Masoví vrazi, Hannibal Lecter - skutečné příběhy

Sérioví vrahovia: Skutoční Hannibalovia Lecterovia

Dokumentární / Krimi

USA / Kanada, 2001, 60 min

Sean Buckley

Jediné čo ma v celom dokumente nasralo je to, že český názov nesie slovné spojenie "masoví vrahovia", avšak masový vrah je ten, ktorý zabije v krátkom časovom úseku na jednom mieste viac ľudí, najmenej 4. Naopak sériový vrah spácha vraždu najmenej 3x behom niekoľkých mesiacov či rokov. A jeho vraždy motív nemajú! Takže neviem ako vy, resp. ten kto dal tomuto dokumentu takýto preklad, ale ja tu rozhodne vidím veľký rozdiel medzi sériovým a masovým vrahom! Do piče (že už to musím tak škaredo napísať)! Chuju. Ale vzhľadom, na to, že za toto Sean Buckley nemôže hodnotím dokument samozrejme 5*. O všetkých vrahoch som už čítala ale tu som sa dozvedela i niečo navyše a videla som aj policajné zábery. No a teraz idem zvesiť tie vykuchané mačky zo strechy. Susedia sa na mňa divne pozerajú.(1.9.2013)

Dokument, ktorý sa zameriava hlavne na známych sériových vrahov-kanibalov, podrobnejšie rozoberá život a činy Alberta Fisha, Andreja Čikatila a Jeffreyho Dahmera. Hoci sa v ňom vyjadruje niekoľko odborníkov (kriminológ, agent FBI...), informačne zostáva dokument na polceste - hlavne preto, že sa zameriava viac na opisovanie zločinov a menej (hoci predsa) na osobnosť sériových vrahov. Laika pravdepodobne uspokojí prepieranie detailov vrážd, no človek s profesionálnym záujmom by prijal hlbšie ponorenie sa do zvrátených myslí. Výborný dokument pre širokú verejnosť. (Čo ma však dvíhalo zo sedacej polohy je český preklad "serial killer" na "masový vrah" - ide o zámenu pojmov, sériový vrah nie je to isté, čo masový vrah!)(5.9.2008)

Pohlad do mysle seriovych vrahov, v tomto pripade tych kanibalistyckych sa v tomto pripade nekona. Hoci toho vela naznacuje, aj tak su to vsetko len domienky, ktore sa opieraju o fakty a vypovede samotnych vrahov, o ktorych je zname, ze su vysoko inteligentni a tym padom mozu byt aj dobry klamari. Jedna sa vsak velmi dobry a zaujimavy dokument, na ktory ak sa divak dostatocne nepripravy, tak je sanca, ze s nim moze celkom slusne zamavat.(15.10.2010)

Otvorene vypovedajúci dokument o tých najstrašnejších a najbrutálnejších veciach, ktoré naša spoločnosť pozná.Nie len raz sa vám bude zvierať žalúdok ,žal nad utrpením a pomyslenie ,že nekrofília ,zoofília,pedofília,kanibalizmus,perverzálny sado-masochistický sex ,mučenie a iné monštrózne a zrôdne činy sú pre niekoho potešením a najvyšším orgazmom. bŕŕŕ.(18.12.2008)

Fascinující a mrazivé výpovědi o lidské zrůdnosti a o faktorech, které se podílí na jejím zrodu. Dokument se zaměřuje hlavně na příběhy tří, snad nejznámějších kanibalistických sériových vrahů. Ukazuje, jak se z člověka může stát lovec jiných lidí a proč. Taktéž rozebírá kanibalismu jako fenomén, vyskytující se obsáhle ve filmu či literatuře, tak i jako tabu moderní společnosti. Jen je škoda, že podobné dokumenty o sériových vrazích se v našich končinách téměř nevyskytují. Neboť osob, které se o fenomén sériových vrahů zajímají je jistě hodně, a sehnat takový dokument zde, je téměř neuskutečnitelné. I já sama jsem jednu dobu byla tímto tématem doslova fascinována. Zajímaly mě jejich příběhy, činy, myšlenky, názory a především psychologický profil. Chvíli to možná hraničilo až s posedlostí. Myšlenkami jsem byla lapena v jejich světě plného zla, bolesti a zrůdnosti. Nyní, s odstupem času, mé fanatické nadšení již pomalu opadlo, vždy to však bude kapitola, která mě velmi zajímá. Nejen, prvotně v tomto dokumentu zmiňováni, Dahmer, Chikatilo a Fish. Ale také Ted Bundy, John Wayne Gacy (Killer Clown), Ed Gein (Butcher from Plainfield), Richard Ramirez (The Night Stalker), Edmund Kemper (Obr ze Santa Cruz), Fritz Haarman (Hannoverský řezník), Peter Kürten (Upír z Düsseldorfu), Albert DeSalvo (Bostonský škrtič), Arthur John Shawcross (Škrtič z Rochesteru), Gary Ridgway (The Green River Killer), Dennis Rader (BTK Killer) a Zodiac Killer. A spousta dalších, méně "známých", jejichž výčet by mohl pokračovat donekonečna. V čem jsou od nás, obyčejných lidí odlišní a v čem jsme možná stejní? To, o čem my někdy možná jen přemýšlíme, nebo si přejeme, oni dokázali zrealizovat těmi nejhoršími způsoby, které si někteří raději ani nechtějí představit. Čeho je člověk schopen, když ztratí všechno to, co ho dělalo člověkem? Kde je ten okamžik zlomu, kdy už začne přebývat ve zcela jiném, vlastním světě, ze kterého se nelze vrátit? V této chvíli nastává zároveň jeho destrukce. Nikdo mu nedokáže pomoci. Dalo se tomu všemu jakkoli zabránit, nebo k tomu byl již od počátku odsouzen? Nese vinu jen on, nebo se na tom podílí i společnost? Lidé neustále zažívají utrpení. Nejen šikanu, týrání, násilí, ale i chování okolí vůči nim, nátlaky ostatních, na kterých nám vlastně ani nezáleží, kteří nám neustále říkají, jak bychom měli vypadat, jinak se chovat, být jako ti ostatní. Ale co když to nechceme? Prostě nechceme spadat do nudného průměru. Deprese, pocity osamělosti, vyčleněnosti, že nezapadají do "moderní" společnosti. To jsou všechno věci, které nám den po dni drásají naši osobnost a utvářejí naše postavení a názory vůči sobě i okolnímu světu. Kde je ten rozdíl mezi těmi, kteří se nakonec zařadí do běžného chodu a přežívají, a těmi, které žene neukojitelná touha a vzrušení po zabíjení jiných? Co všechno musí člověk zažít, co se musí stát s jeho myslí, aby skončil v konečném bodě, kde to jediné, o čem smýšlí, je vražda ke svému vlastnímu uspokojení? Je až neuvěřitelné, že lidské pohnutky a sexuální pudy dokáží být tak mocné a silné, že donutí lidi k tomu nejhroznějšímu. Sérioví vrazi jen nezabíjejí. Oni především loví. Nikdy nepřestanou, dokud nebudou polapeni. Zabíjejí proto, aby přežili. Žijí proto, aby zabíjeli. Jak smýšlejí, jak se dívají na osoby a věci kolem sebe? Chodí mezi námi, vidíte je, ale uvnitř jsou někde úplně jinde. Toto vše mě nikdy nepřestane fascinovat. V jistém dokumentu bylo řečeno, že na vývoji sériového vraha se podílí tři faktory. Ale to už je kapitola pro ty, které toto téma zajímá:) "Prožil jsem opravdovou noční můru. Můru, která se stala skutečností a jíž jsem se nechal unést. Hlavu jsem měl plnou démonů, hrůzyplných myšlenek a těch nejmorbidnějších postav. Bylo to strašné.“ - Jeffrey Dahmer(18.9.2007)

• - Čikatilo bol prvýkrát po zatknutí prepustený na slobodu, lebo ako člen komunistickej strany nemohol byť obvinený z takých ohavných činov. Chytený bol náhodou, keď ho hliadkujúci agenti videli vychádzať z lesa. (vander19)

• - "Masoví vrazi" je chybný překlad amerického názvu "Serial Killers", protože masový vrah není podle terminologie forenzní psychologie totéž co sériový vrah. Správně by tedy měl český název znít "Sérioví vrazi". (Glowski)

• - Albert Fish sa obvinil prakticky sám, keď rodičom jednej zo svojich obetí napísal list o tom, ako ju zavraždil a následne zjedol. (vander19)