Fitna

Dokumentární / Krátkometrážní
Nizozemsko, 2008, 17 min

Režie:

Geert Wilders

Kontroverzní a značně kriticky, až negativně pojatý krátkometrážní snímek na téma islámského fundamentalismu a islamizace je dílem kontroverzního nizozemského politika Geerta Wilderse. (Jenda)

d-fens

typická agitka, ale jednoznačne na zamyslenie.... to že ponúka silný koncentrát odvrátenej stránky islamu ešte neznamená, že je to demagogická propaganda... neobsahuje ani nepresné, ani nepravdivé, ani vymyslené informácie a fakty.... je to iba úprimné vyjadrenie obáv autora zo súčasného európskeho trendu... min. jednu * pridávam za odvahu ()

fmash

Provokativních, agitačních a štvavých videí s podobným cílem (zdůrazňuji podobným) jako Fitna jsou na internetových video serverech přehršle. Zdaleka ne všechna jsou však tak promyšlená a politicky korektní (jakkoli se může zdát absurdní takto Fitnu označit). Kromě mediální známosti o určité výjimečnosti svědčí i fakt, že na youtube nebylo možno dokument zhlédnout bez řádné registrace. Nebudu se pouštět do náboženských nebo politických rozborů, pro něž zde nevidím dostatečný ani vhodný prostor. Wildersovy pohnutky můžeme vidět z rozdílných úhlů, nicméně žádná z částí uvedeného dokumentu není rozumně napadnutelná - vycházíme-li z obecně lidských předpokladů, založených především (avšak nejen) na západních kulturních hodnotách. Na tom si dali tvůrci opravdu záležet. Cílem Fitny tak je mj. upozornit na zbrklost, s jakou se západní svět vzdává svých kořenů v naivní a nebezpečné víře v globální „dobro“, jež s arogancí sobě vlastní předpokládá (u víry v nekonečnou moc peněz a relativnost hodnot). A druhou, skoro stejně důležitou roli plní Fitna rovněž na výbornou: jasně ukázala, že přes veškerou korektnost a nenásilnost vzbudila obrovský a násilný odpor v muslimském světě, který si dělá nároky na kontrolu projevu nejen na svých teritoriích, ale všude na světě. Ostatně - Evropu již za své teritorium považuje také. ()

raffspIn

Samořejmě velmi sporné, dokument je to vpodstatně bezcený ale je to reflexe extremismu na jedné straně extremismem na druhé straně, což může mít velmi zlé následky, ale ať už je váš názor jakýkoliv, tohle je svoboda slova a každý má právo tento film vidět a sám si utvořit názor. Pokud by měl být zakázán, znamenalo by to krok do doby temna a nezáleží na tom zda křesťanského nebo muslimského, osobně v tom nevidím rozdíl. ()

4daPeace

Verdikt: Jak moc se toto liší od Hitlerova propagandistického Der Ewige Jude? Jen jsem si při sledování tohoto dílka řekl, že stejnou sbírku videí a novinových nadpisů, akorát třeba o křesťanech, bych za jeden-dva dny spíchl i já. ()

iommi

Mali by sme si všetci uvedomiť, že moslimovia majú teraz 15. storočie. A čo sa dialo v starej dobrej Európe v 15. storočí deti? Začala španielska inkvizícia... A to ju nikto nečakal! ()

liuk

Tak. Měl jsem tu účelově pře-tolerantní, sebemrskačský komentář, ale tak trochu už na to na všechno nahlížím jinak a musím dat Wildersovi určitě zčásti za pravdu. Sice ten film je blbě udělaný, až moc buřičský atp., ale rozhodně i u mě zavinil i to, že jsem postupně začal otevírat oči, takže si nějakou tu hvězdičku určitě zaslouží. ()

Tjaden

Takový dokument jsme potřebovali, bohužel ho asi většina lidí kvůli "tolerantní" vrchnosti neuvidí. Nejvíc na mě zapůsobilo těch několik vět na konci. Geert Wilders je hrdina, že se k něčemu takovému odhodlal a já si ho za to vážím. No a co, že je to podáno příliš jednostraně a agitačně ? Je třeba si uvědomit proti čemu stojíme. Snad se nedožiju doby, ve které to u nás bude vypadat tak jako v Holandsku. Zkuste si v některé ortodoxní muslimské zemi postavit maličký kostel....ale oni si u nás mešity můžou stavět kde se jim zlíbí. Možná jsem si ten film ani neměl pouštět, bude se mi těžko usínat. ()

noctambule odpad!

Tomuhle výtvoru bych mohla udělit hvězdy jedině tehdy, pokud by to bylo myšleno jako názorná ukázka manipulace, jak prase. Odpovídat islámským radikálům stejným tónem nemá smysl, jenom to zbytečně provokuje. Wilders jen dokázal, že se od "svých protivníků" nijak neliší. Oba tábory mají stejný slovník, ale leží na opačných stranách. Líbí se mi komentáře od Niktoriuse a Isherwooda. ()

markul

Dokument to není dobrý. Hodnotím jenom z přesvědčení. Islamismus je opravdu hrozba pro Evropu a mělo by se s tím něco začít dělat, dokud je ještě čas. U nás to vidět zatím není, ale v Holandsku a Francii rostou mešity jako houby po dešti. Neříkám, že jsou všichni muslimové špatní, ale taky Evropě vůbec ničím neprospívají. Ať si zůstanou na svojem písečku. Ostatně by mě zajímalo, čím přispěla muslimská civilizace světu. Nic pozitivního mě nenapadá... ()

Burdock

Jako dokument totální sračka, neschopná zaujmout a něco vysvětlit, pokřiveně propagandistická a bez rozhledu... Přesto dávám 2 hvězdy za pokus alespoň nějak varovat před povrchním a rádoby liberálním přehlížením jistých nebezpečí vzcházejících z neřešených problémů v islámu a v muslimském kulturním okruhu obecně.. ()

Zik2

Wilders si vzal kontroverzní téma a jak se sluší na krajně pravicového politika, ještě kontroverzněji jej zpracoval. Jistě - asi málokdo z nás chce výrazné šíření islámu do Evropy, alespoň tedy takového islámu, který není slučitelný s demokracií, lidskými právy a naší ateisticko - křesťanskou civilizací - a takový islám dnes bohužel je ve většině muslimských zemí (výrazně v Saúdské Arábii, Íránu, Libyi, Súdanu, Somálsku, Mauritánii, Malajsii či v Sýrii, v trochu menší míře v Indonésii, Egyptě, v Ománu, Jemenu, Maroku a přes přítomnost spojeneckých vojsk v Iráku). Samozřejmě, přístup, který navrhuje Wilders, není dobrý, protože by Evropa zavřela brány i těm, kteří chtějí z tyranských zemí uniknout do západní demokracie. ()

asanakis

Přestože souhlasím s tím, co se film snaží sdělit, jeho zpracování je naprosto podprůměrné. Spousta záběrů a citátů vytržených z kontextu ze snímku tvoří jen další propagandistický film, který mě oslovil asi stejně, jako snímky s antiamerickou tématikou. Bohužel je v dnešní době hodně težké najít dokument, který by divákovi přinesl nezaujatý pohled na tuto problematiku. Nechci tu rozebírat politiku, ale obávám se, že většině lidí, které nedošlo, že Islám je hrozbou pro západní kulturu, to nedojde ani po tomto filmu (jak by taky někdo mohl změnit názor po jednom filmu, když je teď v módě antiamerická vlna v rámci které nás antiamerické dokumenty a názory bombardují ze všech stran). Tím se vlastně tento film stává naprosto zbytečným, na druhou stranu by však mohl pootevřít vrátka kvalitnějším dokumentům, které by se na problematiku dívaly stejným směrem, méně propagandisticky. ()

MiaMahoney

Povinně tesat!!! A to dřív, než nám Spojené Státy Eurofašistické vydají nový, nejméně čtyřsetkrát normovaný slabikář s textem Ema má burku, táta má bombu. Máma je bita, táta lítá. Ó, my se máme! ()

thunnus

Na jedné straně je to jen sestřih různých záběrů z al džazíry a cnn plus pár výstřižků z novin. Na straně druhé ale velice oceňuji odvahu byť vedenou ze zcela zištných důvodů. Geert Wilders je možná jen populistický politik, ale taky je to jediný člověk, který se odvážil v naší zbabělé společnosti něco říct o největší hrozbě, která nám hrozí a politice appeasementu, kterou vůči ní vynakládáme! Filmové kvality toto dílo moc nemá, ale za tu odvahu mu dávám střední hodnocení. Zajímavý komentář má _-0-_ ()

bidja

Zpracování mě nějak nezaujalo. Ovšem pravda je v tom velká. Je to v podstatě pokračování práce Theo van Gogha (režisér viz odkaz) nebo Pima Fortuyna (politik google) jenž byli za své názory zavražděni atentátníky. Je to sice přirozený přírodní vývoj, ale Evropa by něměla svoji tradici jen tak lehce přenechat nové islámské vlně z východu.. ()

Žižina

Nekdo kdo mi mluvi z duse, nekdo kdo konecne vidi veci tak, jak jsou. Islam bych v Evrope zakazala. Copak lidi nevidi, ze jednou se diky spatnemu pristupu i my staneme muslimskou zemi? Kdyz ja prijedu do Iranu, zastreli me, protoze nemam jejich satek, tak prijede muslimka do Evropy, nutime ji sundat satek? NE !! "Respektujeme islam, ale islam nerespektuje nas" LIDI PROBUDTE SE ! Musime zacit neco delat. Nechci aby moje deti vyrustaly v muslimske zemi. ()