Masoví vrazi, Hannibal Lecter - skutečné příběhy

Sérioví vrahovia: Skutoční Hannibalovia Lecterovia

Dokumentární / Krimi

USA / Kanada, 2001, 60 min

Sean Buckley

Fascinující a mrazivé výpovědi o lidské zrůdnosti a o faktorech, které se podílí na jejím zrodu. Dokument se zaměřuje hlavně na příběhy tří, snad nejznámějších kanibalistických sériových vrahů. Ukazuje, jak se z člověka může stát lovec jiných lidí a proč. Taktéž rozebírá kanibalismu jako fenomén, vyskytující se obsáhle ve filmu či literatuře, tak i jako tabu moderní společnosti. Jen je škoda, že podobné dokumenty o sériových vrazích se v našich končinách téměř nevyskytují. Neboť osob, které se o fenomén sériových vrahů zajímají je jistě hodně, a sehnat takový dokument zde, je téměř neuskutečnitelné. I já sama jsem jednu dobu byla tímto tématem doslova fascinována. Zajímaly mě jejich příběhy, činy, myšlenky, názory a především psychologický profil. Chvíli to možná hraničilo až s posedlostí. Myšlenkami jsem byla lapena v jejich světě plného zla, bolesti a zrůdnosti. Nyní, s odstupem času, mé fanatické nadšení již pomalu opadlo, vždy to však bude kapitola, která mě velmi zajímá. Nejen, prvotně v tomto dokumentu zmiňováni, Dahmer, Chikatilo a Fish. Ale také Ted Bundy, John Wayne Gacy (Killer Clown), Ed Gein (Butcher from Plainfield), Richard Ramirez (The Night Stalker), Edmund Kemper (Obr ze Santa Cruz), Fritz Haarman (Hannoverský řezník), Peter Kürten (Upír z Düsseldorfu), Albert DeSalvo (Bostonský škrtič), Arthur John Shawcross (Škrtič z Rochesteru), Gary Ridgway (The Green River Killer), Dennis Rader (BTK Killer) a Zodiac Killer. A spousta dalších, méně "známých", jejichž výčet by mohl pokračovat donekonečna. V čem jsou od nás, obyčejných lidí odlišní a v čem jsme možná stejní? To, o čem my někdy možná jen přemýšlíme, nebo si přejeme, oni dokázali zrealizovat těmi nejhoršími způsoby, které si někteří raději ani nechtějí představit. Čeho je člověk schopen, když ztratí všechno to, co ho dělalo člověkem? Kde je ten okamžik zlomu, kdy už začne přebývat ve zcela jiném, vlastním světě, ze kterého se nelze vrátit? V této chvíli nastává zároveň jeho destrukce. Nikdo mu nedokáže pomoci. Dalo se tomu všemu jakkoli zabránit, nebo k tomu byl již od počátku odsouzen? Nese vinu jen on, nebo se na tom podílí i společnost? Lidé neustále zažívají utrpení. Nejen šikanu, týrání, násilí, ale i chování okolí vůči nim, nátlaky ostatních, na kterých nám vlastně ani nezáleží, kteří nám neustále říkají, jak bychom měli vypadat, jinak se chovat, být jako ti ostatní. Ale co když to nechceme? Prostě nechceme spadat do nudného průměru. Deprese, pocity osamělosti, vyčleněnosti, že nezapadají do "moderní" společnosti. To jsou všechno věci, které nám den po dni drásají naši osobnost a utvářejí naše postavení a názory vůči sobě i okolnímu světu. Kde je ten rozdíl mezi těmi, kteří se nakonec zařadí do běžného chodu a přežívají, a těmi, které žene neukojitelná touha a vzrušení po zabíjení jiných? Co všechno musí člověk zažít, co se musí stát s jeho myslí, aby skončil v konečném bodě, kde to jediné, o čem smýšlí, je vražda ke svému vlastnímu uspokojení? Je až neuvěřitelné, že lidské pohnutky a sexuální pudy dokáží být tak mocné a silné, že donutí lidi k tomu nejhroznějšímu. Sérioví vrazi jen nezabíjejí. Oni především loví. Nikdy nepřestanou, dokud nebudou polapeni. Zabíjejí proto, aby přežili. Žijí proto, aby zabíjeli. Jak smýšlejí, jak se dívají na osoby a věci kolem sebe? Chodí mezi námi, vidíte je, ale uvnitř jsou někde úplně jinde. Toto vše mě nikdy nepřestane fascinovat. V jistém dokumentu bylo řečeno, že na vývoji sériového vraha se podílí tři faktory. Ale to už je kapitola pro ty, které toto téma zajímá:) "Prožil jsem opravdovou noční můru. Můru, která se stala skutečností a jíž jsem se nechal unést. Hlavu jsem měl plnou démonů, hrůzyplných myšlenek a těch nejmorbidnějších postav. Bylo to strašné.“ - Jeffrey Dahmer(18.9.2007)

Nevím, jak vy, ale já jsem se dozvěděl prakticky vše, co jsem (ne)chtěl o těch nejslavnějších a nejdrsnějších zatím chycených masových vrazích. Jsem rád, že o několika jsem už viděl nejen dokumenty, ale i filmy, takže takový Čikatilo (Citizen X) pro mě nebyl naprosto neznámý. Velmi zajímavé detaily, praktiky i názory odborníků na skutečného masového vraha, který může číhat kdekoliv. Možná škoda, že ve výsledku jeden z názorů vyzní tak, že každý koho vzrušuje ubližování je automaticky budoucí vrah, ale dnešní svět je mnohem komplikovanější než vidíme v televizi. Tady nejde hodnotit, jak na vás dokument působil, protože je nepříjemný stejně jako jeho téma a vše říká "jak to je". Rozhodně si zaslouží uznání na poli dokumentů o masových vrazích.(16.5.2010)

• Insilvis

Bez ohledu k tématu, jako dokument je to docela mizerné. Veškeré činoherní doprovodné aktivity působí nechtěně legračně (provinilý pohled herce hrajícího Čikatila za komentáře specialisty, jenž právě prohlašuje, že v Čikatilovi bylo ukryté skutečné zlo, dosahuje kvalit televizní hororové inscenace druhé kategorie a zádumčivě se tvářící herec zobrazující fiktivního Hannibala Lectera s charakteristickou maskou, povalující se po jakémsi mřížoví, by se spíš hodil do soft sadomasochistického gay klipu). Dokument se věnuje třem populárním historickým osobnostem - Albertu Fishovi, Andreji Čikatilovi a Jeffrey Dahmerovi, přičemž průvodní myšlenka je, že jejich chování je nepochopitelné a lidskému normalu vzdálené. Kontroverzní témata bývají bohužel začasté obalena do ne příliš povedené a ambiciozní formy.(1.5.2011)

Zaujímavý a poučný dokument o skutočných masových vrahoch a o tom, ako sa nimi postupne stali. Do popredia tu vystupuje biedne rodinné zázemie, narastajúca agresivita (na začiatku napríklad "len" trápenie zvierat) a sexuálna rozpustilosť. Človek sa oddáva zlu, namiesto dobra, teda stále viac hreší, až sa dospúšťa aj takých zvrhlostí ako vyžívanie sa v mučení druhých, či kanibalizmus. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 15 rokov.(30.9.2008)

Sérioví! Sérioví vrazi doprdele! Dost mi trhalo žíly, že si v dabingu nedokázali zjistit to úplně nejzákladnější rozdělení lidí o kterých překládali dokument. Ty skupiny jsou mimochodem v současné době pouze dvě, i když některé zdroje uvádějí i skupinu třetí (spree killer). Jinak k samotnému dokumentu. v první polovině mi dost vadilo, že se řečníci otírali o slavná jména, ale nezdělili prakticky žádné detailní informace. Naštěstí v druhé půli teorie ustupuje příkladům z praxe a hlavní trojice Fish-Chikatilo-Dahmer je prezentována poměrně zblízka a podrobně. Kdo se zajímá o historii sériových vrahů dokument si určitě najde, kdo ne, tak ho přejde bez povšimnutí.(24.9.2013)

• - "Masoví vrazi" je chybný překlad amerického názvu "Serial Killers", protože masový vrah není podle terminologie forenzní psychologie totéž co sériový vrah. Správně by tedy měl český název znít "Sérioví vrazi". (Glowski)

• - Čikatilo bol prvýkrát po zatknutí prepustený na slobodu, lebo ako člen komunistickej strany nemohol byť obvinený z takých ohavných činov. Chytený bol náhodou, keď ho hliadkujúci agenti videli vychádzať z lesa. (vander19)

• - Albert Fish sa obvinil prakticky sám, keď rodičom jednej zo svojich obetí napísal list o tom, ako ju zavraždil a následne zjedol. (vander19)