Masoví vrazi, Hannibal Lecter - skutečné příběhy

• USA Serial Killers: The Real Life Hannibal Lecters (více)

Renomovaní americkí vyšetrovatelia, kriminalisti a psychológ nám poskytujú pohľad do duší a objasňujú správanie najväčších sériových vrahov, kanibalov a pedofilov v dejinách modernej svetovej kriminalistiky. (Smok)

Matty

„Jsou tady a chodí mezi námi.“ Dokument s extra vysokou nutriční hodnotou. Několik masitých profilů individuí, jejichž filmové verze vyznívají jako veskrze neškodní, distingovaní gurmáni. Řeší se jejich činy a také, proč nás fascinují, proč je máme sklony iracionálně mytizovat (jsou výjimečnější než prachobyčejní zloději). Nejvíce mne znepokojil fakt, že většinu zrůd, jež si ve sklepě opéká sousedovy děti, tvoří inteligentní běloši ve středních letech. Najednou na ulici potkávám samé masové vrahy. Vegetariánům, starostlivým rodičům a lidem, kteří omdlévají během odběru krve doporučuji sledovat nanejvýš se zavřenýma očima a vypnutým zvukem. 80% ()

Abiosis

*MÄSOŽRAVÉ POTVORKY* Pred pozeraním dokumentu prevládalo nadšenie, po pozeraní sa dostavilo skôr sklamanie. Film jednoducho nedokázal naplniť môj hlad po informáciách. Zaoberal sa niekoľkými známymi sériovými vrahmi, avšak tam, kde by mi vrahovia uštedrili hlboké bodné rany, dokument mi svojou hĺbkou výkladu spôsobil len nepatrný škrabanec. Čakal som ohromujúcu detailnú analýzu duševného stavu sériových vrahov, enumeráciu a rozbor ich činov, autentické videá a fotky ich obetí a prípadne aj rozhovori s nimi - no nedočkal som sa. Ak si správne pamätám, dokumentu dominovali štyria sérioví vrahovia, čo znamená len úbohých pätnásť minút (slávy) na jedného. A za taký krátky čas tak komplexnú osobu, akou masoví vrah je, nemôžete dostatočne priblížiť. (Jedna obrovská výhrada proti zámene termínov v českom preklade názvu filmu a dokonca aj v celom českom dabingu: odkedy serial killer znamená masový vrah?!) Verdikt v 1 vete: Priemerný a povrchný pohľad do sveta niektorých známych sériových vrahov. 09.02.12 ()

Diamant

Zaujímavý a poučný dokument o skutočných masových vrahoch a o tom, ako sa nimi postupne stali. Do popredia tu vystupuje biedne rodinné zázemie, narastajúca agresivita (na začiatku napríklad "len" trápenie zvierat) a sexuálna rozpustilosť. Človek sa oddáva zlu, namiesto dobra, teda stále viac hreší, až sa dospúšťa aj takých zvrhlostí ako vyžívanie sa v mučení druhých, či kanibalizmus. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 15 rokov. ()

Djkoma

Nevím, jak vy, ale já jsem se dozvěděl prakticky vše, co jsem (ne)chtěl o těch nejslavnějších a nejdrsnějších zatím chycených masových vrazích. Jsem rád, že o několika jsem už viděl nejen dokumenty, ale i filmy, takže takový Čikatilo (Citizen X) pro mě nebyl naprosto neznámý. Velmi zajímavé detaily, praktiky i názory odborníků na skutečného masového vraha, který může číhat kdekoliv. Možná škoda, že ve výsledku jeden z názorů vyzní tak, že každý koho vzrušuje ubližování je automaticky budoucí vrah, ale dnešní svět je mnohem komplikovanější než vidíme v televizi. Tady nejde hodnotit, jak na vás dokument působil, protože je nepříjemný stejně jako jeho téma a vše říká "jak to je". Rozhodně si zaslouží uznání na poli dokumentů o masových vrazích. ()

Lulu13

Podobné veci ma istým zvráteným spôsobom vždy fascinujú. Človek by skutočne neveril, čoho sú ľudia, ak sa tak vôbec dajú nazvať schopní. Osobne so mnou dokument nezámaval do takej miery ako by mal a to len z jedného dôvodu. Nedozvedela som sa v ňom pre mňa nič nové. Fisha, Dahmera a podobných úchylov mám už vrytých hlboko do pamäti z iných zdrojov. To nič nemení na fakte, že dokument je na veľmi vysokej úrovni a pre tých, ktorí s touto tematikou doteraz nemali tú česť to bude určite silná káva. Väčšina normálnych ľudí sa po jeho dopozeraní ďalším rovnomenným dokumentom asi zďaleka vyhne, no tomu mizivému % z Vás, ktorým sa málilo a nebránia sa čítaniu vrelo odporúčam knihu od Moiry Martingalovej - Kanibalové. ()

• Albert Fish sa obvinil prakticky sám, keď rodičom jednej zo svojich obetí napísal list o tom, ako ju zavraždil a následne zjedol. (vander19)
  • "Masoví vrazi" je chybný překlad amerického názvu "Serial Killers", protože masový vrah není podle terminologie forenzní psychologie totéž co sériový vrah. Správně by tedy měl český název znít "Sérioví vrazi". (Glowski)
  • Čikatilo bol prvýkrát po zatknutí prepustený na slobodu, lebo ako člen komunistickej strany nemohol byť obvinený z takých ohavných činov. Chytený bol náhodou, keď ho hliadkujúci agenti videli vychádzať z lesa. (vander19)