poster

Chcípáci

Loutkový

Česko, 2006, 63 min

Režie:

Radek Beran
 • liborek_
  **

  Slaboučký loutkový film, který je dle oficiálního textu distributora poklonou brakovým a pokleslým příběhům, avšak sám se k nim proti své vůli řadí. Možná jsem záměr autorů nepochopil, možná jsem měl příliš odlišná očekávání, nicméně tento snímek se mi nelíbil a čest tohoto loutkáče v mých očích zachraňuje pouze výtvárné zpracování.(30.7.2007)

 • bohemia_regent
  ***

  Tady je hlavní problém v nevyváženosti obsahu a formy. Forma nemá chybu, kombinace různých výtvarných a animačních technik spolu s výbornou kamerou (práce s barvou a světlem, dynamické snímání), střihem a hudbou je vysoce nadstandardní. O to horší je obsah. Slabší příběh „díky“ zálibě ve fekálním humoru klesá až k vyložené slabomyslnosti. Ano, už teď slyším námitky, že jarmareční loutkové divadlo, z jehož poetiky se tu hodně čerpá, vždycky pracovalo s lidovým až obhroublým humorem. To je jistě pravda, ale i s tou lidovostí a obhroublostí se dá nakládat různě inteligentně a hlavně invenčně.(5.10.2017)

 • Pacco
  **

  Věřím, že kdybych byla na živém představení a loutky (a buchty) mi tam předváděly, jak se dá vyrobit jednovaječné nevlastní dvojče a jak se vykládá budoucnost z vypláchnutých exkrementů, tak se jistě více než usměji (musela jsme se k úsměvu nutit). Medium mění i přístup diváka a tak by se měl změnit i přístup filmu k divákům. Obviňuji Berana, že se pokoušel natočit český Team Amerika, ale nevěděl, že na to nevystačí jen fekálním humorem, ..chtělo by to přidat více osobního materiálu, ne jen zkoušet (velmi hloupé) hospodské vtipy. Nemůžu však zatřít, že se o "píchnutí si do něčeho českého" nepokusil. Ale nějak to nefungovalo.. Popravdě mě pohled na kálejícího a zvracejícího Spejbla a Hurvínka nepřišel vtipný, ale silně se mi rozhoupal žaludek (no jen si přestavte, že by tohle dělal třeba Krteček, chudák). Jde o to být nejen věrohodně nechutný, ale i sofistikovaně. Samotný fakt, že na plátně sere Spejbl nestačí. To, že jsem zachytila pár chvílí (a díky úděsně desorientačnímu tempu filmu je zas zapomněla) mající (asi) hlubší smysl, svědčí o snaze najít nějaký prostředek sdělení čehosi divákovi. Ale možná nad tím moc přemýšlím a měla bych se na to všechno vysrat a jít na pivo (díky doktore, tu jedinou radu si od vás nechám). Ps: Nakonec jsme se rozhodla rozdělit moje 2* : 1. je opocenému kuřeti a 2. bezpočtu pestrobarevných kondomů.(8.11.2007)

 • Karolek
  ***

  Jako poklona brakovým příběhům film svou roli splnil. Je to něco jako zábavná telenovela, takovej mix toho, co jde najít ve filmové a seriálové tvorbě. Ulítlý, šílený, někdy úchylný, fekální, proložený několika skvělýma scénama. Loutky jsou parádní a provedení scén taky. Nejradši mám postavičku opékaného kuřete. A samozřejmě konec je povedenej a výmluvnej. :)(18.3.2015)

 • DuanBerry
  *****

  Po obsahové stránce to není nic světoborného, ale zároveň nic, co by vás unudilo k smrti. Geniální je ale animace, respektive loutkářské řemeslo nejtěžšího kalibru a kamera, která tomu dodává švunk a loutky zázračným způsobem oživuje. Dosud jsem neviděl žádný loutkový film, kde by záběry byly tak správně načasovány, že zdánlivě kamenné nehybné tváře loutek ožívají a projevují mnohdy více života než ti, kteří je dabovali.(22.8.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace