahnuté o dosť viac. A predsa sa nič nezmenilo, ľudstvo bude stále trpieť pre svoju arogantnosť a hlúposť a nepomôže tomu ani desať olympiád za rok.(26.1.2018)

Výborný antipod k Triumfu vůle - na rozdíl od nacionalistického počinu Riefenstahlové nabízí Ičikawa portért olympiady jako mírového soutěžení a přehlídky toho nejlepšího, co lidstvo v jednom oboru lidských čiností vytvořilo. Sice ke konci už Ičikawovi trochu dochází dech (a zpomalovačky a "mrtvolky" to jen utvrzují), ale přesto jde o nezapomenutelný počin. A to nejen kvůli vzhledu sovětských žen ;).(12.1.2014)

Velmi poetické, velmi japonské, velmi dlouhé. Antuka, tepláky a kecky. Sport předtím, než se definitivně vymkl z kloubů.(12.11.2015)